יום ד’, 24 במאי, 2023 : היום תופיע מנכ”לית גישה, תניה הרי, בפני חברות מועצת הביטחון של האו”ם במסגרת דיון שנושאו “המצב במזרח התיכון, כולל הסוגיה הפלסטינית”. הרי הוזמנה לדבר בפני מועצת הביטחון על ידי המשלחת של שווייץ לאו”ם, שמכהנת כעת כנשיאת המועצה. כינוס מועצת הביטחון יועבר בשידור חי בערוץ הטלוויזיה של האו”ם, החל משעה 17:00 (שעון מקומי).

בנאומה, הרי תסקור את נזקיהם החמורים של מדיניות הסגר הישראלית וסבבי הלחימה החוזרים ונשנים לחייהם של פלסטינים ופלסטיניות ברצועה ומחוצה לה. המגבלות הגורפות שישראל מטילה על תנועת אנשים וסחורות אל רצועת עזה וממנה, שהודקו ב-2007 לכדי סגר מלא, ומשטר ההיתרים האלים שהיא מנהלת, פוגעים דרך שגרה בזכויות אדם בסיסיות, מפצלים משפחות, מסכלים פיתוח של הכלכלה והתשתיות האזרחיות ומונעים גישה לצרכים הומניטריים.

בדבריה תתייחס הרי ל”מדיניות הבידול”, שבה נוקטת ישראל זה שנים במטרה לבודד את הרצועה, לנתק אותה מישראל ומהגדה המערבית ו”להוציא אותה מהמשוואה” הדמוגרפית. זאת כדי לשרת את שאיפותיה המדיניות של ישראל, את הסיפוח שהיא מקדמת בפועל בגדה המערבית, ואת שימור שליטתה באזור. בה בעת, המדינה ממשיכה במסע הדה-לגיטימציה שלה נגד ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית כדי להצר את צעדיהם ולהשתיק ביקורת.

הממשלה הנוכחית בישראל, כמו אלה שקדמו לה, מתנכרת מהאחריות המוטלת עליה לנוכח שליטתה הנרחבת על גישה לעזה, מהאוויר, ביבשה ובים, המקנה לה השפעה עצומה על חיי היום יום ברצועה. בנאומה תתייחס הרי גם לתפקידה של הקהילה הבינלאומית בקידום הגנה על זכויות היסוד של פלסטינים ופלסטיניות, ותזכיר שמדיניות הסגר היא עוולה מתמשכת המהווה ענישה קולקטיבית פסולה, המנוגדת לחוק הבינלאומי.  

לקריאת נאומה של הרי, בתרגום לעברית, לחצו כאן.