תנו ללמוד

נפתח פחות ופחות. רפיח. צילום: גישה

נפתח פחות ופחות. רפיח. צילום: גישה

מאות סטודנטים מעזה שלומדים בחו"ל החמיצו את שנת הלימודים הנוכחית וכעת עולה חשש לגורל שנת הלימודים הבאה. במכתב ששלחנו השבוע למתאם פעולות הממשלה בשטחים ביקשנו לאפשר את מעבר הסטודנטים דרך ישראל אל מעבר אלנבי בואכה ירדן, ומשם ליעדיהם בעולם.

לרשויות הישראליות אין כנראה בעיה עקרונית עם יציאת הסטודנטים במסלול הזה. למעשה, בנובמבר 2014 הכריזה ישראל שהיא מתירה מדי שבוע ל-30 מתושבי עזה לצאת לחו"ל דרך גשר אלנבי. גם על פי הפרסום האחרון, השבוע, של מסמך "סטאטוס הרשאות", שעל פיו אמור המתאם להסדיר את תנועת הפלסטינים, כולל מתפ"ש בקבוצת המורשים למעבר, בנוסף לחולים ולמשתתפים בכנסים ייחודיים, גם "סטודנטים לתארים מתקדמים בחו"ל" (סעיף ז' 5, עמ' 16).

אז מה הבעיה? מעט מדי, לאט מדי. מאז אותה הכרזה בשלהי השנה שעברה ועד היום, שמונה חודשים אחר-כך, רק 94 סטודנטים יצאו מעזה, בשלוש פעימות. רוב הסטודנטים ששאפו לצאת בשנת הלימודים שחלפה איבדו ויזות ומלגות, שתוקפן פג, וכמובן שנת לימודים. בספטמבר צפויה להיפתח שנת לימודים חדשה ואצל מי שמבקש ליטול בה חלק ההכנות כבר בעיצומן.

מאז אמצע 2013, עם חילופי השלטון במצרים, מעבר רפיח נפתח פחות ופחות, וכיום כמעט שלא ניתן לצאת דרכו. המסלול המעשי היחיד לאוניברסיטה במדינה זרה הוא כעת דרך מעבר ארז, שבשליטת ישראל. ראשי מערכת הביטחון חוזרים ומדגישים את תמיכתם בסיוע לשיקום החיים האזרחיים הרצועה. מעטים הדברים שיכולים לסייע יותר מאשר לתמוך בהשכלת דור העתיד.

פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *