סיבת המניעה: טלפון סלולרי

צדו הפלסטיני של מעבר ארז. צילום: אסמאא ח'אלידי

צדו הפלסטיני של מעבר ארז. צילום: אסמאא ח'אלידי

אתמול הסתיים בהצלחה יחסית מסלול הייסורים של אמא לילדים בשנות השלושים לחייה, ואפשרויות חדשות נפתחות בפניה. היא נולדה וגדלה בגדה המערבית ונישאה לפני שבע שנים לתושב עזה. ישראל לא מאפשרת לזוג שבו לפחות אחד מבני הזוג רשום כתושב עזה אלא לחיות ברצועת עזה. במהלך השנים לא הצליחה לצאת את הרצועה ולא פגשה את משפחתה. כרבים מדי בעזה, בעלה לא מוצא עבודה. בשל המצוקה הכלכלית, הפרטית והכללית, ברצועה קיבלו בני הזוג החלטה קשה, שלמען עתיד ילדיהם מוטב שתעבור איתן אל בית הוריה שבגדה, גם במחיר הכבד של פרידה מהאב.

בעבר ביקשה האם היתרים מישראל כדי לבקר בגדה, ופעמיים כשהגיעה למעבר ארז עם בתה הבכורה, בהיותה פעוטה, אסרו עליה לצאת עם הבת, והיא נאלצה לשוב על עקבותיה. בקשות נוספות שלה לחזור לגדה לא זכו כלל למענה.

במהלך 2018 שבה ופנתה כמה פעמים בבקשה לשוב לגדה עם ילדיה. משלא נענתה, פנה "גישה" בשמה. הפעם הבקשה סורבה "מטעמים ביטחוניים". ביוני השנה, לאחר בקשת גישה לעיון נוסף בפנייה, היא זומנה לתחקור ביטחוני. כשהתייצבה לתחקור במועד, נציגי המדינה סירבו לערוך אותו, משום "שהגיעה ללא הטלפון הסלולרי שלה", אשר בלעדיו, טענו, "לא ניתן להמשיך ולהשלים את הבדיקה הביטחונית ההכרחית לשם המשך טיפול בבקשה". בזימון שהועבר לגישה לא צוין דבר על ההכרח בנוכחותו של טלפון סלולרי.

כשפנה גישה בבקשה לתאם מועד חדש לתחקור, התברר לפתע כי כלל אין בו צורך, וכי הבקשה מסורבת, "מטעמים ביטחוניים פרטניים", על סמך "בדיקות שהתבצעו בעבר".

גישה עתר לבית המשפט המחוזי בירושלים, ורק אז התקיים תחקור נוסף, שלאחריו, שנה וארבעה חודשים לאחר שהחל הטיפול בפנייה, יצאה האשה סוף סוף עם ילדיה דרך מעבר ארז לגדה המערבית. המקרה שלה הוא תזכורת נוספת לשליטה של ישראל במרשם האוכלוסין הפלסטיני, שמשמשת אותה להגביל תנועה של פלסטינים באופן שפוגע חמורות בזכויותיהם, בהן לפרנסה ולחיי משפחה.

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, כללי, כללי, מדיניות הבידול, מעבר אנשים מעזה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *