בבית חולים, בלי אמא ואבא

מעבר ארז, 2017. למצולמים אין קשר למקרה. צילום: גישה

מעבר ארז, 2017. למצולמים אין קשר למקרה. צילום: גישה

הרשת מלאה בסוף השבוע בסיפורה קורע הלב של עאישה לולו, ילדה בת חמש מעזה, שנפטרה לאחר שעברה ניתוח בבית חולים במזרח ירושלים, שם שהתה כחודש ללא אמהּ או אביהּ לצד מיטתה. מבלי להיכנס לפרטי המקרה הזה, אנחנו יודעים מזה זמן שישראל מקשה על תנועה של מלווים, ובכללם הורים שמבקשים להתלוות לילדיהם היוצאים לטיפולים. דיווחנו כבר לקראת סוף 2015 שישראל החלה מיישמת מדיניות מגבילה למלווים, בהכבידה במיוחד על בני פחות מ-55. מאז התייחסנו לנושא לא פעם, יחד עם ארגון רופאים לזכויות אדם.

ילדים ונוער עד גיל 18 שנאלצים לצאת לטיפול מציל חיים שאין ברצועה, רשאים, על פי הקריטריונים שקבעה ישראל, שילווה אותם הורה, או מבוגר אחר. הדבר דורש אישור ישראלי, וממילא כרוך בהגשת מסמכים רפואיים מספקים ובאבחון ביטחוני. ועדיין, בשנה האחרונה ניכר פער, שהולך וגדל, בין מספר החולים היוצאים לטיפול, שממומן בידי הרשות הפלסטינית, לבין מספר המלווים. פחות מלווים מורשים לצאת.

לפי הנתונים האחרונים של ארגון הבריאות העולמי, בחודש מרץ האחרון אושרו רק 53 אחוז מבקשות המלווים של חולים מרצועת עזה לצאת עימם מהרצועה. 42 אחוז מהבקשות עדיין ממתינות לתשובה, באופן שלא מתיישב עם דחיפות הטיפולים.

מדיניות הסגר של ישראל מביאה למצבים בלתי נסבלים מבחינה אנושית, והיא חייבת להיפסק. על ישראל לאפשר לתושבי עזה לממש את זכויות היסוד שלהם, ובהן את זכותם לנוע לצרכי משפחה ובריאות.

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, מעבר אנשים מעזה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *