ציפור הנפש

ילדה בחוף בעזה, יולי 2019. (למצולמת אין קשר למקרה). צילום: אסמאא ח'אלידי

ילדה בחוף בעזה, יולי 2019. (למצולמת אין קשר למקרה). צילום: אסמאא ח'אלידי

המצב הקשה בעזה מביא איתו פגיעה בחיי אדם, פציעות ונזק לרכוש. אך ישנם נזקים נוספים, סמויים מן העין: ההשפעה ארוכת הטווח על בריאותם הנפשית של תושבי הרצועה, מבוגרים וילדים. לפי הערכות האו”ם, למעלה מ-300 אלף מילדי וילדות הרצועה סובלים מנזקים נפשיים קשים כתוצאה מסבבי האלימות החוזרים ומהמצב הכלכלי הירוד.

בנסיבות אלו, ישנה חשיבות עצומה לאפשר לאנשי טיפול גישה להזדמנויות ולהתפתחות מקצועית, כדי להעניק את הסיוע המיטבי לילדי עזה. הנושא הזה עמד במרכזה של עתירה שהגשנו מוקדם יותר החודש בשמה של נ', פסיכולוגית מעזה, שעובדת בארגון ללא מטרות רווח המספק שירות פסיכולוגי ללא תשלום למשפחות ולילדים בעזה הסובלים מטראומה.

נ' ביקשה לצאת דרך מעבר ארז כדי להשתתף בכנס מקצועי בהולנד שעוסק בשיטת טיפול ברגשות קשים ובהתמודדות עם טראומות.

היא חששה שמעבר רפיח לא ייתן מענה לצרכיה ולכן כשלושה שבועות וחצי לפני תחילת הכנס ביקשה נ' היתר יציאה ממפקדת התיאום והקישור (מת"ק). בהמשך לכך, פנינו גם אנחנו למת"ק בשמה. ב-30 ליוני, שבוע לפני מועד הכנס, נמסר לנו כי הבקשה מסורבת מכיוון שאינה עומדת בקריטריונים שקבעה ישראל ליציאת פלסטינים מרצועת עזה לחו”ל. כאשר התבקשה תשובה בכתב, מסר נציג המת”ק כי ישלח את הבקשה לעיון נוסף.

שישה ימים לפני מועד הכנס בהולנד ומשלא ניתנה החלטה, נאלצה נ' לפנות לבית המשפט והגשנו עתירה בשמה. בעתירה הדגשנו כי הבקשה של נ' כן עומדת בקריטריונים, המאפשרים בין היתר יציאה לכנסים ייחודיים בחו"ל ונ' ביקשה לצאת לכנס ייחודי בתחום הרפואה.

הסברנו את נחיצות ההכשרות למטפלים בתחום בריאות הנפש מעזה וטענו כי גם אם הבקשה לא היתה נכללת בקריטריונים הצרים שקבעה ישראל, יש לאשר אותה. ישראל עדיין שולטת ברצועת עזה, ולכן יש לה חובה לאפשר לתושבי הרצועה לממש את זכותם לחופש תנועה, שממנה נגזרת גם הזכות למימוש הזדמנויות מקצועיות.

בסמוך להגשת העתירה, עוד לפני הדיון בבית המשפט, הודיעה המדינה כי נ' תוכל לצאת להולנד ולהשתתף בכנס.

ילדים ובני נוער בעזה, שמרביתם נולדו לתוך מציאות של סגר, סובלים מעוני, ניתוק מבני משפחה וקהילה בגדה המערבית ואפשרויות מוגבלות ללימודים ולטיפולים רפואיים ונפשיים. אסור לחסום את דרכם של מי שמבקשים לסייע.

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, כללי, כללי, מעבר אנשים מעזה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *