26 מפלגות, נחשו מי מדבר על עזה

להגדלה לחצו על התמונה

להגדלה לחצו על התמונה

לפני חצי שנה הסתיים מבצע צבאי ממושך, שגרם לאובדן חסר תקדים של חיי אדם והותיר אחריו טראומה, והרס מסיבי, בעזה ובדרום ישראל. לדברי שר הביטחון, משה יעלון, עלותו הצבאית של המבצע עמדה על תשעה מיליארד שקלים; עלותו האזרחית נאמדת בסכום שנע בין 10 ל-12 מיליארד שקלים. ההרס בעזה עצום ושיקום הרצועה – גם בתנאים אופטימליים – יארך שנים. למרות הטלטלה האלימה הזאת לאזור, ולמרות שמומחים טוענים שיש שורה של צעדים שחייבים להינקט כדי למנוע סבב אלימות נוסף בקרוב, המצב הטעון ברצועת עזה נעדר מהשיח במערכת הבחירות הנוכחית.

כמעט אף אחת מהמפלגות שצפויות להיכנס לכנסת הבאה אינה מדברת על הרצועה. המילה "עזה" מופיעה רק במצעים המדיניים של מרצ ושל הבית היהודי. מצעה המדיני של מרצ עודכן לאחרונה, לעומת הבית היהודי, שמציעה עד היום את "תכנית ההרגעה" מ-2013, שבה נכתב, בין היתר, כי "עזה מסתפחת בהדרגה למצרים".

מצען המדיני של המפלגות האחרות (ישראל ביתנו, כולנו, המחנה הציוניהרשימה הערבית המשותפת) לא מזכיר את עזה כלל, ולאחרות אין עדיין מצע (יש עתיד, הליכוד). למפלגות אחרות אין אתר כלל (יהדות התורה) וחלקן מסתפקות בעמוד פייסבוק בלבד (ש"ס, יחד – העם איתנו).

בחודשים האחרונים אפשר היה לשמוע גם בכירים בחמאס וגם פרשנים צבאיים ישראלים, מזהירים מפני התחדשות הלחימה  במקרה של התמשכות העיכוב בשיקום הרצועה. בינתיים, בגבול הרצועה נרשמו כבר כמה אירועי ירי מבודדים ותושבי הדרום מדווחים על עשרות ניסויי רקטות לעבר הים. אנשי ביטחון בישראל, מהרמטכ"ל ועד לבכירים באמ"ן, טוענים שהאינטרס הביטחוני של ישראל הוא לאפשר את שיקום הרצועה ואת פיתוח הכלכלה שלה, אבל לא נעשה די, וכאמור, מי שמכריזים על עצמם כמועמדים לשלטון ולמבקריו מספסלי האופוזיציה לא טורחים לשתף אותנו בתוכניות שלהם לשיפור המצב, או במהלכים, שלא לומר פתרונות, שימנעו ממיליונים להסתתר שוב במקלטים בקרוב.

המפלגות מתעלמות מעזה, אבל עזה עדיין שם. עשרות אלפים חיים בה בלי קורת גג, מצופפים בבתי ספר ובמקלטים, בלי עבודה, בלי תקווה, בלי אופק. חומרי הבניין מתעכבים, משרות לא נפתחות, אנשי עסקים, סטודנטים ויזמים אינם יכולים לנוע ושיווק הסחורות מחוץ לרצועה עדיין מוגבל. לפני מספר חודשים סיפר דן מרידור, לשעבר השר לענייני מודיעין, על שיחה שהתנהלה בממשלה הקודמת. "למה יש מצור?", שאל את עמיתיו; אחרי דיון קצר ענה לו שר הביטחון דאז, אהוד ברק, במילה אחת: "אינרציה". נו, מאז מתחלפות ממשלות, נערכו גם שני מבצעים צבאיים, והאינרציה? עדיין איתנו, מנבאת עוד מאותו דבר.

מבלי לוותר על הזהירות המתבקשת מבחינה ביטחונית, ישראל יכולה לאפשר שיווק מסיבי של סחורות מעזה בגדה ובישראל. תחת ביקורת של הגופים האחראים, ישראל צריכה להתיר למי שרוצים להשתלם, להשכיל, להתקדם מקצועית, לקשור עסקים, לקנות ולמכור, לפגוש משפחה – לנוע. מתוך מחויבות לאפשר חיים אזרחיים תקינים, ישראל יכולה לאפשר לאלפי הפלסטינים ה"תקועים" ברצועה בלא יכולת לצאת למדינות שבהם הם חיים, לומדים ועובדים, לצאת לגשר אלנבי בדרך ליעדם. ובעיקר, יכולה ישראל לאשר רכישה של הכמויות המסיביות של חומרי בניין, הנחוצים לבנייה מחדש של החיים ברצועת עזה. זאת מכיוון, שכמו שאמר הרמטכ"ל היוצא, בני גנץ, "המאזן חייב לנטות לטובת התקווה".

* הנתונים בטבלה נכונים ל-25 בפברואר, 2015, ויתכן כי בעתיד הקרוב המפלגות יעלו מצעים חדשים או שנציגיהן יתבטאו בנוגע לעזה בעמודי הפייסבוק שלהם או בעיתונים. נשמח לקבל מכם עדכונים ושינויים בתגובות.

עדכון 2.3.15: הובא לידיעתנו שהמצע בעברית של הרשימה הערבית המשותפת הוא גרסה מקוצרת של מצעה בערבית, שדווקא כולל התייחסות לעזה. תיקנו את הטבלה בהתאם.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על 26 מפלגות, נחשו מי מדבר על עזה

  1. מאת Gisha‏:

    עדכנו אותנו בפייסבוק ש"יש עתיד" פרסמה מצע מדיני חדש. להלן החלק שמתייחס לעזה:
    "תושבי עזה, שאינם משתייכים לחמאס או לארגוני הטרור האחרים, אינם אויביה של ישראל. ישראל תשאף להקל בתנאי הסגר על עזה מטעמים הומניטריים, ואף תאפשר את פיתוחה ואת שיקומה של עזה – אולם זאת אך ורק בתנאי שהחמאס יפורק מנשקו ושיתקיים פיקוח קפדני במעברים, על מנת שבחומרים ובסחורות שייכנסו לעזה לא יעשה שימוש בידי החמאס, ובידי שאר ארגוני הטרור, להתחמשות ולהתעצמות צבאית לקראת סבב נוסף של עימות אלים עם ישראל.

    העובדה כי מבצע 'צוק איתן' הסתיים מבלי שהושג מהלך מדיני משלים היא טעות אסטרטגית המחייבת תיקון. יש לייצר מנגנון מדיני שמהותו התניה ברורה בין שיקומה של עזה לבין פירוקו של החמאס מנשקו ההתקפי, כך שלא יתקיים שיקום עזה מבלי שיתקיים פירוז בעזה. גם מנגנון זה יידון וייקבע במסגרת המו״מ האזורי. "
    למצע המלא: http://www.yeshatid.org.il/defense

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *