אין כניסה לעוגיות

מפעל "סראיו אל-ואדיה" בעזה. צילום: אסמאא ח'אלידי

מפעל "סראיו אל-ואדיה" בעזה. צילום: אסמאא ח'אלידי

ישראל טוענת שאין איסור כללי על שיווק סחורות מעזה בגדה ובישראל. אז למה היא מסרבת אפילו לבחון בקשות על הוצאת מוצרי מזון מעובד מתוצרת הרצועה?

בחודש מאי האחרון התקיים דיון בבג"ץ בעתירה שהגשנו בשמו של בעלי חברת "סראיו אל-ואדיה" מעזה, שמבקש למכור את מוצריו, בהם חטיפי צ’יפס, ופלים וביסקוויטים, בגדה המערבית ובחו”ל. עקרונית, גישה דורש שישראל תאפשר ייצוא לחו”ל ושיווק בגדה המערבית ובישראל של כלל המוצרים מתוצרת הרצועה ושתפרסם הנחיות להסדרת הוצאתם לשם כך.

בתגובתה טענה ישראל שלוש טענות עיקריות: אין איסור עקרוני כללי על העברת סחורות מעזה דרך ישראל לצורך מכירתן בגדה או בחו"ל; בקשתו של בעלי המפעל להוצאת הסחורה מעזה כלל לא הועברה לידי ישראל; משרד הבריאות טרם הקים מנגנון פיקוח מסודר שמאפשר שיווק מזון מהסוג הזה בגדה.

ביום הדיון הציג גישה הצהרה של האחראי הפלסטיני על תיאום העברת הסחורות, שמדגישה כי הצד הישראלי מסרב לקבל בקשות להוצאת סחורות מענף המזון המעובד ברצועה, לצד התכתבות של גישה עם מת"ק עזה, שמראה כי בניגוד לטענה של ישראל שלא קיבלה פנייה בעניין, המת"ק כן נמצא בקשר עם גורמים פלסטיניים לגבי סראיו אל-ואדיה.

בתום דיון קצר, בית המשפט המליץ לעותר למחוק את העתירה, ולהגיש שוב בקשה להוציא סחורה, זאת למרות שעשה זאת כבר פעמים רבות, ולאורך שנים.

מאחר ובדיון טענה המדינה שאחת הסיבות לכך שמזון מעובד לא משווק מעזה היא העובדה שמשרד הבריאות לא הקים מנגנון פיקוח, ב-28 במאי פנינו במכתב למנכ"ל משרד הבריאות. ביקשנו לדעת האם ומתי החלו במשרד לפעול להקמת מנגנון פיקוח על הוצאת סחורות מהרצועה, אילו פעולות נעשו לשם כך עד כה ועל ידי מי. טרם התקבלה תשובה, למרות שעברו למעלה מחודשיים מיום הפניה.

בשלהי יוני, הבעלים, ואיל ואדיה, פנה שוב לוועדה האזרחית הפלסטינית וביקש לשווק את תוצרתו לגדה המערבית , רק כדי לגלות שהמלכוד בעינו: גם הפעם נמסר לו שלפי הנחיית הצד הישראלי לא יוכלו לקבל את בקשתו מכיוון שישראל אינה מאפשרת שיווק מוצרי מזון מעובד לגדה. זאת למרות שבבית המשפט נאמר שאין איסור. פירטנו את הדברים במכתב תלונה לראש מת"ק עזה. עד כה לא התקבלה תשובה.

העובדה שסחורה מ"סראיו אל ואדיה", או מכל יצרן מזון מעובד אחר, לא יצאה מ-2007 ועד היום מעזה היא לא תוצאה של טעות, אלא של התנהלות צינית, שלא רק שמתכחשת לאחריות החלה על ישראל לדאוג לתקינות החיים ברצועה, אלא גם יוצרת אפקט מצנן בקרב תעשייני הרצועה. על ישראל לאפשר לכל ענפים היצרניים בעזה לשווק סחורות מחוץ לרצועה. הפנייה המחודשת של "סראיו אל ואדיה" היא ההזדמנות הקרובה שלה לעשות זאת.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, פיתוח כלכלי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *