ביוב מעזה מזהם את הים התיכון בגלל שאין חשמל
חוף בעזה. 50% מהחופים נאסרו לרחצה. צילום: גישה

למשבר החשמל המתמשך ברצועה השפעות גם על רצועת החוף, ולא רק של עזה. קיים כעת חשש כי מאמצים שנעשו בשנים האחרונות לשפר ולו במעט את התשתיות הקורסות עלולים לרדת לטמיון.

“אני מרגיש אכזבה גדולה כשאני רואה את הביוב זורם בוואדי עזה ומשם לים ללא כל טיפול,” אומר לתחקירן השטח של גישה המהנדס נהאד אל ח’טיב, אחראי התפעול בתחנת טיהור השפכים בוואדי עזה. “עבדנו יום ולילה כדי להוציא לפועל את הפרויקט הזה. ציפינו שנוכל לטהר את מי הביוב ולמנוע את החלחול שלהם למי התהום ולים, ולמנוע כך זיהומים. הכל ירד לטמיון.” השלבים השונים של הטיפול בשפכים, ובעיקר שלב החימצון, דורשים הפעלת מאווררים גדולים. לכך נחוץ חשמל, ובהיעדרו, הביוב עובר רק סינון מינימלי ומוזרם לים.

ברשות לאיכות הסביבה בעזה סיפרו לתחקירן גישה כי בבדיקות שנערכו בחופים בחודשים אפריל ומאי, 50 אחוז מהחופים נמצאו מזוהמים והרחצה בהם נאסרה. ביוני לא נערכו בדיקות בגלל הרמדאן ולהערכת מנכ”ל הרשות, לנוכח החמרת המשבר, המשרד ייאלץ לאסור על הרחצה בחופים נוספים; להערכת הרשות, כ-70 אחוז מחופי הרצועה ייסגרו בפני מתרחצים.

הבדיקות מבוססות על דגימות ממי הים שנאספות ב-48 נקודות לאורך החוף ונבחנות במעבדה לפי תקנים שקבע ארגון הבריאות העולמי. זיהום הים בעזה בשפכים לא התחיל עם המשבר הנוכחי. התשתיות הרעועות והמחסור הכרוני בחשמל משמעותם, בין היתר, ששפכים מוזרמים לים ללא טיפול מספק. המשבר, עם זאת, החמיר מאוד את הבעיה. בעיריית עזה, למשל, מעדיפים להפנות את מעט החשמל הזמין להפעלת משאבות שמפנות שפכים משכונות צפופות, ולא להפעלת מתקני הטיהור.. מדי יום מוזרמים לים לפחות 110 אלף קוב של ביוב לא מטופל או מטופל חלקית.

הזיהום חמור יותר בחופים הדרומיים של עזה. בצפון הרצועה, ישראל מונעת הזרמת ביוב ישירות לים והוא עובר דרך בריכות טיהור וחלקו מוספג באדמה. גם הפתרון הזה בעייתי, מכיוון שהוא גורם לזיהומים בקרקע, שעוברים גם לצד הישראלי. ואם לא די בכל זה, ח’טיב מספר שהוא מודאג גם מההגבלות שמטילה ישראל על כניסת גנרטורים וחלקי חילוף הנחוצים להם. המחסור הזה מעמיד בסכנה גם את שאיבת הביוב מהבתים והשכונות, שהעיריות עדיין מצליחות לבצע כיום. מה אם גנרטור שמפעיל משאבה כזאת יקרוס, הוא תוהה?

שחייה באזורים מזוהמים אמנם לא גורמת למוות, אבל גורמת לבעיות בריאותיות ניכרות, בעיקר בקרב ילדים. בין היתר אובחנו דלקות עור, דלקות במערכת הנשימה, דלקות אוזניים, עיניים, שלשול וכאבי בטן עזים.

בהיעדר אפשרויות אחרות בימים לוהטים אלה, הים הוא מפלט ומקום בילוי לרבים מתושבי עזה. ילדים, קבוצת הגיל הגדולה ביותר ברצועה ש-42 אחוז מתושביה בני פחות מ-15, הם הנפגעים העיקריים.

מאז השבוע שעבר, ההשפעות של הזרמת ביוב לים מורגשות גם בישראל. שני החופים הדרומיים ביותר ברצועת החוף הישראלית נאסרו לרחצה בהוראת משרד הבריאות. זיהומים ומחלות אינם מכירים בגבולות, גם לא בסגר מעשה ידי אדם, וההידרדרות המתמשכת בתשתיות בעזה, שישראל היא בין הגורמים האחראים לה, יחד עם הרשות הפלסטינית, הממשלה בפועל בעזה בהנהגת חמאס, מצרים והקהילה הבינלאומית, משפיעה לבסוף גם על אזרחי ישראל. המשחק המופקר, שבו שני מיליון תושבי הרצועה משמשים כקלפי מיקוח, מסכן את שלום האזור כולו. חייב להימצא פתרון בר-קיימא שיאפשר חיים בטוחים ותקינים לכל תושבי האזור.