פנטזיות על טרנספר

 מעבר רפיח, קיץ 2019. צילום: אסמאא ח'אלידי

מעבר רפיח, קיץ 2019. צילום: אסמאא ח'אלידי

מקור שהוגדר "בכיר מאוד בפמליית ראש הממשלה", ששוהה כעת באוקראינה, תידרך את הכתבים המסקרים את הביקור כי ישראל פעלה לאחרונה כדי לקדם "הגירה" של פלסטינים מרצועת עזה. נבחרו שדות תעופה בישראל והתנהלו שיחות עם מדינות יעד אפשריות. המקור צוטט אומר שישראל נכונה לממן את המהלך, אך לא נמצאו מדינות שהתחייבו לקלוט את המהגרים.

ראשית, בעונת בחירות מותר לצרוך את המידע הזה עם מידה בריאה של ספקנות. עם זאת, מזעזע הרעיון שלאחר שנים של מדיניות לחץ והזנחה, ושבחלוף 12 שנות סגר חונק שמטרתו המוצהרת להביא את תושבי עזה למצוקה, ישראל תעשה מאמץ פעיל למנף את חוסר התקווה שהיא עצמה יצרה, כדי לרוקן את רצועת עזה מתושביה. ממילא עולה חשד לניסיון להעברת אוכלוסייה תחת כיבוש, הפרה של אמנת ז'נבה הרביעית, כאשר העברה בכוח של אוכלוסייה נחשבת פשע נגד האנושות.

את המימון שמצאה המדינה כדי לעודד את נטישת עזה עדיף שתשקיע במטרות ראויות יותר, כמו מעבר סחורות נוסף, בצפון הרצועה, שעליו הוחלט במשרד הביטחון לפני שנים, או שיפור הכביש במערב הנגב שמוביל למעבר כרם שלום, החלטת ממשלה שאתמול נודע כי בוטלה, או טיוב התשתיות ועידוד רכישה של תוצרת עזה, מטרות שתמכה בהן. יש גם הרבה שישראל יכולה לעשות כדי להיטיב עם התושבים מבלי להשקיע כסף, אלא בשינוי מדיניות, שיאפשר לפלסטינים תושבי עזה את חופש התנועה הנחוץ להם כדי לקיים חיים תקינים. אלא שלא טובת התושבים לנגד עיני הממשלה, למרות שלא פעם טענה שכן.

ישראל לא רק מתכחשת לאחריות שבאה עם שליטתה הניכרת במיליונים של פלסטינים, היא משקיעה יום יום מאמצים עצומים כדי למנוע מפלסטינים תושבי עזה מלהגיע לגדה המערבית, גם אם נולדו בה, וגם אם יש להם שם משפחה ומקומות עבודה מובטחים. שנים שישראל מענישה את האוכלוסייה האזרחית של עזה במטרה להמאיס עליה את החיים ברצועה, ובמקביל, בשנים האחרונות תושבים שהתחייבו שלא לשוב לפחות במשך שנה הורשו לעזוב לחו"ל בלי שנדרשו לציין סיבה לנסיעה. לאחרונה אף קיצרו את זמן ההתחייבות לחצי שנה. פנטזיות על פינוי הפלסטינים תושבי הרצועה ופיזורם בעולם גם תואמת לתוכנית, הקונה לה מקום במפלגות השלטון, לספח את הגדה המערבית, על תושביה.

ישראל היתה מאוד רוצה שהפלסטינים לא יהיו פה. אבל הם פה. מי שמבקש פתרונות בני קיימא לאזור חייב להבין שלא יוכלו לבוא על חשבון זכויות האדם של תושביו.

 

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, כללי, כללי, מדיניות הבידול, מעבר אנשים מעזה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על פנטזיות על טרנספר

  1. מאת אבי פאר‏:

    לא צריך טרנספר. הרי הם בורחים מעצמם בשעת צרה ואסון. אז למה לטרוח ולגרש?
    הינה בעזה בורחים כל שנה כ-40 אלף צעירים ומספרם הולך ועולה ככל שהזמן חולף. לכל היותר אפשר לעודד אותם לברוח ולהקל עליהם את הבריחה.
    https://gisha.org/he-blog/2019/08/25/%d7%9c%d7%94%d7%92%d7%a8-%d7%90%d7%9c-%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%a0%d7%95/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *