דייגים בעזה. צילום: אימאן מוחמד
דייגים בעזה. צילום: אימאן מוחמד

ישראל צמצמה את השטח המותר לדיג לאורך חופי עזה משישה לשלושה מיילים ימיים. עד כה לא דווח מדוע צומצם מרחב הדיג והאם מדובר בשינוי קבוע או זמני.

זוהי הפעם הרביעית מאז מבצע “עמוד ענן” בנובמבר 2012 שבה ישראל משנה את השטח המותר לדיג לאורך חופי הרצועה. מרחב הדיג עמד על שישה מיילים ימיים מאז ה-21 במאי, 2013. בהודעת דובר צה”ל שדיווחה על השינוי נטען כי מרחב הדיג הוגבל קודם לכן בשל “ירי רקטה מרצועת עזה לעבר דרום ישראל”.

בתוך כך, גם היום מוגבלת התנועה במעבר ארז למעבר חולים, זרים ו-60 סוחרים בלבד. התנועה במעבר מוגבלת מאז ה-13 ביוני, יממה לאחר חטיפתם ורציחתם של שלושה צעירים ישראליים באזור גוש-עציון. ישראל הגבילה גם את התנועה דרך מעבר כרם שלום, והמעבר נפתח רק להכנסת מוצרי מזון, ירקות ופירות, חיטה, מזון לחיות ודלקים. ב-Ynet דווח כי התנועה הוגבלה “בעקבות ירי הרקטות“. במקום 349 משאיות שהוזמנו על ידי סוחרים פלסטינים ברצועה, נכנסו היום רק 170 משאיות סחורה לעזה. הייצוא נאסר כליל, הפעם לא בשל כשלים בתפעול הסורק הביטחוני.

במערכת הביטחון לא הסבירו עד כה מדוע הוטלו מגבלות התנועה החדשות וכמה זמן הן אמורות להמשך. “גישה” מתריע כי שימוש במגבלות תנועה כאמצעי להפעלת לחץ על האוכלוסיה האזרחית ברצועה מהווה ענישה קולקטיבית ומנוגד לחוק הבינלאומי.