אקלים עוין ליזמות עסקית

חנאן ח'שאן. צילום: אסמאא ח'אלידי

חנאן ח'שאן. צילום: אסמאא ח'אלידי

חנאן ח'שאן, בת 29 מעזה, היא בעלת עסק עצמאי לשיווק דיגיטלי. כבוגרת לימודים במדעי המחשב, עבדה בתחום שנתיים, לפני שפנתה לשיווק הדיגיטלי, האהוב עליה. כיום היא עובדת כיועצת. חנאן פיתחה מיזם, שעיקר לקוחותיו נשים, במטרה לקדם העצמה נשית בסקטור טכנולוגיית המידע. היא בוחרת יזמיות מבטיחות ומדריכה אותן בנושאים הקשורים לעיצוב ולשיווק דיגיטלי.

חנאן שואפת לפרוש את המיזם שלה למדינות אחרות, ולהגיע לכמה שיותר נשים במדינות כמו עיראק, סוריה, לבנון וירדן, היכן שנשים מתמודדות עם אתגרים דומים לאלה שעמדו בפניה, חברתיות, כלכלית ופוליטית. היא מדגישה את החשיבות שהיא רואה בהגעה לכמה שיותר נשים, בתקווה שיוכלו ללמוד מהניסיון שלה.

עבודתה מצריכה הגעה למקומות אלה, אבל מדיניות ההיתרים של ישראל מונעת זאת ממנה, לכן, כדי לא לוותר ולהשיג את מטרותיה, החלה להעביר סדנאות מרחוק, בעזרת סקייפ או דרך מדריכים ומדריכות מקומיים, שעובדים איתה. כדי שתוכל לקיים קשר אמין עם לקוחות, היא צריכה אספקה רצופה ואמינה של חשמל, ולכן החליטה לשכור משרד בבניין ששייך לחממה הטכנולוגית "PICTI".

קושי נוסף הניצב בפני חנאן הוא גביית תשלום על עבודה שנעשית מחוץ לרצועה. כדי לעקוף את הקושי היא מעוניינת לפתוח חברה ברמאללה, שאותה תנהל מרחוק.

חנאן, ותושבי עזה כמוה, יוזמים, מקימים ומקיימים עסקים קטנים במגוון תחומים. מעט האפשרויות העומדות בפניהם במסגרת משטר ההיתרים המגביל, כמו גם מידע על המגבלות עצמן, רצופות מכשולים המקשים עליהם להתפתח ולשגשג מקצועית.

כדי לממש את הפוטנציאל של היזמים ובעלי העסקים הקטנים, נדרש בראש ובראשונה שינוי דרמטי במדיניות הישראלית.

עוד על מצב העסקים הקטנים בסקטור הפרטי של רצועת עזה, בדוח חדש שפרסמנו "עסקים קטנים, תקווה גדולה".

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, חברה אזרחית, פיתוח כלכלי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *