המשבר העולמי בעקבות התפשטות נגיף הקורונה חושף את פגיעותן של מערכות בריאות, גם כאלה שמתפקדות כראוי בשגרה. מצבה של מערכת הבריאות ברצועת עזה מלכתחילה היה חסר מאוד.

כבר שנים שישראל משיתה מגבלות תנועה, שפוגעות במערכת הבריאות, בכלכלה ובתשתיות של רצועת עזה. בפריטים שישראל מגדירה “דו-שימושיים”, ולכן מגבילה מאוד את כניסתם לעזה, כלולים ציוד רפואי וחלקי חילוף של מכשירים. הגבלות על תנועת אנשים מנעה מעבר של מומחים ושל צוותי רפואה מעזה ואליה להשתלמויות ולהדרכות.

שלושה ארגוני זכויות אדם, גישה – המרכז לשמירה על הזכות לנוע, עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, ומרכז אלמיזאן לזכויות אדם (בעזה) – שיגרו פנייה בהולה לשר הביטחון, למתאם פעולות הממשלה בשטחים וליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה כי יפרסמו לאלתר תוכנית להתמודדות ישראל עם התפשטות נגיף הקורונה בעזה. הארגונים דורשים כי ישראל תבטל את כל ההגבלות שהיא מטילה על תנועה מעזה ואליה של צוותי רפואה ושל ציוד רפואי וחלקי חילוף עבורו, תאפשר מעבר של תושבים הזקוקים לטיפול רפואי בקורונה ותבטיח למערכת הבריאות בעזה אספקה של אמצעי המיגון, התרופות והציוד רפואי שנחוצים להתמודדות עם הנגיף.

עו”ד אסנת כהן-ליפשיץ ועו”ד מונא חדאד מגישה, החתומות על המכתב בשם הארגונים, מציינות כי מתוקף שליטתה הניכרת של ישראל על הרצועה מוטלות עליה חובות, על פי החוק הבינלאומי והדין הישראלי, ואחריות לשמירה על שלומם ובריאותם של שני מיליון תושבי הרצועה. הן מזכירות גם כי ישראל התעלמה מהמלצות מפורשות של ועדת האו”ם לזכויות כלכליות חברתיות ותרבותיות, שפורסמו בנובמבר 2019, בהן נדרשה לאפשר לתושבים הפלסטינים בשטחים הכבושים, ובמיוחד ברצועת עזה, גישה בלתי-מוגבלת למתקני בריאות, סחורות, ושירותים, כולל שירותי רפואה דחופים ולאפשר תנועה לאנשי מקצוע רפואיים מרצועת עזה ולתוכה. “המלצות אלה,” הן מדגישות, “מקבלות משנה תוקף בתקופה זו”.

שלושת הארגונים החתומים הצטרפו גם להצהרה משותפת של 19 ארגוני בריאות וזכויות אדם ישראליים, פלסטיניים ובינלאומיים, שיזם ארגון רופאים לזכויות אדם, ופורסמה במקביל. בהצהרה קוראים הארגונים לישראל להסיר את הסגר מעל עזה, לעמוד בחובותיה המוסריות והחוקיות כלפי החיים תחת שליטתה, ולנקוט בצעדים כדי להבטיח אספקה של כל הנחוץ למערכות הבריאות, בגדה וברצועה, ולהציל חיים.

  • למכתב ששלחו הארגונים גישה, עדאלה ואל-מיזאן לשר הביטחון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והיועץ המשפטי לממשלה: כאן.
  • להצהרת הארגונים הבינלאומיים, הפלסטיניים והישראליים המשותפת, כאן.