ביד הלשון

שלט במעבר ארז

שלט במעבר ארז

לראשונה בתולדותיה מציינת הכנסת את יום השפה הערבית. הנושא ראוי, החגיגיות אולי קצת מוגזמת. בפועל, רוב רשויות המדינה מתנהלות בשפה העברית בלבד ורוב הפרסומים הרשמיים מופיעים בעברית בלבד. זאת למרות שערבית, עדיין אחת השפות הרשמיות כאן, היא שפת אמם של כחמישית מאזרחי ישראל, ושל קרוב לחמישה מיליון פלסטינים, ברצועת עזה ובגדה המערבית, הכפופים לשליטת מדינת ישראל ולחוקיה.

מאחר שזה מצב הדברים, גישה משקיע מאמצים רבים כדי להביא את המדינה להנגיש לציבור הפלסטיני מסמכים חיוניים, שמפרטים חקיקה, תקנות, נהלים, הנחיות, טפסים ועוד, בשפתו. שתי עתירות מנהליות שהגשנו נגד מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) ונגד המנהל האזרחי, שלא פרסמו את נהליהם כלל, הסתיימו בפרסום ראשון של עשרות נהלים, הן בעברית והן בערבית. פרקליטות המדינה טענה כי אין לה חובה לפרסם את הנהלים בערבית (אך היתה מוכנה לומר כי לנוכח קהל היעד, הדבר ראוי). ואז טענה המדינה ששיקולי תקציב וכוח אדם מונעים ממנה לתרגם את הנהלים לערבית תוך זמן סביר. ראוי להזכיר כי תקציב משרד הביטחון הגלוי עומד על כ-59 מיליארד שקלים וניתן גם לרמוז כי אלפי דוברי ערבית מאיישים תפקידים במערכת הביטחון.

אנחנו שמחים שהצלחנו הביא להפסקה של פרקטיקה שנמשכה שנים, כאשר מנהלת התיאום והקישור (מת"ק) בעזה נהגה להחתים אזרחים ישראלים השבים מישראל לרצועה (בה הם מתגוררים בהיתר) על טופס הצהרה, שנוסח בעברית ובאנגלית בלבד. החותמים מצהירים בו שהם מבינים את תנאי היתר הכניסה לרצועה ומודעים לסנקציות שיוטלו עליהם אם יפרו את תנאיו. מיותר לציין שרוב החותמים לא הבין על מה הוא חותם ולכן ערך החתימה היה זהה לשווי הנייר שעליו התנוססה. רק בשנת 2015, אחרי מאמצים שלנו, תורגם הטופס סוף סוף לשפה הערבית.

גישה גם יצר קשר עם אגף ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, שתפקידו לתרגם לשפה הערבית את כל הרשומות הרשמיות. בכל פעם שמתפרסם דבר חקיקה חשוב שקהל היעד שלו דובר ערבית, גישה פונה אל המדור ומקדם את התרגום. קרה כבר שבעוד מתפ"ש התנער מחובתו לתרגם לערבית צו חשוב, כמו זה שמבהיר איזה פריטים דורשים אישור מיוחד כדי שאפשר יהיה להכניסם לרצועה, משרד המשפטים מיהר לתרגמו בעקבות פנייה שלנו.

ככל שאנו גאים בהישגים שלנו, הם עדיין טיפה בים של קיפוח. יש לקוות שחברי הכנסת יפעלו ליישום החובה לפרסום בשפה הערבית, גם בשם החוק ובעיקר בשם ההגינות והחתירה לשיוויון בין בני האדם.

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *