אלאא בדרך הביתה

אלאא בנתב"ג, בדרך לארצות הברית

לקראת סוף השבוע הצליחה אלאא, צעירה פלסטינית תושבת ארצות הברית, לצאת מרצועת עזה בדרך אל ביתה שבאמריקה, לאחר שמונה חודשים של נתק ממשפחתה ומלימודיה.

באוקטובר האחרון, בתום ביקור משפחה שאלאא קיימה ברצועה, עם אמהּ וארבעת אחיה הקטינים, הגישו בני המשפחה בקשות להיתר יציאה מעזה דרך מעבר ארז. הבקשות של אמה ואחיה אושרו, והם אכן יצאו לירדן, דרך מעבר אלנבי, וטסו משם הביתה, לארה"ב. זהו המסלול שבו מאפשרת ישראל לפלסטינים לצאת לחו"ל בשגרה. אלאא לא קיבלה כל מענה לבקשתה, ונותרה מאחור בעזה.

בחמשת החודשים שחלפו מאז, הגישה אלאא לישראל עוד ארבע בקשות. הראשונה לא נענתה. לשנייה צורפה דרישה לקונית שתצרף לבקשתה "מספר טלפון חדש". לקראת הבקשה השלישית רכשה במיוחד כרטיס סים מחברת הסלולר הפלסטינית ג'וואל, כדי לעמוד בדרישה הישראלית (לצד מספר הנייד הרגיל שלה, מחברת הטלפונים הפלסטינית המתחרה, "אורידו"). אלא שגם זה לא הועיל. ישראל המשיכה לדרוש "מספר טלפון חדש".

לבקשתה הבאה, בשלהי ינואר, אלאא צירפה מכתב מ"אורידו", המאשר שמספר הטלפון שלה, אכן שלה הוא. אך שוב, במקום תשובה, נדרשה להציג "מספר טלפון חדש". בפברואר פנה גם "גישה" בשמה לרשות בישראל. בתשובתה ל"גישה" נכתב כי "מספר טלפון תקין נדרש לשם הטיפול בבקשה".

רק לאחר ש"גישה" עתר לבית המשפט בדרישה להסדיר בדחיפות את יציאתה של אלאא לגשר אלנבי, ארבעה חודשים מהגשת בקשתה הראשונה, אושר מעברה. אלא שאלאא לא יכלה לממש אותו: הרשויות קבעו את מועד המעבר ל-8 במרץ, היום שבו ישראל הידקה עוד יותר את הסגר, לרגל חופשת פורים. בהמשך הוארכו ההגבלות בארז בשל החשש מנגיף הקורונה וכך נותר המצב במעבר עד היום.

באפריל פנתה ח"כ תמר זנדברג למשרד הביטחון בבקשה שיאפשר לאלאא לטוס לארה"ב דרך נתב"ג. במקביל, בשולי העתירה, נדרש בית המשפט להכריע בדרישת גישה להחזר הוצאות. המדינה טענה כי בבחינת הבקשות אמנם חלה "שגיאה", אך הדגישה כי "הטיפול בעניינה של העותרת היה מהיר ויעיל, על אף העומס הרב המוטל על כתפי המשיבים". בפסק דינו, הצדיק השופט את הגשת העתירה וחייב את המדינה בהוצאות של 5,000 שקל.

השבוע נמסר לאלאא שישראל מאשרת את יציאתה דרך נתב"ג, ללא דרישות מיוחדות. בלילה בין חמישי לשישי המריאה הביתה. בכך מסתיימת פרשה מתמשכת של התעמרות ביורוקרטית, חוויה קבועה עבור פלסטינים ברצועת עזה שמבקשים לנוע.

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, מעבר אנשים מעזה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *