העתיד של עזה: 15 עובדות שאי אפשר להתעלם מהן

אישה בעזה. צילום: קארל שמברי

אישה בעזה. צילום: קארל שמברי

"מזה שנים אני קורא לקדם את תוכנית 'ההיפרדות האזרחית'. הפסקת אספקת חשמל, מים, דלק, מזון וכל המוצרים הנוספים, פירוז עזה מנשק וטילים ויצירת קו גבול בין בין ישראל לעזה. הקשר האזרחי יתבצע דרך מעבר רפיח בין מצרים לעזה, או על ידי הקמת אי בים מול עזה ועליו נמל ושדה תעופה, שיהיה נתון לשליטה ביטחונית בינלאומית ופיקוח ישראלי על הים.

התוכנית תנתק אותנו מהאחריות החוקית על עזה ותאפשר מעבר למדיניות של הרתעה." (שר התחבורה, ישראל כץ)

השר כץ אינו הראשון שמפנטז על ניתוק מוחלט של ישראל מהרצועה. הרעיון הזה מתגלגל זמן רב ואפשר לשמוע אותו, בווריאציות שונות, מפי חברי כנסת, פרשנים ואזרחים מן השורה, כל אחד על פי גבולות דמיונו. אלא שהמציאות לעתים תובעת כנות, ומי שמתבונן מבין שהחיבור בין עזה לגדה והקשר בין ישראל לעזה, אינם עניינים שניתן לסלק בלחשי קסם. הנה כמה עובדות:

קשרי משפחה

 • ברצועת עזה מתגוררים כ-1.76 מיליון איש, וליותר מרבע מהם קרובי משפחה בגדה המערבית. לכ-15 אחוז מהם יש קשרי משפחה במזרח ירושלים או בישראל.
 • המצב ההפוך נכון אף הוא: למאות אלפים מתושבי הגדה, ישראל ומזרח ירושלים קרובי משפחה ברצועת עזה.
 • לפני מבצע "צוק איתן", התירה ישראל מעבר מוגבל מאוד של קרובי משפחה מדרגה ראשונה מהרצועה לגדה ולישראל רק במקרים "הומניטריים חריגים". תוכנית מדינית שקוראת לסגירה מוחלטת של הרצועה, פירושה ניתוק מאות אלפי בני אדם מהסיכוי לפגוש את קרוביהם, פגיעה באזרחים ברצועה, בגדה ובישראל.

כלכלה

 • בין עזה לגדה ולישראל התקיימו בעבר קשרים כלכליים ענפים, שחלקם שורדים אפילו היום. כיום, רצועת עזה רוכשת מישראל את מרבית המוצרים האזרחיים שלה, אבל אינה רשאית למכור בה דבר.
 • חברות ישראליות נהנו ב-2012 ממחזור של 1.3 מיליארד שקל בשנה ממכירת מוצרים בעזה, ומאז סגירת המנהרות בין מצרים לעזה היקף הסחר החד-צדדי הזה רק גדל.
 • ביום ראשון, 6 ביולי, החלה ישראל להגביל כניסת סחורות אזרחיות לרצועה לתרופות, מזון ודלקים בלבד, אולם עד היום ניתן למצוא בחנויות בעזה חומוס ישראלי, שמפו ישראלי ומוצרי ניקוי ישראלים.
 • לפני 2007, כלומר לפני הטלת הסגר, 85 אחוז מתוצרת הרצועה ששווקה מחוצה לה, שווקה לישראל ולגדה. לדברי אחמד שאפעי, ראש אגודת החקלאים של העיר עזה, "בתחילת העשור הקודם נכנסו לשוק הישראלי מדי שנה 70 אלף טונות של ירקות מהרצועה, וכמות דומה נכנסה לגדה המערבית".
 • האיסור על שיווק סחורה מעזה בישראל ובגדה הוא אחת הסיבות העיקריות להתמוטטות כלכלת הרצועה. אמנם לפני 6 ביולי הותר לתושבי הרצועה לייצא לחו"ל, אולם עלויות התובלה הגדולות והיעדר קשרי מסחר מנעו ייצוא אפקטיבי: סך הייצוא מהרצועה בשנה עומד על כ-2 אחוז  מהסחורות שיצאו מהרצועה לפני הטלת הסגר.

יחידה טריטוריאלית אחת

 • ישנה הכרה בינלאומית נרחבת בעזה והגדה כיחידה טריטוריאלית אחת, וכך גם רואים עצמם הפלסטינים. ישראל עצמה הכירה בכך בהסכמי אוסלו, והחלטה זו משפיעה על מדיניותה עד היום.
 • רוב המוסדות בתחומים חינוך, בריאות, תרבות ומינהל לא מבחינים בין עזה לגדה ומתנהלים תחת הרשות הפלסטינית.
 • כך, למשל, ישראל שולטת במרשם האוכלוסין הפלסטיני, המשותף לרצועת עזה ולגדה המערבית. כל שינוי במרשם האוכלוסין – לידה, נישואין, גירושין, פטירה או שינוי כתובת – דורש אישור ישראלי. מרשם האוכלוסין קובע מי מוכר כתושב פלסטיני לצורך קבלת אישורי מעבר, והתיאום מתבצע בין נציגי הרשות הפלסטינים שיושבים ברצועה לבין נציגי ישראל.
 • במילים אחרות, למרות הנתק הפוליטי הארוך בין חמאס לפתח, נציגי הרשות עדיין יושבים ברצועה ועדיין מוכרים על ידי ישראל כמי שמוסמכים לדון בענייניהם של תושבי עזה.
 • נציגי הרשות הפלסטינית הם חלק בלתי נפרד מהחיים האזרחיים בעזה. חברת החשמל מעבירה את חשבון החשמל השוטף לרצועה לרשות הפלסטינית והיא זו שמשלמת עליו (דרך קיזוז כספי המסים העקיפים שישראל מלקטת).
 • נציגי הרשות יושבים ברצועה ומהווים חלק בלתי נפרד מתיאום כל כניסה ויציאה של אנשים וסחורות מעזה ואליה.

החוק

 • לישראל יש אחריות כלפי עזה, הן מתוקף המשפט ההומניטארי הבינלאומי ודיני זכויות האדם והן מכיוון שישראל היא האפשרות היחידה של תושבי עזה לקשר עם הגדה המערבית. העמדה המשפטית של גישה מנומקת בדו"ח הזה.
פורסם בקטגוריה מביטים קדימה, מדיניות הבידול, מעבר אנשים לעזה, מעבר אנשים מעזה, פיתוח כלכלי, תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על העתיד של עזה: 15 עובדות שאי אפשר להתעלם מהן

 1. פינגבאק: ההתנתקות הושלמה | דרכי עצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *