מעבר ארז. צילום: קארל שמברי
מעבר ארז. צילום: קארל שמברי

17 ביולי, 2014. 17:00. מעבר כרם שלום, מעבר הסחורות היחיד לרצועה, היה אמור להיפתח לשעתיים היום לכניסת סחורות בין 13:00 ל-15:00. עם זאת, המעבר לא נפתח.

17 ביולי, 2014. ממוצע הפסקות החשמל ברצועה עומד על 12 שעות ביממה. במרכז הרצועה הפסקות החשמל מתארכות ל-15 שעות ביממה בגלל תקלות באספקת החשמל.

מעבר כרם שלום, מעבר הסחורות היחיד לעזה, ייפתח היום להעברת מזון, תרופות ודלקים רק בין  13:00 ל-15:00.

ישראל עדיין מאפשרת רק את יציאתם של חולים ומלוויהם וזרים דרך מעבר ארז. המעבר היה סגור בשלושת הימים האחרונים ברוב הזמן, מצדו הפלסטיני על ידי עובדי ממשלת חמאס, אולם אמש התירו יציאת חולים פלסטינים דרך המעבר והקצו את יציאת הזרים לשעות 12:00 עד 14:00. היום אין הגבלות מהצד הפלסטיני.

מעבר רפיח שבין עזה למצרים פתוח ליציאתם של פצועים ובעלי אזרחות זרה מהרצועה  ולשובם של פלסטינים ממצרים.

16 ביולי, 2014. בשלושת הימים האחרונים (מ-14 ביולי) נסגר צדו הפלסטיני של מעבר ארז במשך רוב שעות הפעילות הרגילות. בכך נמנע המעבר מחולים רבים ומכלל הזרים שביקשו לצאת את הרצועה וביניהם גם עובדים של ארגוני סיוע הומניטארי. חמאס סגר את המעבר בטענה שעובדי הצד הפלסטיני נמצאים בסכנה כתוצאה מהלחימה.

ישראל מכבידה את המגבלות על התנועה במעבר ארז מאז 13 ביוני. במהלך חודש זה הותרה מדי פעם יציאת סוחרים, אולם ככלל, התנועה מוגבלת לחולים ולמלוויהם ולזרים בלבד. בנוסף, מאז 6 ביולי ישראל מגבילה את תנועת הסחורות האזרחיות דרך מעבר כרם שלום. יצוא מהרצועה נאסר כליל ומותרת רק כניסתם של דלקים, תרופות ומזון.

החוק הבינלאומי מתיר סגירת מעבר לתנועת אזרחים רק במקרה של איום ביטחוני קונקרטי ומחייב את כל הצדדים ללחימה לאפשר מעבר לצורך סיוע הומניטארי. אזרחים אסור שיהיו חלק ממעגל הלחימה ופגיעה מכוונת בהם אינה לגיטימית. ארגון “גישה” מזכיר לצדדים כי גם בעת לחימה יש לעשות מאמץ מרבי לאפשר תנועה של אנשים וסחורות, בכפוף לבדיקות ביטחוניות פרטניות. בפרט, על הצדדים לעשות ככל שביכולתם כדי למנוע שיבושים בתנועה הנחוצה לצרכים הומניטריים.

מעבר רפיח פעל היום ליציאתם של פצועים ואנשים שמחזיקים באזרחות זרה. מאז 10 ביולי יצאו דרך רפיח כ-2,085 אנשים לכיוון מצרים. רוב היוצאים היו עולי רגל, וכ-20 מתוכם היו פצועים.

תנועת הסחורות עדיין מוגבלת. צילום: אימאן מוחמד
תנועת הסחורות עדיין מוגבלת. צילום: אימאן מוחמד

15 ביולי, 2014. מעבר כרם שלום ממשיך לפעול היום במתכונת מצומצמת לכניסת מזון, תרופות ודלקים לרצועה. מאז 6 ביולי ישראל לא מאפשרת את כניסתן של סחורות אזרחיות אחרות לעזה. היום אמורות להיכנס 150 משאיות דרך המעבר.

מעבר ארז היה סגור בשעות הבוקר מהצד הפלסטיני ולא התאפשרה תנועת אנשים עד השעה 11:30. לא הצלחנו עדיין לברר מדוע המעבר היה סגור. ישראל אפשרה היום יציאת חולים ומלוויהם.

מעבר רפיח ממשיך לפעול היום ליציאת פצועים ואנשים שמחזיקים באזרחות זרה ולחזרת עולי רגל ממצרים לרצועה.

14 ביולי, 2014. מעבר ארז ממשיך לפעול במתכונת מצומצמת, ומתאפשרת רק יציאתם של חולים ומלוויהם וזרים מהרצועה. מעבר ארז פועל במתכונת מצומצמת מאז 13 ביוני. בעוד יציאתם של סוחרים התאפשרה בחלק מזמן זה, מאז 8 ביולי לא ניתן לסוחרים לצאת מהרצועה.

מעבר רפיח פועל היום ליציאה של עולי רגל, פצועים ואנשים שמחזיקים אזרחות זרה. תתאפשר גם חזרתם של עולי רגל ופלסטינים תקועים ממצרים לתוך הרצועה.

13 ביולי, 2014. מעבר כרם שלום פועל במתכונת מצומצמת זה היום השביעי. המעבר פעל בערך עד השעה 14:00 ותוכננו לעבור בו כ-150משאיות. ניתן להכניס דרך המעבר רק תרופות, מוצרי מזון ודלקים.

בשבוע שבין 6 ל-10 ביולי, על רקע הלחימה, נכנסו לעזה דרך כרם שלום רק 761 משאיות סחורה (כולל דלק), לעומת 1,402 משאיות (כולל דלק) בשבוע שקדם לו. מדובר בירידה של קרוב ל-50 אחוז.

גם מעבר ארז ממשיך לפעול במתכונת מצומצמת, ומתאפשרת רק יציאתם מעזה של חולים ומלוויהם, זרים ופלסטינים בעלי אזרחות זרה.

מעבר רפיח פועל היום ליציאת עולי רגל מהרצועה למצרים. המעבר אמור לפעול גם מחר ליציאת עולי רגל ובשלישי יהיה פתוח לחזרת עולי רגל ופלסטינים תקועים לרצועה. מעבר רפיח פעל בחמישי ובשבת ליציאת פצועים ואנשים שמחזיקים באזרחות מצרית או זרה למצרים. ביום שישי, בניגוד למתוכנן, המעבר היה סגור.

אסורים בכניסה. מוכר בגדים בעזה. צילום: אימאן מוחמד
אסורים בכניסה. מוכר בגדים בעזה. צילום: אימאן מוחמד

10 ביולי, 2014. מעבר כרם שלום פועל במתכונת מצומצמת זה היום החמישי. ניתן להכניס דרך המעבר רק תרופות, מוצרי מזון ודלקים. סחורות אזרחיות אחרות עדיין אסורות בכניסה. היום תתאפשר כניסה של 180 משאיות. דלקים מוכנסים לרצועה רק מהשעה 9:00 ועד 14:00.

מעבר ארז ממשיך לפעול במתכונת מצומצמת עד שעה 15:30. מותרת יציאה מהמעבר של חולים וזרים, אך גם היום לא מותרת יציאת סוחרים. המעבר יהיה פתוח עד שעה 19:00 לחזרת פלסטינים לתוך הרצועה. אנו מבינים שכרגע מתואמת יציאתם של פלסטינים בעלי אזרחות זרה. בהמשך נעדכן לגבי מספרי היוצאים.

מעבר רפיח פועל היום מהשעה 9:00 ליציאת פצועים מהרצועה למצרים. בעלי אזרחות זרה יכולים היום לצאת מהמעבר.

9 ביולי, 2014. זהו היום הרביעי ברציפות שבו משרד הביטחון מגביל כניסת סחורות דרך מעבר כרם שלום, מעבר הסחורות היחיד לרצועה. המעבר פתוח רק לכניסת תרופות, מוצרי מזון, פירות, ירקות ודלקים. מוצרים אחרים כבגדים, נעליים וניירות, אסורים בכניסה דרך כרם שלום. גם יצוא סחורות לא מתאפשר. 172 משאיות בלבד אמורות היו להיכנס היום דרך המעבר, לעומת ממוצע יומי של 225 משאיות ביוני, ירידה של 24 אחוז.

כמו כן, ישראל הודיעה אתמול לרשות הנפט הפלסטינית שהיום יפעל מעבר כרם שלום לכניסת דלקים רק בין השעות 10:00 עד 14:00 מסיבות ביטחוניות. היום נכנסו רק 38 אלף ליטר סולר עבור המגזר הפרטי בעזה, לעומת 340 אלף ליטרים שהוכנסו אתמול. כמו כן, הוכנסו לרצועה 250 אלף ליטרים של סולר תעשייתי עבור תחנת הכוח ברצועה, לעומת 430 אלף ליטרים שהוכנסו אתמול. נרשמה ירידה גם בכמויות גז הבישול שהוכנסו לרצועה – ארבע משאיות בלבד, לעומת 10 משאיות שהוכנסו אמש.

מעבר ארז ממשיך לפעול היום ליציאת חולים וזרים בלבד מהרצועה. אתמול והיום סירב משרד הביטחון לאפשר יציאת סוחרים מהרצועה. מעבר רפיח שבין עזה למצרים עודנו סגור.

8 ביולי, 2014. זהו היום השלישי ברציפות שבו משרד הביטחון מגביל כניסת סחורות דרך מעבר כרם שלום, מעבר הסחורות היחיד לרצועה. המעבר פתוח רק לכניסת תרופות, מוצרי מזון, פירות, ירקות ודלקים. מוצרים אחרים כבגדים, נעליים וניירות, אסורים בכניסה. גם יצוא סחורות לא מתאפשר.

מעבר ארז ממשיך לפעול במתכונת מצומצמת מאז ה-13 ביוני. מותרת רק יציאתם מהרצועה של חולים וזרים, והיום לא תתאפשר יציאת סוחרים. מעבר רפיח שבין עזה למצרים סגור מיום רביעי בשבוע שעבר. בנוסף לכך, שלשום הכריז הצבא על צמצום מרחב הדיג משישה לשלושה מיילים ימיים. זוהי הפעם הרביעית מאז מבצע “עמוד ענן” בנובמבר 2012 שבה ישראל משנה את השטח המותר לדיג לאורך חופי הרצועה.

בשעה זאת תוקפת ישראל ברצועה. בשבועות האחרונים חלה עלייה בירי רקטות מרצועת עזה לשטח מדינת ישראל. הדין הבינלאומי מחייב את הצדדים לנקוט זהירות מתמדת על מנת למנוע פגיעה באזרחים, מכל צד של המתרס, ומטיל אסור חמור על פגיעה מכוונת בהם.