מתפ"ש מפרסם מידע רק באנגלית. מה הוא מספר ולמי?

מה נכלל בקטגוריית ה"אחר" או מה מוגדר כ"הומניטרי". התמונה מחשבון הטוויטר של מתפ"ש

מה נכלל בקטגוריית ה"אחר" או מה מוגדר כ"הומניטרי". התמונה מחשבון הטוויטר של מתפ"ש

ב-15 בנובמבר התפרסמה התמונה הזו בחשבונות הטוויטר והפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש). זה לא יוצא דופן. חשבונות המדיה החברתית של מתפ"ש מפרסמים תמונות דומות כמעט מדי יום: אינפוגרפיקה פשוטה ובה נתונים על מספר העוברים דרך מעבר ארז או מספר משאיות הסחורה שנכנסו לעזה, וכן נתונים (שגויים) על כמות המים והחשמל שישראל מוכרת לעזה.

עבור ישראלים רבים מתפ"ש הוא גוף עלום, למרות שמדובר בגוף גדול ורשמי במשרד הביטחון, שבראשו אלוף. זה הגוף שאחראי על תיאום וביצוע מדיניותה האזרחית של הממשלה ביחס לפלסטינים בעזה ובגדה, ומיליונים תלויים בו כדי להשיג אישורי בנייה, רישיון סוחר או היתרי מעבר לישראל ולחו"ל. יומרתו היא לנהל אספקטים מהותיים בחיים האזרחיים בשטחים הפלסטיניים, לדאוג לרווחת האוכלוסיה ולתרום לפיתוחה וקידומה.

למידע שמתפ"ש מפרסם יש, אם כן, משמעות גדולה, בעיקר עבור הפלסטינים, שהם הרי הציבור שמולו המתפ"ש בעיקר עובד: מי יוצא מעזה ומאיזה סיבות; מהם הנהלים לקבלת היתר סוחר או היתר סחר; מהו היקף העסקאות שנעשה לאחרונה עם הגדה המערבית; מה ניתן לשווק מעזה; וכן הלאה והלאה.

אז מה אפשר ללמוד מהנתונים שפרסם המתפ"ש?

עקרונות לפרסום מידע ציבורי

באתר הסדנה לידע ציבורי מתוארת רשימת עקרונות קצרה לפרסום מידע ציבורי, שמבוססת על קבוצת העבודה של מידע ממשלתי זמין בארה"ב, ושראינו לנכון להעתיק הנה:

  • שלם: כל המידע שאינו פוגע בפרטיות או בסודות מדינה זמין לציבור
  • ראשוני: הנתונים נאספים במקור ועוברים עיבוד מינימלי
  • עיתי: הנתונים מפורסמים קרוב ככל האפשר למועד יצירתם
  • נגיש: הנתונים זמינים למגוון הרחב ביותר של משתמשים למגוון רחב ביותר של מטרות, כולל תמיכה בגישה לאנשים עם מוגבלויות
  • ניתנים לעיבוד: הנתונים מובאים בפורמט קריא-מכונה, המאפשר עיבוד אוטומטי על ידי תוכנות מחשב
  • ללא אפליה: המידע זמין לכל אחד, ללא צורך ברישום ובכל השפות הרשמיות
  • תבנית חופשית: המידע זמין בתבנית אשר לאף ישות אין בלעדיות עליה
  • חופשי לשימוש: המידע משוחרר לציבור דרך רשיון שמאפשר שימוש חוזר חופשי במידע

המידע שמפרסם המתפ"ש ברשתות החברתיות אינו שלם או ראשוני. הוא אמנם מפורסם מדי יום, אך ודאי שאינו נגיש לבעלי מוגבלויות. הנתונים אינם ניתנים לעיבוד על ידי תוכנות מחשב ואינם זמינים לכל אחד. חשבונות הפייסבוק והטוויטר של המתפ"ש מפורסמים באנגלית בלבד, לא בעברית ולא בערבית, שתיהן שפות רשמיות בישראל.

לא הרבה. ראשית, לא מצוין ההבדל החשוב בין מספר "המעברים" לבין מספר ה"עוברים". זו לא דקות סמנטית. רבים מאישורי המעבר מותנים בחזרה באותו היום, כך שאותו אדם שיוצא מהרצועה וחוזר אליה נספר פעמיים. בנתונים הללו גם לא נאמר מה נכלל בקטגוריית ה"אחר" או מה מוגדר כ"הומניטרי". אי אפשר לדעת במדויק את מספר העוברים, מטרת המעבר ואת הפילוח של הציבור הזה. את המידע הזה קשה להשיג גם אם פונים ישירות למתפ"ש, שרק לאחרונה ענו למכתב רשמי בנושא שנשלח אליהם ביוני.

חשוב לא פחות, נתוני המתפ"ש חסרי הקשר. 1,558 מעברים זה הרבה או מעט? זו עליה דרמטית או ירידה מתונה ביחס לחודש הקודם? ביחס לשנה הקודמת? המספר 1,558, כשהוא עומד לבדו, הוא חסר משמעות. בתיאורים הכמותיים של הסחורה שעוברת במעבר כרם שלום מצוינים מאות אלפי טונות גז, מאות אלפי ליטרים של דלק. זה הרבה בשביל אוכלוסייה של 1.8 מיליון? זה מעט?

חשבונות הטוויטר והפייסבוק של מתפ"ש לא באמת מפרסמים מידע ציבורי. הם משתמשים במעט מידע, מאורגן ומסונן, שמפורסם באנגלית בלבד, כנראה לצרכי הסברה. כך, 1,558 מעברים ביום נשמע המון, כל עוד אין ביחס למה להשוות את המספר. במקרה זה, למשל, כדאי לזכור שבשנת 2000, לפני הטלת מגבלות התנועה החריפות על תושבי הרצועה, נרשמו דרך מעבר ארז 500 אלף יציאות פועלים בחודש, למעלה מ-20 אלף פועלים מדי יום עבודה.

למה כל המידע הזה מתפרסם ברשתות החברתיות ולא באתר המתפ"ש?

ובכן, כבר למעלה מחמישה חודשים שאתר מתפ"ש לא מתעדכן בשל "תקלה טכנית". לא מתפרסמים בו דו"חות, עדכונים, הודעות על שינויי מדיניות או נהלים – מסמכים שהמתפ"ש מחויב לפי חוק לפרסם לציבור. האתר אמור לשמש מקור מידע חיוני, הן עבור פלסטינים והן עבור ישראלים שמעוניינים ללמוד על המדיניות הישראלית. מדי כמה שבועות במתפ"ש מחדשים ומעדכנים נהלים והקצאות של עובדים, משנים את המכסות והקריטריונים של מי רשאי לצאת לעבוד, ללמוד, לקבל טיפול רפואי, לבקר משפחה, לצאת להתפלל. כבר חודשים שאת המידע הזה, ששייך ורלוונטי לכל הציבור שולחים לגישה בלבד בפקס, וגם זאת בתגובה לדרישה, ככל הנראה בתקווה שאנחנו נפרסם אותו באתר שלנו.

לא כתבנו על הנושא עד כה כי ברור לנו שתקלות טכניות קורות לכולם ושלעתים נדרש זמן ומאמץ כדי לפתור אותן. פחות היה ברור מדוע אי אפשר היה להשתמש במדיה החברתית לפרסום בשפה שאינה רק אנגלית, או באתרים אחרים של דובר צה"ל או משרד הביטחון (שלא לדבר על יום העבודה הנדרש להדיוט בעל מוטיבציה לפתוח אתר פשוט שבו אפשר להעלות מידע באופן זמני). ככל שמתארך הזמן שבו אתר המתפ"ש מושבת, נעשה בוטה יותר הפער בין הצורך והחובה בפרסום מידע מסודר ושוטף לציבור לבין המידע המסוים שהמתפ"ש בוחר לפרסם ברשתות החברתיות. בהתאם לכך, אנחנו מציעים למתפ"ש להקים עבורו אתר זמני בוורדפרס.קום. מדובר בשירות חינמי ופופולרי, שאנו בטוחים שיוכל, לפחות לזמן מה, למלא את מקום האתר הרשמי. אחרי חמישה חודשים, הגיע הזמן.

פורסם בקטגוריה מעבר אנשים לעזה, מעבר אנשים מעזה, פיתוח כלכלי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *