כמה מילים על שקיפות

מודעה משותפת של ארגוני זכויות האדם בישראל שפורסמה היום

מודעה משותפת של ארגוני זכויות האדם בישראל שפורסמה היום

חוק העמותות המוצע לא יאט את העבודה שלנו ולא ידיח אותנו מהדרך שבה בחרנו. אם יש בו משהו מפחיד, זאת העובדה שהוא מטלטל את היסוד שעליו אמורה לעמוד דמוקרטיה. מטרת הצעת חוק זאת, ושל דומות לה שהועלו בשנים האחרונות, היא לקעקע ולערער את הלגיטימיות של ארגוני חברה אזרחית שעמדתם אינה תואמת את זאת של האוחזים במושכות השלטון.

למרות שהחוק מתיימר לדאוג לשקיפות, אין בו כל צורך או חידוש. פעולת ארגון גישה מבראשית היתה שקופה לחלוטין: מקורות המימון שלנו מפורסמים ברבים, כמו גם הפעולות שלנו מול הממסד, מול ארגונים בינלאומיים, מול הציבור. המטרות שלנו ברורות, הפרשנות שלנו פומבית, כמו גם השמות שלנו. אין לנו מה להסתיר ואין לנו כוונות נסתרות. גישה הוא ארגון ישראלי שמשתתף במשחק הדמוקרטי, פוגש מחוקקים, מופיע בבתי המשפט, מתאם ומתכתב עם הרשויות בעניינם של מי שברובם אינם אזרחים ישראלים ונדרשים לבוא במגע עם מוסדות מדינת ישראל.

ההתייחסות לגישה ולארגונים עמיתים כמי שמשרתים אינטרסים של מדינות זרות היא במקרה הטוב מטעה ובמקרים לא מעטים, זדונית. גם כאשר אנחנו מבקרים החלטות של דרגים פוליטיים ופעולות של זרועות ביצועיות שלהם, אנחנו עושים זאת בתוך גבולות המשחק הדמוקרטי, כחלק מהותי, עיקרי, בו. משטר דמוקרטי בנוי מאיזונים ובלמים כאלה. רק השבוע הזמין משרד החוץ תיירים להגיע בהמוניהם לישראל כדי להתרשם מהמגוון העצום שיש לישראל להציע. לא אחת אותו משרד משתמש בשמם של ארגוני זכויות אדם ישראלים כדי להדגים את השגשוג הדמוקרטי בישראל. המגוון הוא התרופה למונוליטיות תרבותית, לטוטליטריות שלטונית.

גישה פועל בשם ערכים אוניברסליים של זכויות אדם. בהקשר זה, ובשם אמונה משותפת בחשיבות מעניקת החיים של זכויות אלה, יש לנו שותפים שפועלים למען אוכלוסיות מוחלשות ברחבי העולם. במימון הפעולות שלנו משתתפים מדינות רבות וארגונים בינלאומיים, לצד אנשים פרטיים מישראל ומחוצה לה. הטרוגניות כזאת עוד מבטיחה שלא "נשרת" אינטרס כזה או אחר, או שנחרוג מהמאמץ לקדם חופש תנועה כזכות יסוד. מי שבוחרים לתמוך בנו עושים זאת בזכות מי שאנו; אנחנו לא נשתנה בגלל מי שהם.

ארגון גישה, כמו עמיתנו, הוא חלק אינטגרלי מהחברה בישראל. חוסננו הוא חוסנה והחלשתנו מחלישה אותה.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *