לקראת ממשלת סיפוח

ברצועת עזה. צילום ארכיון: אדוארדו סוטרס חליל

הממשלה ה-35 של ישראל, הרואה בעצמה ממשלת חירום לאומית, קמה לכאורה בתגובה למשבר כלכלי-חברתי, שהוא תוצאה של התפשטות נגיף הקורונה. דומה, עם זאת, שהפעולה הבהולה הראשונה שעל סדר יומה של הממשלה הזאת היא הענקת מעמד רשמי לסיפוח בפועל של חלק נכבד מהגדה המערבית. התושבים של עזה ימשיכו לחיות תחת השליטה המוכחשת של ישראל, כך כבר 15 שנה, אחרי עשורים של שליטה צבאית ישירה.

לאחר יישום תוכנית ההתנתקות, ישראל הותירה בידיה, בין היתר, שליטה על התנועה במעברים לאנשים ולסחורות, וכך על (מניעת) התנועה בין חלקי הטריטוריה הפלסטינית, רצועת עזה והגדה המערבית. זאת בנוסף לשליטה מלאה שלה במרחב האווירי, במרחב הימי ובמרחב האלקטרומגנטי. ישראל יושבת על הברז של עזה בכל תחום משמעותי לתושביה.

האחריות של ישראל לתושבים של עזה נובעת לא רק מהיותה שותפה מלאה ביצירת נסיבות חייהם, אלא גם מהעובדה המוסרית והחוקית שהשליטה שהיא לוקחת לעצמה מגדירה אותה ככוח כובש, גם אם חייליה אינם יושבים דרך קבע ברצועה. ממשלות ישראל השונות בוחרות להתכחש לאחריות הזאת, וממסגרות את החלטותיהן מול תושבי הרצועה בטווח שבין מחוות הומניטריות לכורח ביטחוני. בצל סכנת התפשטות נגיף הקורונה מצאה ישראל דרכים מגוונות לשתף פעולה עם הרשויות ברצועה ולענות לחלק מצרכי התושבים. כלומר כל שנחוץ לשינוי הוא רצון. יש לכך גם תמיכה ציבורית בישראל.

ראש הממשלה הנכנס, ומחליפו המיועד ברוטציה, הביעו כבר תמיכה בסיפוח רשמי של שטחים בגדה ויישמו יחד מדיניות ישראלית שפועלת לנתק את החיבור הכלכלי, החברתי והתרבותי בין הפלסטינים תושבי עזה לאלה החיים בגדה. המטרות המדיניות שמאחורי המעשים והשכתוב הדמוגרפי שמבקש להוציא ממשוואת החיים המשותפים מיליונים של פלסטינים, אמורים לעורר תגובה חריפה יותר ממדינות בעולם שמשקיעות שנים רבות כספים ומאמצים מושכלים לשפר את תנאי החיים והאפשרויות של תושבי האזור. ישראל מקימה עליה את מדינות אירופה, שמסייעות לרוב הפלסטינים לשמור את הראש מעל למים, בעודה נסמכת על תמיכת ארה"ב כחותמת הכשר לקיפוח וסיפוח.

ישראל מבזרת ומבודדת את החיים הפלסטיניים, רומסת את זכויות האדם שלהם, בכוונת מכוון, אבל משפיעה בכך על כולנו. לכאורה, ממשלה רחבה (מאוד) כמו זאת שמושבעת היום, יכולה היתה לשמש בסיס להחלטות מדיניות שיבטיחו עתיד טוב מזה. אסור שתמשיך את ההתנהלות האכזרית והמזיקה של קודמותיה, ובוודאי שעליה להימנע מלהוסיף לכך מהלכים חד-צדדיים דורסניים. אם יש מה ללמוד מימי המגיפה האלה, זה שזהירות וכבוד הדדי מצילים חיים.

 

 

פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *