בישראל שבוע חופש המידע. ובמשרד הביטחון?

foia

השבוע הוא שבוע חופש המידע בישראל. חוק חופש המידע, שאושר בכנסת במאי 1998, מחייב רשויות ציבוריות לשקיפות בכל הנוגע לפעילותן (למעט חריגים). מה שנשמע אולי מובן מאליו – הרשויות והמידע שברשותן, אחרי הכל, שייכים לציבור ונוצרו למענו – רחוק מלהתקיים במלואו גם 17 שנים לאחר שהיה לחוק מדינה. רשויות רבות מדי נמנעות מלפרסם את כל הנהלים וההנחיות שלפיהם הן פועלות, לא מפרסמות דו"חות שנתיים או שאינן משיבות לשאלות בדבר פעילותן. כל אלה, כמו גם תרגום לשפות רלוונטיות לקהל היעד, מתחייבים מהוראות החוק.

הרבה מעבודת ארגון גישה נעשית מול מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), גוף במשרד הביטחון שמסדיר ומתאם חלק ניכר מהחיים האזרחיים של פלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה. בהיעדר חוקים, ובגלל המעמד המשפטי של הרצועה לאחר ההתנתקות, כאשר ישראל ממשיכה לאחוז במידה ניכרת של שליטה, רק נהלי מתפ"ש מסדירים את היחסים שבין ישראל לפלסטינים בעזה. הנהלים הללו שולטים ומכוונים את חייהם, מגדירים מה אפשרי ומה לא: מי יזכה לחגוג בחתונת אחיו, מי יוכל לסיים תואר באוניברסיטה נחשבת, איך שולחים דואר, מה מותר לשווק והיכן, מתי יוצאים לטיפול רפואי ועוד. ולמרות החשיבות האדירה שבפרסום הנהלים הללו – עבור מי שאת חייהם הם מנווטים ועבור מי שאמורים לסייע להם לממש את זכויותיהם – ולמרות שהנהלים אמורים להתפרסם ביוזמת הגוף שמנסח אותם, נדרשנו לפנות לבית המשפט ולדרוש את פרסומם, לאחר שבקשות לפי חוק חופש מידע לא נענו. במהלך הדיון בבית המשפט נציגי המדינה הודו שכמחצית מהנהלים, כתשעים מהם, מעולם לא פורסמו. עשרות "חוקים "בלתי נראים, שלא ניתן לגשת אליהם, לתקוף אותם, לדעת על קיומם.

במצב זה, לא מעט ממרצה של המחלקה המשפטית בגישה מופנה לבקשות חופש מידע ולעתירות בנושא. לעתים כדי ללמוד על אופן היישום של נהלים שכן התפרסמו, נניח דרך מידע סטטיסטי (כמה אנשים פנו, כמה מהם נענו), לעתים כדי לאלץ את הרשויות לפרסם מידע שאמורות היו לפרסם על פי חוק.

ב-2014 הגשנו 25 בקשות על פי חוק חופש המידע, מתוכן 16 הופנו למתפ"ש ולמנהל האזרחי. הגשנו גם שלוש עתירות עקרוניות על פי חוק חופש המידע, שבעקבות שתיים מהן החל המתפ"ש בפרסום מקיף של נהלים באתר האינטרנט שלו. מתוך 31 נהלים של מתפ"ש שפורסמו ב-2014, 25 פורסמו בעקבות התערבות ישירה של גישה.

השנה כבר הגשנו 18 בקשות על פי חוק חופש המידע, מתוכן עשר למתפ"ש. מתפ"ש פרסם או עדכן 29 נהלים השנה באתר שלו, כ-25 נהלים נוספים אמורים להתפרסם בתחילת יוני, בהתאם להתחייבותו בפני בית המשפט, ובעקבות עתירה שהגשנו עוד עשרות נהלי מינהל אזרחי יפורסמו במהלך הקיץ. המתאם התחייב שכל הנהלים יפורסמו גם בשפה הערבית, הבטחה שעדיין צריכה להתממש במלואה.

שקיפות בפעילות הרשויות היא אינטרס ציבורי חוצה השקפות מדיניות והיא מרכיב יסוד בדמוקרטיה. כאשר דברים נעשים בשם האזרחים על ידי המדינה, למצער אפשר לצפות לשקיפות באשר להחלטות שהתקבלו ולדרך בה הן מיושמות. כאשר הדברים נוגעים לחיי הפרט, וכאשר ציבור של מיליונים נדרש לסור למרוּת הנהלים שנכתבים במשרד הביטחון, דומה שנדרשת רגישות אף גדולה יותר לפומביות. אולי נוכל לחגוג אותה בשבוע חופש המידע הבא.

עוד בנושא:
נהלי מתאם פעולות הממשלה בשטחים
שבע דרכים להמנע מתשובה על בקשת חופש מידע
החוקים הסודיים של הכיבוש

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *