האיש שמבשל בשמש

"אני רוצה לראות צעירים ברצועה פונים לאנרגיה חלופית". בשיר

לחצו על התמונה כדי להגיע לסרטון של ח'אלד בשיר

הנה סיפור על תושייה והמצאה. מי שרוצה, יוכל להסתפק בעוד עדות על כך שרוח האדם לא תישבר גם בתנאים הקשים ביותר; מי שמוכן, יוכל לפגוש פה הזדמנות, אינטרס משותף, הצעה לניצול בלתי מתכלה בכוח טבע אזורי לטובת כולנו.

ח'אלד בשיר (50) גר בדיר אל-בלח שברצועת עזה. כמו כל תושבי הרצועה, גם הוא חי עם מנות חשמל קצובות – עכשיו, בתקופה "טובה", שמונה שעות יש, שמונה שעות אין. כמו כל תושבי הרצועה, הוא חי בתוך טרטור בלתי פוסק של גנרטורים, במחסור כרוני בדלק, מכיר את התורים המשתרכים לפני משרדי חברת הגז. גם בשיר סובל מכל אלה, אבל קצת פחות. יש לו תנור אפייה ובישול שלא דורש חשמל או גז.

בשנת 2000, הרבה לפני שהופצצה תחנת הכוח של עזה ושנים לפני שהוטל סגר על הרצועה, בנה בשיר את התנור הסולארי הראשון שלו. "המטרה המקורית שלי היתה אנרגיה נקייה," סיפר לגישה. "התנור הזה טוב מתנור חשמל או מתנור גז, הוא משתמש באנרגיה טבעית, שלא עולה כסף וזמינה בעזה כל השנה. הבישול באמצעות שמש שומר על האיכות והטעם של המאכלים, והאוכל בחיים לא יישרף כי השמש נעה כל הזמן".

הטמפרטורה המקסימלית של התנור היא 140 מעלות, ולכן הבישול איטי. "אפשר להכין הכל בתנור הזה, מלבד תה וקפה," מספר בשיר. התנור שחרר אותו כמעט לגמרי מתלות בבלוני גז. "אני ממלא בלון פעם בשנה. רק בשנה האחרונה הבנתי שעכשיו ההזדמנות לספר לאנשים שיש חלופות לגז, חשמל ודלק, שבמקום לחכות בתורים ארוכים לבלון גז הם יכולים לסמוך על מקור שזמין לכולם". עד כה פיקח על ייצור של כעשרים תנורים סולאריים, בעיקר לשכנים, והתגובות, לדבריו, חיוביות מאוד.

ח'אלד בשיר סיים ב-1985 תואר ראשון בכימיה באלג'יר ותואר שני באוניברסיטת פרטוריה שבדרום אפריקה. הוא גם למד בהתכתבות לתואר של אוניברסיטת מקגיל שבקנדה, מתמחה בטכנולוגיה בת קיימא, שעושה שימוש באנרגיה מתחדשת, כמו אנרגיה סולרית. הוא עבד שנים במשרד החקלאות ברצועה, עד להשתלטות חמאס על הרצועה. היום הוא עובד בחברה לייצור חומרי בניין, שם הוא אחראי לחומרים מבודדים לבטון. יחד עם קרוב משפחה הוא מייצר את התנורים הסולאריים שלו.

"אין לי מטרה מסחרית," הוא אומר. כדי לבנות תנור, צריך רק לבוא אליו או להזמין אותו, שישגיח על הייצור. בניית תנור אורכת בערך כיומיים, בעלות של כ-700 שקלים. המחיר עשוי לרדת אם ממחזרים עץ מריהוט שאיבד מזוהרו וזכוכיות של מראות ישנות.

"אני רוצה לראות צעירים ברצועה פונים לאנרגיה חלופית," אומר בשיר. "הבית שלי פתוח ואני מוכן לספק את הידע".

פורסם בקטגוריה כללי, תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על האיש שמבשל בשמש

  1. מאת דפנה‏:

    מדליק!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *