מעברים

מעברים

לכיבוש אופי שונה בשטחי B, A ו-C. כך הוא נראה בשטח G, עזה, שם ישראל: Back
03

מרשה לעצמה לנקוט בענישה קולקטיבית

פעמים רבות, למשל בעקבות ירי רקטות לעבר ישראל, ישראל סגרה את המעברים הקרקעיים ובכך מנעה תנועה מכלל תושבי עזה.

05

מחליטה מי זכאי להתפלל במקומות קדושים

עד שנת 2015 ישראל התירה רק לנוצרים תושבי הרצועה לצאת לתפילות במקומות קדושים בירושלים ובגדה. בשנת 2015 הורחב ההיתר גם למוסלמים, אך נקבע כי רק 200 איש בשבוע יהיו זכאים לצאת מעזה ולהתפלל ביום שישי במסגד אל-אקצה. זאת, בתנאי שעברו בדיקה ביטחונית, ושהם בני 60 ומעלה. פחות מחמישה אחוז מתושבי הרצועה בני יותר מ-60. היציאות לאל-אקצה הופסקו בסוף 2016.

13

תוחמת את החלומות

ישראל מגבילה את היציאה מעזה רק למי שעונים על קריטריונים מצומצמים במיוחד, שרוב תושבי עזה אינם עומדים בהם. חשקה נפשך בלימודי קונדיטוריה בגדה המערבית, או בלימודי וטרינריה באיטליה, בהשתתפות בכנס העצמת נשים ביפן, במרתון בבית לחם או בתחרות מוזיקה בבריטניה? כל אלו אינן שאיפות ראויות לדעת ישראל, ולא יזכו בהיתר יציאה מהרצועה.

21

גורמת לכך שמגדלי התותים נתונים לא רק לחסדי מזג האוויר

מעבר כרם שלום הוא היחיד שדרכו יכולים חקלאי עזה וסוחריה לשווק או לייצא את סחורתם לישראל ולגדה המערבית. הליך בידוק הסחורה במעבר אורך שעות, שבמהלכן הסחורה עומדת בחוץ. תוצרת חקלאית עדינה, דוגמת תותים, עלולה להיפגע עד כדי השחתת הסחורה. בקשות חוזרות מצד חקלאים בעזה, ומטעם גישה, להצללה בחלק במעבר שבו הסחורה נפרקת ונבדקת לא נענו שנים. חקלאים מעזה דיווחו פעם אחר פעם על משלוחים שהתקלקלו עד השלמת הליך הבידוק.

23

מרשה לך לצאת לחו"ל, בתנאי שלא תחזור שנה

מזה עשור מונעת ישראל את יציאתם של תושבי עזה דרך שטחה לחו"ל (דרך מעבר אלנבי או לעתים רחוקות, נתב"ג), ומתירה זאת רק במקרים חריגים. ב-2016 ישראל הכריזה על הנחיה חדשה, על פיה תאפשר לתושבי רצועת עזה לצאת לחו"ל דרך שטחה  גם שלא לצורך לימודים, כנסים ייחודיים או טיפול רפואי ייחודי בתנאי שיתחייבו שלא לחזור במשך שנה.

25

מגדירה רבים מתושבי עזה, כולל חולים, קשישים, נשים וילדים, כמסוכנים ביטחונית

רק אחוז קטן מתושבי עזה עומד בקריטריונים המצומצמים שישראל קבעה כי הם זכאים לבקש לצאת מהרצועה. מי שעומד בקריטריונים נדרש לעבור בדיקה ביטחונית פרטנית. במהלך 2016 ישראל השתמשה באופן חסר תקדים בטענה של "מניעה ביטחונית" כדי לאסור על יציאתם של אלפים, בהם חולים הזקוקים לטיפול מציל חיים שאין ברצועה, מתפללים מבוגרים, סוחרים מוכרים וותיקים ועובדים של ארגונים בינלאומיים. כדי להדגים עד כמה האיסורים הגורפים האלה אקראיים- פרסומים בתקשורת ואיומים בהגשת עתירות מצד ארגוני זכויות אדם, דוגמת גישה, סילקו את ה"איום הביטחוני" וישראל נתנה למנועים לעבור.

29

מתנה יציאה מעזה בדיווח על השכנים

ישראל מנצלת את שליטתה על המעברים הקרקעיים כדי ללחוץ על תושבי עזה לספק מידע על בני קהילתם. התושבים מבינים כי אם לא יספקו מידע, חוקרי השב"כ עלולים שלא לאשר להם לצאת, גם אם הם זקוקים לטיפול רפואי מציל חיים. קרה כבר ששב"כ ביצע תחקורים באמבולנסים שבהם מוסעים חולים.

44

פוגעת במצבם הפיננסי של סוחרי עזה

נכון לתחילת מרץ 2017 ישנם 1,173 היתרי סוחר בתוקף, בנוסף ל-190 היתרי סוחר בכיר (BMG). זאת בהשוואה לכ-3,600 היתרים שהיו בתוקף בינואר 2016. מעבר לכך שנמנע מסוחרים רבים לצאת לישראל ולגדה המערבית, ישראל גם אסרה על חלקם לשווק. כלומר לא רק שהם חשודים לכאורה, מבלי צורך בהליך כלשהו שמוכיח אשמה, גם המוצרים שלהם חשודים. נזכיר כי כל סחורה עוברת בדיקה דקדקנית במעבר כרם שלום.

49

מחליטה אילו שירותי דואר יעמדו לרשות תושבי עזה

ישראל שולטת בשירותי הדואר לרצועה, בין אם כשירות ציבורי ובין אם באמצעות חברות פרטיות. היו מקרים בעבר שהרשתה לעצמה להשעות את השירותים האלה.