הסגר לא עצר את המנהרות מעזה

מנהרת הברחה בעזה. צילום: אימאן מוחמד

מנהרת הברחה בעזה. צילום: אימאן מוחמד

עמוס הראל מכנה ב"הארץ" את המדיניות הישראלית ביחס למנהרות בעזה "כשל אסטרטגי לאומי". אמיר אורן כותב ש"לא יהיה די במבקר המדינה" כדי לברר את המדיניות הזו. במגזין "24 שעות" של "ידיעות אחרונות" מתוארת שיטה לחשיפת מנהרות בגבול ישראל. מצוטט שם ד"ר יוסי לנגוצקי, גיאולוג ולשעבר מבכירי ענף המודיעין. "שנים אני צועק, ויש לי עשרות מכתבים לשר הביטחון שראו בי מטרידן," הוא אומר. "הטכנולוגיה קיימת וניתן ליישמה. הבעיה היא שעד לפני שנתיים בצבא לא רצו לשמוע בכלל על המנהרות. עכשיו מתעוררים". "גלובס" מדווח אף הוא על אפשרויות טכנולוגיות לזיהוי מנהרות שהוצעו למשרד הביטחון בשנים האחרונות, וכך גם "דה-מרקר". עם זאת, הפתרון הפומבי של משרד הביטחון לאתגר המנהרות היה הגבלות חמורות על כניסת חומרי בנייה לעזה. הפתרון הזה, נוכחנו כעת, לא ממש אפקטיבי, ומתברר שמקבלי ההחלטות התעלמו מאפשרויות אחרות שהונחו על השולחן.

מדוע הגבלות על כניסת חומרי בנייה לרצועה לא עצרו את המנהרות?
באמצע 2013 החלה מצרים לסגור את המנהרות בינה לבין רצועת עזה. דרך המנהרות הללו הוברחו מוצרי צריכה, נשק, דלקים וחומרי בנייה. כפי שכתבנו בעבר, ההגבלות הישראליות על כניסת חומרי בנייה פגעו אז אך ורק בשוק האזרחי. ישראל התירה הכנסת חומרי בנייה רק לארגונים בינלאומיים ורק בתום תהליך אישורים יקר ומורכב. מאחר שארגוני סיוע בינלאומיים לא יכלו לרכוש חומרי בנייה מוברחים, הם תלויים בחומרי הבנייה שהעבירה ישראל. חמאס, לעומת זאת, לא נזקק לחומרי הבנייה הללו.

לאחר הרס המנהרות בידי מצרים, המגבלות על כניסת חומרי בניין פגעו אף יותר בתושבי הרצועה. אם בעבר יכלו חברות בנייה ברצועה לקנות חומרי בניין שעברו דרך המנהרות, עתה נעשו גם הן תלויות בישראל. מ-30 בדצמבר 2012 עד 13 באוקטובר, 2013, התירה ישראל מעבר כמות זעומה של חומרי בניין למגזר הפרטי בעזה, אולם באוקטובר, עם חשיפת המנהרה לעין השלושה, מעבר חומרי בניין למגזר הפרטי ולארגוני סיוע נאסר כליל. רק בדצמבר הותרה שוב כניסת מעט חומרי בנייה לארגוני סיוע, וההגבלות על כניסתם הוחרפו.

למה זה לא עצר את בניית המנהרות? מכיוון שטונות של חומרי בניין המשיכו להיכנס לרצועה, ומכיוון שמן הסתם, מי שהיה מעוניין בכך, צבר במהלך השנים לא מעט חומרי בניין כשהיו זמינים וזולים. ושוב, המגבלות על כניסת חומרי בניין פגעו בארגוני הסיוע ופגעו באופן גורף בתושבי הרצועה, אך לא עצרו את האפשרות לבנות מנהרות חדשות.

אנחנו לא יודעים אם המנהרות שנחשפו לאחרונה ברצועה נבנו מחומרי הבניין שנכנסו דרך רפיח. אנו גם לא יודעים אם הטכנולוגיות שמוצעות לגילוי מנהרות הן יעילות. אנחנו כן יודעים שבמשך שנים ישראל מגבילה כניסת חומרי בניין לרצועה, ולמרות עוד ועוד עדויות שלפיהן המגבלות הללו אינן אפקטיביות ביטחונית אבל גורמות נזק אדיר לחיים האזרחיים ולכלכלה של הרצועה, במשרד הביטחון בחרו להתעלם מפתרונות אחרים שהוצעו, ולא התקיים בישראל דיון ציבורי ראוי על הנושא.

במשרד הביטחון מעולם לא אמרו עד מתי יימשכו ההגבלות על כניסת חומרי בניין לעזה ובאלו תנאים הן יוסרו. במשרד הביטחון לא הסבירו גם כיצד הנזק האדיר שנגרם לכלכלת הרצועה מתיישב עם הצהרותיהם על הצורך בפיתוח כלכלי בעזה כתנאי ליציבות ביטחונית. בנוסף, הלחימה הנוכחית גרמה כבר לנזקים עצומים לתשתיות ולמאות בתי מגורים. מבצע שיקום גדול גם יהיה בגדר נחיצות הומניטארית ביום שאחרי ויידרשו לו, כמובן, חומרי בניין. שבע שנות סגר לא השיגו שקט. אי אפשר להמשיך לחנוק את כלכלת עזה בתואנות ביטחוניות, לא רק בגלל השאלה בדבר החוקיות של המעשה, אלא גם ובעיקר בגלל העוני, ההרס והייאוש שהביא האיסור.

המגבלות על כניסת חומרי בניין לעזה הן פתרון רע ופשטני למצב מורכב ומתאגר. הן פוגעות בזכויות אדם ויעילותן הוכחה כמפוקפקת. יתכן שפתרונות אלו אינם אפקטיביים דיים ויתכן שהם יעילים להפליא. בלי דיון ציבורי פתוח, כן ועמוק, יתכן שגם לא נדע, ומעולם לא היה זמן בהול יותר מעכשיו.

פורסם בקטגוריה מעבר סחורות לעזה, תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

14 תגובות על הסגר לא עצר את המנהרות מעזה

 1. מאת Susann Codish‏:

  What you don't do is explain how the construction materials managed to make their way in despite the siege. Can you follow up on that please?
  Thank you.

 2. מאת דוריס ארקין‏:

  נראה לי שאון צורך להסביר ארוכות למה חשוב לבטל את הסגר עבור תושבי הרצועה. זה ברור, זה צודק, זה הומאני. גם ברור למה עזה משתקמת ומתקדמת היא מעניינה של ישראל. השאלה עליה איני מוצאת תשובה היא כיצד מבטיחים שלא יהיה שימוש לרעה של ביטול הסגר על ידי קיצוניים בטווח הקצר, לפני שהמצב ברצועה משתפר והאוכלוסייה דוחה מתוכה את הקיצוניים המאיימים להרוס את ההתקדמות. אשמח לשמוע מ"גישה" כיצד כן מונעים, ללא סגר, בניית עוד מנהרות, כניסה מאסיבית של נשק קטלני לכל טווח, כניסת פעילי טרור בהמוניהם, תקיפה לתוך שטח ישראל כולל "טפטוף" ירי לישובים סמוכים. גם כיצד פועלים להשפעה על החינוך של הילדים שספגו שנאה לישראל מאז היוולדם, שלא לדבר על תוצאות הטראומה הנוכחית. הקריאה להסיר את הסגר ואז הכל יסתדר בעזה היא נאיבית, ולוקה בחסר. גם התיאור המפורט על איך ישראל הורסת שוב ושוב את ההתקדמות בעזה בלי לתאר את בחירת מסלול ההתנגדות שנבחר ע"י תושבי עזה, לוקה בחד צדדיות שלא עוזרת להביא את דעת הקהל למודעות לבעייה. יהיה יותר קל להשפיע על דעת הקהל בישראל אם תוצג תכנית סדורה ואחראית ליום שאחרי ביטול הסגר. מקווה שיש ל"גישה" תשובות. אשמח לקרוא מאמרים על כך.
  תודה.

 3. מאת אבי‏:

  אוי, התמימות התמימות….

 4. מאת אלי‏:

  לאבי, למה נראה לך שזו תמימות?
  אנשים חדורי אידיאולוגיה נגד מדינת ישראל וגם מקבלים על זה כסף.
  התמימות היא אך ורק של מי שקורא את זה ומשתכנע.

 5. מאת אסתר בכר‏:

  אין ליפות את הכישלון הזה בשום מילה. זהו כישלון! אחד, אם לא הגדול ביותר שנעשה . הרי באמת אפשר היה לגלות שיש חללים בעומק האדמה. אזרחים ששמעו את הנקישות וגרוד האדמה ודיברו על זה, וזה הגיע לדרג המדיני, ושוב שם לא התיחסו לזה ברצינות. שוב עבדה שיטת הסמוך ועברה מאחד לשני. במקרה הזה היה לנו מזל, אבל המזל לא מחכה תמיד מעבר לפינה.

 6. מאת שלוימה‏:

  מאחר ורוב המקורות שלך לא אמינים ואתה לא נמצא בעזה או פעיל חמאס בעצמך (אני מניח) – לא נותר לי אלא לפסול את מה שכתבת. אין בזה כדי להוכיח את טענתך. מצטער.

 7. פינגבאק: Ξεσκεπάζοντας τα ψέματα της ισραηλινής προπαγάνδας για τον πόλεμο στη Γάζα | Σύλλογος Ιντιφάντα

 8. פינגבאק: Ξεσκεπάζοντας τα ψέματα της ισραηλινής προπαγάνδας για τον πόλεμο στη Γάζα | ΕΙΔΗΣΕΙΣ-ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

 9. פינגבאק: Debunking Gaza war lies [MUST READ AND SHARE] | Its Palestine Not Israel

 10. פינגבאק: Debunking israel’s Gaza war lies | Uprootedpalestinians's Blog

 11. פינגבאק: Today in Palestine! ~ Tuesday, 12 August 2014 ~ | MasterAdrian's Weblog

 12. פינגבאק: Brothers herding sheep on village lands are struck by Israeli explosive-- one dies

 13. פינגבאק: מדוע ישראל צריכה למכור חומרי בניין לרצועת עזה | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

 14. פינגבאק: Palestinian News |  SHOAH

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *