מרחוק, בלי למידה

פתיחת שנת הלימודים בעזה, ב-2019. צילום: אסמאא ח'אלידי

מאז 24 באוגוסט, משהתגלו מקרי הדבקה קהילתית ראשונים ברצועה, בתי הספר והגנים בעזה סגורים, וכמו במקומות רבים בעולם מערכת החינוך מתנסה בלמידה מרחוק. אלא שלתלמידים רבים אין גישה למחשבים, או חיבור לרשת האינטרנט, או אספקת חשמל מתאימה, או תנאי מגורים שמאפשרים למידה מרחוק.

כ-575 אלף ילדים ובני נוער חזרו למוסדות הלימוד רק שבועיים קודם, ב-8 באוגוסט, לאחר השבתה של כחמישה חודשים, שהוכרזה עם התפרצות המגפה בעולם. אוסמה יונס, האחראי על הלמידה מרחוק במשרד החינוך ברצועה: "למשפחות רבות אין חיבור רציף לאינטרנט, וכמובן שאין מה לדבר על אינטרנט מהיר, שיאפשר צפייה בשיעורים והשתתפות פעילה של התלמידים. אלפי תלמידים ברחבי עזה נותרים ללא מענה חינוכי ופדגוגי. הדבר יגרור פיגור רציני בחומר הנלמד, שיהיה קשה מאוד לגשר עליו".

בעזה אין עדיין גלישה בדור שלישי, שקיים בעולם כבר לפחות 15 שנה, ובוודאי שלא דור רביעי או חמישי. תשתיות מתקדמות אלה מאפשרות קצב העלאה והורדה מהירה של נתונים, וצפייה בתכנים מורכבים טכנולוגית בטלפונים סלולריים, וגם יכולים להוות תשתית חיבור למחשבים ניידים ונייחים. "ישראל סירבה מאז ומתמיד לאפשר כניסה של ציוד התקשורת הנחוץ לפיתוח רשתות גלישה מתקדמות," אומר מוחמד אבו נחלה, מנהל חברת התקשורת "פלטל" בעזה. "האינטרנט הוא הכלי העיקרי של פעילות מערכת החינוך עכשיו, שלא לדבר על כך שהוא החלון היחיד של עזה לעולם שבחוץ".

נתונים של הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה מלמדים כי רק ב-30 אחוזים ממשקי הבית בעזה יש מחשב. ב-73 אחוזים מהם יש חיבור בסיסי לאינטרנט, המשמש למחשבים או לטלפונים חכמים. נייר עמדה שפרסמה רשת הארגונים הפלסטיניים הבלתי ממשלתיים (PNGO) ביוני 2020 מלמד כי בממוצע, רשת האינטרנט בעזה מתנתקת יותר מעשר פעמים בשעה.

עביר מוחמד, מורה לשפה הערבית בחטיבת ביניים במחוז אלשג'אעיה, מספרת שרק כ-50 מתוך 200 תלמידותיה משתתפות בשיעורים הווירטואליים שלה. מוחמד מסבירה כי "המשפחות בעזה מרובות ילדים. אי אפשר לדאוג שלכל התלמידים יהיו מחשבים וחיבור לאינטרנט". אסלאם עת'אמנה, תלמידת כיתה י"א: "אין לי מחשב בבית ולא חיבור לאינטרנט, ככה שאני לא יודעת מה לומדים בבית הספר, שזה כמובן מצער, ומדאיג מאוד לגבי העתיד".

ב-11 באוקטובר 2020, הורשו לחזור לבתי הספר תלמידי התיכון שניגשים למבחני התווג'יהי (מקבילים למבחני הבגרות בישראל). התלמידים ישהו חלק מימות השבוע בבית הספר, ובשאר הזמן ילמדו מרחוק. במשרד החינוך הפלסטיני בעזה הביעו תקווה שכל התלמידים יוכלו לשוב בחודשים הקרובים לספסל הלימודים.

החסכים והחוסרים במערכת החינוך הם עוד דוגמה לתשתיות הבלתי מספקות, שמונעות חיים תקינים ברצועת עזה, תוצאה של המגבלות שמשיתה ישראל, שגם דרדרו את מצב הכלכלה כך שלרוב התושבים אין את האמצעים לרכוש מחשב, לא כל שכן כמה מחשבים לכל משפחה. הסגר המתמשך גורם להידרדרות בהיבטים רבים של החיים ברצועה, אך מצערת במיוחד הפגיעה באפשרויות של הצעירים ביותר, שהחיים עוד לפניהם. גם כדי לאפשר למידה מרחוק בעזה, על ישראל לאפשר הכנסה שוטפת של אמצעי תקשורת החיוניים ללמידה מרחוק, ולהסיר את המגבלות שמונעות את שדרוג הגלישה באינטרנט בעזה.

פורסם בקטגוריה חינוך. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מרחוק, בלי למידה

  1. מאת אברהם‏:

    די כבר להפיל עלינו את הצרות של האויבים שלנו, יש להם גבול עם מיצריים והם יכולים להכניס מה שהם רוצים לעזה ואף עושים זאת ( בעיקר טילים )

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *