יום ה’, 3 ביוני, 2021: אחרי סגירה ממושכת של מרחב הדייג בעזה במהלך המתקפה על הרצועה, ישראל ממשיכה להגביל את השטח המותר לדייג למרחק של עד 6 מייל ימי מהחוף. ארגוני דייגים מדווחים על מקרי אלימות וירי של חיל הים לעבר דייגים שעובדים על סירותיהם בתוך שטח מצומצם זה. התנכלויות הצבא מסכנות את חיי הדייגים וגורמות נזק רב לסירות ולציוד שעליהן.

בפניה בהולה ששיגרו ארגוני זכויות האדם גישה, עדאלה ואל-מיזאן, הפועל בעזה, לשר הביטחון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והפרקליט הצבאי הראשי, הארגונים דורשים לבטל לאלתר את כל ההגבלות שישראל ממשיכה להטיל על מרחב הדייג ברצועה ולהפסיק את התנכלות חיל הים לדייגים.

ענף הדייג בעזה ספג פגיעות קשות עקב ההתקפות על מטרות ומתקנים אזרחיים ברצועה מאז ה-11.5, במהלכן נגרם נזק לסירות וציוד השייכים לדייגים. החלטתה של ישראל לאסור על כל יציאה לים למשך שבועיים, העמיקה עוד את הפגיעה ביותר מ-50 אלף איש אשר נסמכים על הענף כמקור פרנסה.

האיסור הגורף שישראל ממשיכה לאכוף – גם אחרי שהושגה הפסקת האש – על יציאת סחורות לשיווק מחוץ לרצועה, מחריף אף יותר את הפגיעה בפרנסתם של דייגים וסוחרי דגים בעזה. לגישה נמסר כי מחירי הדגים בעזה צנחו בעקבות מניעת שיווקם לגדה המערבית, וכי הם נמכרים במחירי הפסד בתוך הרצועה. הנזקים הללו מצטרפים לפגיעה ארוכת השנים בענף הדייג בעזה שגורמות המגבלות הישראליות על גישה לים, ההתנכלות של חיל הים לדייגים, החרמת סירותיהם, וההגבלות שמטילה ישראל על כניסת חומרים חיוניים לדייג ולתיקון סירות.

הארגונים קוראים לשר הביטחון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והפרקליט הצבאי הראשי “להורות על ביטול ההגבלות על היציאה למרחב הימי, וכן ביטול ההוראות המתירות שימוש בירי ופגיעה בדייגים וברכושם, ולהפסיק לאלתר את המשך ההתנכלויות לדייגים מרצועת עזה הדגים לצורך פרנסתם“.

האיסור הגורף שהטילה ישראל על יציאה לים במהלך הלחימה וההגבלות הקיימות על מרחב הדיג בעזה מהוות ענישה קולקטיבית אסורה. התנהלות הצבא במרחב הדייג המצומצם שאוכפת ישראל בשטח הימי של הרצועה, והשימוש בירי חי כלפי דייגים בהיעדר סכנה מידית לחיי אדם, פוגעת פגיעה חמורה ובלתי מידתית בזכויותיהם הבסיסיות של דייגים, ועליה להיפסק.

לקריאת פניית הארגונים לשהב”ט, מתפ”ש והפצ”ר, לחצו כאן.