"החגים עבורי הם ימים עצובים"

הודא וחידי, בת 46, היא פלסטינית שנולדה בישראל. לפני 26 שנים נישאה לפלסטיני תושב עזה ועברה לרצועה בעקבות נישואיהם. מאז שישראל הטילה סגר על עזה, ב-2007, וחידי לא הצליחה לקיים קשר רציף עם משפחתה. כל חלון הזדמנויות למפגש עם משפחתה בישראל, נדיר כשלעצמו, גוזר על וחידי להשאיר מאחור את בן זוגה, ולפעמים גם את ילדיה. חלקם לא נפגשו עם בני משפחתה בישראל שנים.

"החגים עבורי הם ימים עצובים," אומרת וחידי, "מלאים בגעגועים להורים, לאחיות ולאחים שלי". כך גם בחתונות ובשמחות משפחתיות אחרות. וחידי מספרת בצער שנמנע ממנה להשתתף בחתונת האחיין שלה, וכשבנה התחתן, רק אמהּ קיבלה אישור כניסה לעזה. באוקטובר, התחתנה בתהּ, אך לנוכח החרפת מגבלות התנועה במעבר ארז בכסות המאבק בקורונה, וחידי אפילו לא טיפחה תקווה שמישהו מבני משפחתה יורשה לקחת חלק בשמחה.

הקריטריונים של ישראל לתנועת פלסטינים אינם כוללים לידות, גם לא עבור בן הזוג של היולדת. את ילדיה הראשונים הודא ילדה ברמלה, ללא נוכחות בן זוגה. שאר ילדיהם נולדו בעזה, אך אז קרובות משפחתה שבישראל לא יכלו ללוותה. "זה היה מאוד קשה, הייתי צריכה את אמא שלי ואת אחיותיי לידי".

לאור האיסור שאוכפת ישראל על איחוד משפחות פלסטיניות בגדה המערבית ובישראל, יש בעזה נשים פלסטיניות רבות שעברו להתגורר שם בעקבות נישואיהן לתושב הרצועה. רבות מהן חיות בניתוק מתמשך מבני משפחתן שבישראל והגדה המערבית.

צילום: אימאן מוחמד

ב-2015 פרסמנו פרויקט צילום מיוחד, שהתמקד בשלוש משפחות פלסטיניות שמפוצלות בין עזה והגדה המערבית, ובו תמונות שצילמו אלכס ליבק ואימאן מוחמד בשני חלקי השטח הפלסטיני הכבוש. בתמונה העליונה, נאסר וסלוה יאגי ושניים מילדיהם, בעזה. בתמונה למטה, אלאא, בתם של נאסר וסלוה, עם בן זוגה, אדהם, החיים בגדה המערבית.

לקריאת הדוח החדש על פגיעתו הייחודית של משטר ההיתרים בנשים פלסטיניות בעזה, "אפליה כברירת מחדל", לחצו כאן.

צילום: אלכס ליבק

פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *