בעוד מניין ההרוגים והפצועים מירי הצבא עולה, המעברים כרם שלום וארז סגורים

מעבר ארז. צילום: גישה

מעבר ארז. צילום: גישה

מחאת הפלסטינים ליד הגדר בין רצועת עזה לישראל מגיעה לשיא ואיתה, מהבוקר, המניין המבהיל של ההרוגים והפצועים מירי של הצבא. נזכיר פעם נוספת לצבא כי הדין הבינלאומי אוסר על שימוש בכוח קטלני אלא אם הוא נחוץ כדי למנוע פגיעה בחיי אדם, וגם אז, רק כאמצעי אחרון ובמידה הנדרשת להסרת הסיכון בלבד. בשום מקרה, השתתפות בהפגנה, גם אם אינה "מחאה שקטה" וכוללת התפרעויות או הפרות סדר, אינה מהווה כשלעצמה השתתפות ישירה במעשה איבה או סיכון חיים קונקרטי שניתן להגיב כלפיו בירי.

מצבם של תושבי רצועת עזה עוד הוחמר השבוע עם סגירתם של שני המעברים העיקריים שמחברים אותם, דרך ישראל, ליתר הטריטוריה הפלסטינית ולשאר העולם – מעבר ארז לאנשים ומעבר כרם שלום לסחורות. ביום שישי האחרון גרמו מפגינים פלסטינים נזק כבד לציוד במעבר כרם שלום ומאז המעבר מושבת. רק שבע משאיות, רובן נושאות ציוד רפואי, עברו בו אתמול. אי אפשר להגזים בחשיבות מעבר כרם שלום לקיום חיים ברצועה. אין לו תחליף. על ישראל, על הרשות הפלסטינית ועל הקהילה הבינלאומית לפעול מיידית כדי להכשירו לפעילות מלאה. בינתיים, יש לעשות כל מאמץ כדי לאפשר מעבר של כמה שיותר משאיות סחורה בו.

במקביל, סגרה ישראל את מעבר ארז ליומיים הקרובים, אלא ל"מקרים הומניטריים". גישה מזכיר כי על ישראל להשאיר את המעברים פתוחים. אין לה זכות למנוע בהם מעבר, בוודאי שלא כצעד של ענישה.

האו"ם מדווח כי המחסור בדלקים, כתוצאה מהשבתת כרם שלום כבר מורגש ברצועה. מלאי הדלק לגנרטורים במתקנים חיוניים כבתי חולים, מתקני התפלה וסילוק שפכים יספיק לימים. תושבי הרצועה נסמכים כבר לפחות חודש רק על חשמל שנרכש בישראל, מכיוון שתחנת הכוח המקומית מושבתת, כמו גם קווי האספקה ממצרים. כתוצאה, רוב התושבים מקבלים בין שעתיים לארבע שעות חשמל ביממה.

מצרים פתחה את מעבר רפיח בשבת, 12 במאי, והוא אמור להישאר פתוח עד ל-17 בחודש. המצרים אפשרו גם לסחורה להיכנס, דרך שער סלאח אלדין, בעיקר חומרי בניין ודלקים. אין במתחם תשתית להעברת גז בישול, וככל שכרם שלום לא ישוב לפעילות, המחסור בגז ברצועה יחמיר.

אנחנו קוראים לישראל לפתוח את המעברים שתחת שליטתה ולדאוג באופן פעיל לכך שתתאפשר בהם תנועה מרבית.

להבנת ההקשר של האירועים ליד הגדר, חיברנו מסמך שאלות ותשובות. לקריאה לחצו כאן

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, כללי, כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על בעוד מניין ההרוגים והפצועים מירי הצבא עולה, המעברים כרם שלום וארז סגורים

 1. מאת זאביק‏:

  העזתים שרפו לעצמם את מעבר כרם שלום, ועם כל האמפתיה לסבלם הפעם הם צריכים לשאת
  בעול ולשקם את מעבר הסחורות.
  בלי קשר לצעדת השיבה, היה ראוי שהם יפגינו מול מוסדות החמאס, שבמקום להפנות כספים
  וחומרי בנין וכו' לשיקום הרצועה הם רק השקיעו בהתעצמות צבאית, הפגיעה העיקרית היא מצד החמאס ורק אח"כ יש להפנות את האשמה לישראל.

 2. מאת simcha‏:

  אין לישראל שום אחריוצ לגבי הדיקטטורה שהחמס מפעיל על הרצועה אדם שרע לו קם וצועק ואן אין שם עדין מהפכות עמו כל מדינה שהשלטון בה לא מצליח זה כי התושבים כנראה לא סובלים מספיק שאין להם בעיה עם המצב רע להם שיקומו ויצעקו אין להם חשמל מים אוכל תרופות זה בדיוק המצב של לקום ולהתעורר ישראל והצבא עושים בדיוק את מה שמוטל עליהם במצס הזה לשמור על בטחונה ובטחון אזרחיה בכל דרך אפשרית גם אם היא לקיחת חיי אדם אמריקה היא המדינה הכי נאורה בעניני דמוקרטיה וכל זאת ברגע שיש למשטרה או לצבא שם איום כלשהו או מצב שמחייב השלטת סדר היד שלהם על ההדק קצרה ואפילו פחות ואין על כך שום טענות או תמיהה משום גוף שהוא וכל שן מהאו"ם. אז אין שום סיבה שישראל שהאיומים עליה יותר רצינים מכה אפרואמריקאים שגונבים מותר ואף חובה להשתמש באמצעים להשלטת הסדר אין על זה עוררין ןאגב אם התושבים שם סובלים איך זה שכולם יוצאים לצעדת השיבה אלפים קופצים לגדר?? למה הם משתפים פעולה עם החמאס?? זה כי הם חושבים שמדינת ישראל קשורה למצב הזה!?!? סבבה אז היא מראה להם שמי שיתקרב לגדר יחטוף! רע לכם תקומו על החמאס שמטריף לכם את ההגיון ישראל לא קשורה ולא שייכת ליריבות הזו וברור שתמשיך להגן על עצמה ועל תושביה שסלחו לי שלומם יותר חשוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *