יום האשה הוא בינלאומי. למעט הנשים של עזה

עזה, 2010. צעירות מציירות במלאת שנה למבצע עופרת יצוקה. צילום: קארל שאמברי

עזה, 2010. צעירה מציירת במלאת שנה למבצע עופרת יצוקה. צילום: קארל שאמברי

בשנים האחרונות גוברת המודעות להשפעה העצומה, הייחודית והמזיקה של סכסוכים מזוינים על נשים. הקהילה הבינלאומית גם קיבלה החלטות משמעותיות בדבר מעורבות נשים ביישוב סכסוכים ובתהליכי שלום (למשל, החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם).

עבור נשים בעזה, הקשיים הנובעים מהסכסוך הם מציאות יומיומית וגם כשהן מנסות לחשוף את מצבן, להשמיע את קולן ולקדם את מעמד הנשים ברצועה, המגבלות הקשות על יציאה מעזה מונעות זאת מהן.

לפני כמה חודשים הוזמנה משלחת של שש נשים – כולן עובדות בארגוני חברה אזרחית ברצועת עזה ופועלות לקידום נשים, זכויות אדם ורווחה – להשתתף בסדרת פגישות של רשת זכויות האדם האירופית-ים-תיכונית (EMHRN), ארגון המאגד למעלה מ-80 ארגוני זכויות אדם. הנשים היו אמורות לנסוע לבלגיה, לפגוש בכירים באיחוד האירופי ובאו"ם כדי להעלות מודעות להשפעה של הסכסוך המזוין על חייהן.

פגישות כאלה הן חלק חשוב מהגשמת היעדים של הקהילה הבינלאומית, שישראל שותפה ומחויבת להם: לערב נשים בדיונים מדיניים וביישוב סכסוכים, לגבש מדיניות שמכירה בפגיעה החמורה והייחודית בנשים בזמן סכסוך ומציעה דרכים להתמודד איתה, ולעודד נשים להתקדם ולפתח את עצמן ואת החברה שהן חיות בה.

אבל בשביל להשתתף בפגישות ולקדם את הסוגיות הראויות האלה, היו חברות המשלחת צריכות קודם כל לקבל אישור לצאת מעזה. הנשים ביקשו להשתתף בכנס ייחודי, העוסק בסוגיות הומניטריות, בקשה העומדת בקריטריונים הצרים מאוד ליציאה מהרצועה. הן הגישו את הבקשה די זמן מראש ואף סגרו סדרת פגישות רמות-דרג, כולל במשרד החוץ הבלגי, אך לא היה בכך די. הבקשה סורבה.

כך מודרות נשים מהרצועה דווקא מדיונים שיש להם חשיבות מיוחדת עבורן. כך מושתקת החוויה שלהן. הסירוב פוגע לא רק בנשים שביקשו להשתתף במשלחת, אלא בכלל הנשים תושבות עזה. אלה לא יוכלו לעורר מודעות למצבן ולהשפיע על סדר היום; הן לא יוכלו לקחת חלק בדיונים שיכולים היו לשפר את מצבן של נשים וילדות בחברה שבה הן חיות, ולקדם את טובת החברה כולה.

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, מעבר אנשים מעזה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *