מסע הדגים מעזה

בימי שני, רביעי ושישי. דגים מעזה

בימי שני, רביעי ושישי. דגים מעזה

שבת האחרונה היתה יום חג ברמאללה: 26 שנה להכרזה על עצמאות פלסטין. עצמאות עדיין אין, אבל בחנות הדגים שבמרכז רמאללה הופיע סימן התקדמות צנוע לאפשרות של חיבור בין שני חלקיו של השטח הפלסטיני: לראשונה מזה שבע שנים, דגים מעזה בגדה המערבית.

שני לקוחות נכנסו לחנות ושמחו מאוד לשמוע על מקור הדגים. שניהם התגוררו בעבר בעזה, ושניהם נעזרו בסיוע המשפטי של גישה כדי להסדיר את מעמדם בגדה המערבית.

האשה קנתה סרדינים, 25 שקל לקילו. הגבר רכש סלפוח, 35 שקל לקילו. המוכר, שכנראה הבין משאלותיהם מהיכן לקוחותיו במקור, הציע להם הנחה.
"תביאו דגים מעזה כל שבוע?" שאלה האשה.
"בימי שני, רביעי ושישי," ענה המוכר.

זה לא עניין של מה בכך.

מ-2007 ובמסגרת "מדיניות הבידול", ישראל אסרה על שיווק סחורות מעזה בישראל ובגדה המערבית, שבהן נמכרו עד אז כ-85 אחוז מהסחורות שיצאו מהרצועה. כתוצאה מההחלטה, הייצוא מהרצועה שותק כמעט לחלוטין, ועמו גם כלכלת עזה, שראתה עלייה באבטלה ושחיקה של המגזר הפרטי. לאחר הלחימה בעזה הקיץ, ישראל הבטיחה להקל על ההגבלות על חופש התנועה מעזה ואליה, לרבות הבטחה לאפשר שיווק תוצרת חקלאית מעזה לגדה המערבית.

עדיין לא ברור עד כמה השיווק הזה כלכלי, בשל דרישות לוגיסטיות מייקרות וסגירתו המזדמנת של מעבר כרם שלום. כמו כן, על תושבי עזה עדיין נאסר לשווק לגדה מוצרים שאינם חקלאיים, ושיווק לישראל – השוק הגדול ביותר של הרצועה בעבר – אסור עדיין לחלוטין. אבל ביום שבת זה, שני תושבי רמאללה קנו, בישלו ואכלו דגים, שהזכירו להם את ילדותם ליד הים. רק 90 קילומטרים מרמאללה, אך עדיין כל-כך רחוק.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מסע הדגים מעזה

  1. מאת ירומיל‏:

    מה איכות הדגים? בהתחשב באיכות המים ובמגבלות החריפות על שטח הדיג. הם עומדים היטב בתקנים בריאותיים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *