הסגר על רצועת עזה מספיק הרמטי בשביל להקשות על חיי תושביה, אבל נגיפים, כך הסתבר בתחילת החודש, מצליחים בכל זאת לחדור מבעד לגדרות ולמחסומים. חרף הסברה שאולי הסגר על עזה יגן עליה מהיחשפות לשפעת החזירים, לפני שבועיים זוהה הנגיף ברצועת עזה, ומאז אובחנו כ- 185 בני אדם כנדבקים, לרבות 13 שנפטרו.

לא רק שהסגר אינו מגן על תושבי עזה מפני הנגיף, אלא ההגבלות על העברת ציוד ודלק אף מקשות על ההתמודדות איתו. מערכת הבריאות בעזה נפגעה קשות במבצע הצבאי שהתרחש בחורף שעבר. 15 בתי חולים ו-34 מוסדות רפואיים נפגעו, ושיקומם לא מתאפשר עקב סירובה של ישראל לאפשר העברת חומרי בנייה לרצועה. בעת שישראל מתגאה בעלייה בהעברת סיוע הומניטרי לרצועה, היא מגבילה, בתואנה בטחונית, את העברת הציוד הרפואי לרצועת עזה, לרבות סוללות למערכות אל פסק (UPS), הנחוצות להגן על ציוד רפואי רגיש בעת הפסקות החשמל התכופות. ישראל מערימה קשיים גם על העברת ציוד נוסף, כגון מכשירי רנטגן, בתואנה דומה.

אולם אין דינה של שפעת החזירים, הידועה בנטייתה לחצות גבולות, כדינן של שאר המחלות, ואכן ישראל איפשרה את העברתם לעזה של 6,000 חיסונים שנרכשו על ידי משרד הבריאות הפלסטיני ברמאללה. החיסונים יועדו לתושבי עזה שעלו לרגל למכה (החאג’) ולצוותים הרפואיים אשר נמצאים במגע עם החולים, כאשר הצורך המשוער עומד על למעלה מ-400,000 חיסונים עבור אנשים שנמצאים בקבוצות הסיכון.

הסכמה לאפשר העברת החיסונים לתושבי הרצועה היא אמנם מחווה שמצטלמת יפה מול כלי התקשורת, אך מניעת התפרצות המחלה דורשת גם תנאים סניטריים ותשתיות תקינות, התלויים במעבר ציוד ודלק. הפסקות חשמל תכופות וממושכות (8 שעות ביום, 4 ימים בשבוע), שמקורן בסירובה של ישראל לאפשר העברת הכמות הנחוצה של סולר תעשייתי לתחנת הכוח של עזה, משבשות את פעילותם התקינה של בתי החולים. בעת הפסקות החשמל, מפעילים בתי החולים גנרטורים אשר תפוקתם מוגבלת, ולכן משובשת פעולתן של מערכות החימום והאיוורור, החיוניות לשמירה על לחץ אוויר מתאים. כמו כן, המחסור המתמשך בגז משבש את הפעלתן של מכונות הכביסה בבתי החולים, הנחוצות לקיום תנאי היגיינה נאותים. בשבוע החולף סופקו רק 34% מצרכי הגז של תושבי עזה (518 טון מתוך 1500 טון הדרושים בשבוע).

תשתיות נוספות הדרושות להתמודדות עם מחלות הן מערכות הביוב וטיהור המים, שגם הן תלויות בציוד שישראל מגבילה את כניסתו, וכן קיומה הבסיסי של קורת גג עבור אלפי התושבים שנעקרו מבתיהם ומאות התושבים שעדיין חיים באוהלים, מכיוון שבתיהם נהרסו במהלך המלחמה.

יש שנושאים תפילה כדי להתגונן מפני שפעת החזירים. ניתן להסתפק, בתור התחלה, במדיניות שמאפשרת העברה שוטפת של הציוד הנדרש לסניטציה ולתפקוד הנאות של מערכת הבריאות – תוך כיבוד זכויותיהם של 1.5 מיליון בני האדם החיים ברצועת עזה.