דע את עזה

צילום: קארל שמברי

צילום: קארל שמברי

כולם מדברים על עזה בימים אלה, לכל אחד דעה, אך רק מעטים יודעים את העובדות. בלי קשר להשקפה, פרשנות או תובנה, הנה לקט של עובדות שחשוב לדעת.

התנתקות

 • ישראל אמנם הסיגה את כוחותיה הצבאיים מהרצועה ב-2005, אולם היא עדיין שומרת על שליטה ניכרת על מרשם האוכלוסין, על המרחב האווירי והימי, על אזור חיץ בתוך שטחי הרצועה ועל המעברים של אנשים וסחורות אל ומחוץ לרצועה. מתוקף השליטה הזו, שמשפיעה על רוב התחומים האזרחיים, ישראל מחויבת לאפשר חיים תקינים ברצועת עזה.

חשמל

 • הדרישה לחשמל ברצועת עזה נעה בין 350-450 מגה-וואט. ישראל מוכרת לרצועה 120 מגה-וואט. מצרים מוכרת 28 מ"וו. תחנת הכוח המקומית לא יכולה לספק את כל היתרה.
 • תושבי הרצועה סובלים לכן מהפסקות חשמל של כ-12 שעות ביממה בממוצע.
 • התחנה בעזה אינה עובדת במלוא התפוקה מאז הופצצה על-ידי ישראל ב-2006.
 • גם לו היתה עובדת במלוא התפוקה, היתה תחנת הכוח יכולה לספק רק כשני שליש מצרכי החשמל הנוכחיים של עזה.
 • ההצעה לנתק את החשמל לרצועה מנוגדת הן לעמדתה המשפטית של המדינה ביחס לעזה, הן לפסיקת בג"ץ בנושא והן לחוק הבינלאומי. המדינה הודיעה עוד ב-2007 כי היא מחויבת להימנע מפעולה שתגרום למשבר הומניטרי בעזה, ובית המשפט העליון קבע כי אסור לישראל להפסיק את אספקת החשמל שכן פעולה זו אינה מתיישבת עם חובותיה ההומניטריים של ישראל כלפי הרצועה.

העברת סחורות

 • ישראל מאפשרת העברת סחורות לרצועה. זו אינה מחווה של רצון טוב, ולא על חשבון ישראל. להפך, סוחרים פלסטינים קונים את הסחורה שישראל מאפשרת את העברתה לעזה. ערך הסחורות של מוצרים ישראליים שנרכשו ברצועה עמד ב-2012 על 1.3 מיליארד שקל.
 • עם זאת, מאז תחילת השבוע ישראל החליטה להגביל עוד את כניסת הסחורות האזרחיות לעזה רק לתרופות, מזון ודלקים. מוצרים אחרים כבגדים, נעליים, עץ וניירות, אסורים בכניסה. יצוא סחורות כלל לא מתאפשר. לא ידוע לנו עדיין אם מדובר במצב זמני.
 • ישראל מגבילה מאוד את כניסתן של סחורות שהיא מכנה "דו-שימושיות", ובהן חומרי בניין. מכירת חומרי בניין למגזר הפרטי בעזה אסורה כליל כבר תשעה חודשים, החלטה שהובילה לזינוק באחוזי האבטלה.

כלכלה

 • אחוז האבטלה בעזה עמד על 40.8 אחוז נכון לרבעון הראשון של 2014.
 • שיעור האבטלה בקרב צעירים (גילאי 15 עד 29) בעזה עומד על 58.2 אחוז.
 • לפי לשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית, באמצע שנת 2013 עבדו בענף הבנייה 24,200 איש. נכון לקיץ 2014, מועסקים בו 6,800 איש בלבד.
 • למעלה מ-70 אחוזים מהאוכלוסייה בעזה מקבלים כיום סיוע הומניטרי.

בחירות

 • תושבי רצועת עזה לא בחרו בחמאס. חמאס ניצח בבחירות הכלליות למועצה המחוקקת הפלסטינית, שנערכו בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים ב- 2006. ב-2007 תפס חמאס את השלטון בכוח.
 • 53 אחוז מתושבי הרצועה צעירים מגיל 18, כלומר, רוב תושבי הרצועה לא היו בעלי זכות הצבעה כאשר נערכו הבחירות ב-2006. מאז לא נערכו בחירות ברצועה.
פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

35 תגובות על דע את עזה

 1. מאת עידו‏:

  שאלה רצינית, בלי כוונת קנטור: לרצועת עזה גבול עם מצרים . מדוע אי אפשר להכניס משם סחורות, חשמל וכו'? אם התשובה היא שגם המצרים מטילים סגר – מדוע אין ירי מעזה על סיני? ברצינות

  • מאת טלי‏:

   עידו, בגלל שמצרים לא כובשת את עזה, אלא ישראל. המדינה הכובשת אחראית על האנשים בשטח הכבוש (כמו גם שהמדינה גם אחראית לשמור על תושבי הגדה המערבית, ולשם אפשר להכניס סחורות וכו', כלומר זה לא קשור לסחורות אלא לכיבוש)

   • מאת ניר‏:

    נראה שלא הבנת את השאלה ..
    הכוונה היתה שמדוע מצרים לא מופצצת הרי דינה הוא ככובשת ברגע שהיא מונעת מעבר סחורות ..
    אולי הסיבה האמיתית היא אחרת -נראה לי שתקראי את אמנת החמאס ותביני מהי הסיבה

    • מאת און‏:

     זה נורא פשוט, יש מלחמה עקובה מדם בין עזה למצרים
     חמאס רצחו בשנה האחרונה עשרות חיילים מצריים – הרשת עמוסה בסרטונים שמראים את תהליך ההוצאה להורג כולל הניתוח לאחר המוות
     בשלב זה, מצרים שומרת על פרופיל נמוך כי היא מעדיפה שישראל יעשו את מה שהם צריכים לעשות
     זה לא אומר שהסכסוך בין המצרים לעזתים הפסיק, הוא פשוט לקח פסק זמן

    • מאת גדעון‏:

     ניר, מניעת מעבר סחורות לכשעצמו אינו מהווה "כיבוש" ישראל שולטת באוויר העזתי, במים העזתיים ובתדרים האלקטרומגנטיים בעזה – לא מצרים. היא זו שמונעת מעזה להקים נמל ימי ושדה תעופה דרכיהם יכלו להכניס סחורות בדרך אלטרנטיבית, לכן ככובשת ששוללת את הריבונות הפלסטינאית יש לה מחויבויות שאין למצרים כלפי איזור זה. אם כי כמובן שישנה חובה מוסרית למצרים למנוע אסון הומאניטרי באיזור זה.

     • מאת אביתר‏:

      גדעון אני חושב שהסיבה היחידה שישראל לא מאפשרת את כל זה, זה נטו האי אמון שאנחנו מרגישים מהצד השני. הרי התשובה ברורה לכולם. ברגע שבעזה יתחילו להתעסק בחיים במקום במוות ולפתח את עצמם ולא להעצים את עצמם בטרור תהיה הבנה משני הצדדים ודברים יכולו לשגשג. אני בטוח גם שיש מלא עזתים שלא עוסקים בטרור ורק רוצים לחיות בשקט כמונו אבל כל עוד ההנהגה שלהם היא דוגלת בטרור ולא מתביישת לומר לך "אנחנו רוצים במותך" ישראל לא תרגיש מספיק בטוחה כדי לבוא לקראתם. הרי זה לא שאם נתיר עכשיו הכל מחר עזה תהפוך למקום משגשג. זה לא הכסף ומה מותר ומה אסור. האידיאולוגיה שאנשים גדלים עליה.

   • מאת Turik‏:

    טלי לכתוב שעזה היא שטח "כבוש" זה עיוות ההיסטוריה וחוסר בקיעות בה. כיצד זה יכול להיות שטח כבוש אם ה"עם" שגר שם הוא כלל לא עם? ואם את קצת בקיעה ברזי ההיסטוריה, הידעת שלפני חתימת ההסכם שלום עם מצרים כל עזה הייתה שבשליטת המצרים? והידעת שאחד התנאים של המיצרים כדי לחתום איתנו על הסכם שלום, היה להעביר את כל הפח אשפה הלוהט הזה לשליטת ישראל? כן כן, פתחי ספר היסטוריה לפני שאת מסתערת על המקלדת. דבר נוסף שכדי לדעת שהפלסטנים הם כלל לא עם אלה פיקציה פולטיתית של הערבים. מקורה המילה פלסטינים אגב בא מהשלטון הרומי בזמן האימפריה הרומית, אזור שהיה כבוש בידי הרומאים נקרא על ידם "פרוביניקה פלסטינה" על שם יורדי ים אדומי שיער שהיו מתגוררים באזור כ2000 שנה לפני הולדת אדון מוחמד. באותה המידה היו יכולים לקרוא לאזור "ויקנגיה", זה היה הופך את הערבים לויקינגים? ולבסוף אשאל שאלה קטנה? יש 53 מדינות מוסלמיות בעולם המכסות כשליש משטח כדור הארץ, מרביתן מלאות בנפט ועושר שאין לתארו, אז על פניו נראה בסדר שליהודים [אחייך] תהיה מדינה אחת פצפונת מבלי שאף אחד יוכל לנופף עם האצבע וצעוק כובשים. לכל ערבי שחיי בארץ יש ארץ מולדת ערבית, אז כל בכי הזה לא לעניין.

    • מאת עדי‏:

     אולי תפתח אתה את ספרי ההיסטוריה ותגלה שעזה נכבשה ב-1967, כך שלא היתה בידי המצרים ערב חתימת הסכם השלום ישראל-מצרים. ככה זה כשפותחים ספרים, לומדים משהו.

 2. מאת רוברט‏:

  ישראל נסוגה מכיבוש עזה ב-2005. הגבול עם מצרים אינו כבוש על ידי ישראל. למצרים זכות לעשות עצמו כראות עיניהם. כמו גם לעזתים.

  • מאת עאמר‏:

   איך אתה מסביר את שליטת ישראל במרחב הימי, היבשתי והאווירי ברצועה? ואת שליטתה של ישראל במרשם האוכלוסין של עזה? ואת שליטתה בכל מי שיוצא או נכנס לשם (הן אנשים והן סחורות וחומרים אחרים)? זאת לא שליטה? לא כיבוש?

   • מאת נינה‏:

    לדעתי, זה בגלל שכשישראל לא שולטת בכניסות וביציאות מעזה, אז מתחילים להתפוצץ שהידים בבתי קפה ובאוטובוסים בישראל. אם היה ניתן לסמוך על הרשות הפלסטינית שלא תאפשר פעילות טרור, אז ישראל לא הייתה תריכה את סעיף התקציבי המיותר הזה

 3. מאת רן עמק יזרעאל‏:

  כמה היתממות בכתבה אחת. כל בר דעת יודע שישראל רוצה שקט ושלווה מכיוון עזה. מכיוון שזה לא קורה, אל תבואו בטענות אלינו. אזרחי עזה, אם היו בני אדם שוחרי שלום וצדק היו מפעילים את כל כוחם להעיף את ארגון הטרור הקיצוני שהשתלט על חייהם (כמאמר הכתבה).
  אבל לא! הרבה יותר קל להטיל את כל הרפש על היהודים (טובי הלב).
  תקשיבו טוב עזתים וכל תומכיהם התל אביבים – אנחנו בצלחמה ואתם האוייב. אם תיכנעו אנחנו נשמח להפסיק את האלימות, אך כל עוד אתם אלימים אנו נהיה פי מאה יותר.
  תוכיחו לנו שאתם באמת אוהבי חיים.

 4. מאת מילי כץ‏:

  כמה תמימות רן!

  לא, שלטון ביבי וחבר מרעיו לא רוצה שקט ושלווה עם עזה.
  כשיש שקט ושלווה עולות כל בעיות השחיתות למיניהן שהשלטון הנוכחי בישראל שותף להן.
  שים לב באיזו מהירות נעלמו פישר וחסן מהחדשות

  כל כך קל להטות את תשומת הלב, והמחיר מטורף

  • מאת ירדן‏:

   את נשמעת כמו הטוקבקיסטים אוהבי הקונספירציות ב אתר של CNN.

   להזכירך אין פה את תעלומת הביצה והתרנגולת אלא עובדה חד משמעית – עזה תקפה, ישראל הגיבה באיפוק יומיים והתחייבה ששקט יענה בשקט והתקיפה רק כשכלו כל הקיצין והיה ברור שאין עם מי לדבר בצד השני על הפסקת אש.

   אני לא יודע על מה הקונספירציה שלך מתבססת אבל אני מבטיח לך שנתניהו לא שיחד את הנייה שיתקיף את ישראל בטילים ואז הוסיף לו עוד כמה ג'ובות שלא יסכים להפסקת אש.

   • מאת חי‏:

    ירדן – "עזה תקפה, ישראל הגיבה באיפוק יומיים והתחייבה ששקט יענה בשקט והתקיפה רק כשכלו כל הקיצין והיה ברור שאין עם מי לדבר בצד השני על הפסקת אש" המצב הוא לא כ"כ שחור ולבן – לאחר חטיפת שלושת הנערים שלנו, אנחנו התחלנו לעצור פעילי חמאס ששוחררו בעסקת שליט. מבחינת החמאס – האסירים הפלשתינאים הוא נושא רגיש מאוד (לא מאוד רחוק מהשבויים שלנו) ולכן הם כנראה לא התאמצו לעצור את השיגורים שהיו מהרצועה באותו זמן. אנחנו הגבנו, הם הגיבו חזרה, אנחנו שוב וכן הלאה.
    מבחינת חמאס אנחנו רוצים לחסל אותם (את האירגון) – וזה נכון – אנחנו כל הזמן אומרים את זה. הם יודעים שהדרך היחידה שאנחנו נפסיק להתנקש להם במנהיגים היא ש- הם יפציצו את ערינו מספיק ותהיה הפסקת אש..

    • מאת אלי‏:

     ברור שאנחנו רוצים לחסל את החמאס. הוא הוקם בין השאר כדי לחסל אותנו (את האנשים, לא את הארגון) אתה מוזמן לקרוא את אמנת החמאס בויקיפדיה.
     בסופו של דבר אם חמאס ירצה את פתיחת המעברים, הפסקת רצח מנהיגיו וכו', הוא צריך לעשות דבר אחד בלבד, להכריז שהוא זנח את דרך המלחמה (נניח לתקופה של 10 שנים) והוא מוכן למדינה פלסטינית בקווי 67.

 5. מאת Ittai Rosenbaum‏:

  Could you please specify the sources for the information? Thanks

 6. מאת אני‏:

  הנה עוד עובדה שנשכחה. לעזתים היתה אפשרות לחיות בשקט ולהתפתח כלכלית. הם העדיפו להשקיע את כספם בפיתוח אמצעי לחימה ובניית צבא מחבלים

 7. מאת נדב‏:

  למילי כץ: שלטון ביבי= מה שאזרחי בחרו. ככה זה בדמוקרטיה. אני מקווה שהצבעת כדי לשנות זאת (כי נשמע שאת לא מרוצה).

  אולי אפשר לבקש מכותב המאמר להרחיב מעט:
  – איזה חלק מהתקציב של השלטון הנוהג בעזה הולך לצרכי ביטחון?
  – כמה הולך לחינוך?
  – מהו מדד השחיתות שם?
  – מהי התחזית להנחלת העיקרון המקובל בין עמי העולם "ממשלה אחת וצבא אחד הסר למרותה"?
  אפשר להבין בטעות שברצועת עזה חיים רק סוחרים וחקלאים – והיה רצוי להשלים את התמונה.

  שבת שלום

 8. מאת מוסיק‏:

  ע״פ הנאמר במאמר, עזה נשלטת ע״י החמאס באופן לא דמוקרטי כאשר הוא משליט את רצונו בכוח. אשמח לשמוע איך הוא עושה זאת (משטרה חשאית? הלשנות של אזרחים?). מהו היחס לאופוזיציה לשלטונו? איך הוא מטפל במתנגדי המשטר? בעיתונות? זכויות נשים ואזרח? האם על ישראל להתעלם מאקטים טרוריסטים של החמאס (ירי ונסיון לפגיעה באזרחים ישראלים) רק משום שהוא אירגון טוטאליטרי שלא נבחר בצורה דמוקרטית? או אולי למרות שהוא כזה? האם ניתן לקיים דיאלוג עם ארגון השולט בכוח בעמו ומצהיר בבירור כי לא יסכים להכיר בזכותה של ישראל להתקיים? מה טעם בדיאלוג שכזה? מה הפלא שישראל שומרת על שליטה בסחורות המוכנסות לעזה לשימושו של אותו אירגון? לארה״ב בסיסים צבאים ביפן ובגרמניה עד עצם היום הזה. צריך להזכיר למישהו למה? צריך להזכיר מה עשו משטרים טוטאליטרים בארצות אלו לאוכלוסייה אזרחית במלה״ע השנייה? צריך להזכיר למישהו את סבל האוכלוסייה האזרחית בארצות אלו? צריך להזכיר שרק אחרי פגיעה אנושה באוכלוסייה זו המשטרים הללו התמוטטו ?ואם לא היו ממוטטים את המשטרים הללו, מישהו רוצה לדמיין איך העולם היה נראה כיום? לסיכום נראה שרק העזתים יוכלו להציל את עצמם מיידי החמאס ומתוצאות משנתו הפוליטית. למצער, מבט על רחבי העולם הערבי מראה שההבנה הזו לא הולכת להיות מנת חלקם, ועל כן הם היחידים שיצטרכו לסבול מהתוצאות. חמאס נגד ישראל זה כמו יתוש נגד פיל. כמה עיוור וטיפש ומובל על ידי רגש נקמה וגאווה חסרת תוחלת + חוסר איכפתיות מוחלט מגורלו של העם הפלשתיני צריך להיות החמאס כדי לפתוח או להמשיך במלחמה כזו. חבל.

 9. מאת טל‏:

  הבחירות שנערכו ב-2006 היו משותפות לגדה המערבית? אם חמאס ניצח בהן, הוא לא היה צריך להיות בשלטון גם בגדה? לא זכור לי שזה היה המצב… אשמח לתשובה 🙂

 10. מאת baruhi‏:

  "המעט" שמעבירה ישראל לעזה, אכן זה מחוייב ע"פ חוקים בינלאומיים,ועד כאן ישראל אכן אינה עושה טובה ! אלא מה, במקום להעביר את המשאבים לפיתוח כלכלי,חלקים גדולים מהמשאבים מופנים להתעצמות צבאית,וכל זה בא כמובן במקום פיתוח הכלכלי שח עזה על תושביה. עזה יכלה להיות ספק סחורות מאד מבוקש באירופה ובארצות אחרות,אך העומדים בראש המנגנונים המדיניים והכלכליים מעדיפים להנציח את העוני והתלות במלבני השנאה. הנשיחא היותא פרס צדק באמירתו שרק פיתוח כלכלי יכול להוציא את עזה ממעגל העוני/שנאה והנחשלות, אך לא לכך מכוונים העומדים בראש המנגננוים. אכן כואב שהאזרח מהשורה צריך לככב בשורת % 48 אבטלה, ורמת התוצר הלאומי בין הנמוכים בעולם ועוד "מההישגים" האחרים . דרך הנוככחית מוכיחה שכך לא ייבנה עתיד לאזור ובתוכם לתושבי עזה- אין כאן WIN WIN , לצערינו …….

 11. מאת אהרון‏:

  אני לא חובב גדול של ביבי "וחבר מרעיו", אבל צר לי, אני אפילו לא טורח לבדוק את ההאשמות המאוד-מאוד כבדות ורציניות האלו (שמשום מה נשלפות פה כלאחר-יד), על זה שהוא מעדיף מלחמה בעזה מאשר שקט ובלבד שהעם לא יעסוק בפרשיות שחיתות, כל זמן שהאויב כל-כך ממשי והרקטות שלו כל-כך מתפוצצות והאזעקות כל-כך עולות ויורדות, ומעל כל זה – כל זמן שכוונותיו של האויב כל-כך מוצהרות, בהירות וברורות. כשחמאס זועק שהוא מעוניין בהשמדת הישות הציונית – אני לא רואה צורך ללכת לחפש מתחת לפנס אחר. בבוא העת נגיע גם אליו.

 12. מאת דנה‏:

  שאלה לכותבי המאמר – אם חמאס זכו בבחירות ב 2006, למה הם היו צריכים לתפוס אותו בכוח ב 2007? אשמח מאוד לתשובה נרחבת כוללת רקע אלא להפנייה למקום שבו יש כזאת.

  תודה

 13. מאת מודרניסט‏:

  משטר חמאס בעזה הינו פשיסטי לפי כל הגדרה. גם בהתעלם מאידאולוגיית רצח העם וכיבוש העולם(!) האופייניות לתנועות פשיסטיות, גם בהתעלם מהאופן הפשיסטי בו הפך חמאס את טבח האזרחים לדגל ואידאולוגיה – כולל הנפת דגמי אוטובוסים שרופים בעצרות עם – די ביחס המבעית של חמאס כלפי מיעוטים, הומואים, נשים וכו׳ בכדי להגדירו כתנועה פשיסטית.

  בפשיזם, אדיוטים שימושיים יקרים, נלחמים. לא מגיעים איתו להסכמים, לא מתפשרים איתו. מרוצצים את ראשו. זהו לקח המאה העשרים. אז כן, אנחנו יודעים. ברוב פטרנליזם גזעני איכשהו שכנעתם את עצמכם שתושבי עזה ״לא מתכוונים באמת״ לתמוך בחמאס, שחמאס (בניגוד לדאעש אל קעאדה חיזבאללה האחים המוסלמים במצרים וסוריה וירדן, ואלף מיליציות איסלמיסטיות אחרות) הוא ״תוצר הכיבוש הישראלי״.

  אין זה כך. ישראל נמצאת כיום בעימות מול הפשיזם שהשתלט על עזה. העימות הזה יסתיים כאשר המשטר הפשיסטי בעזה ייפול, עם או בלי סיוע נוסח א-סיסי מצד הפלסטינים השפויים, שיפילו את הפשיזם כפי שהמצרים הפילו את המשטר הפשיסטי שהקים מורסי. עד אז? אולי הפסקות אש פה ושם, רגיעות, הודנות. אבל לעולם, לעולם לא ״נגיע להסדר״ עם חמאס. קשה לכם עם זה?

  נו, כי אתם משרתי הפשיזם!

 14. מאת תהילים‏:

  מאיזה תוקף מדינת ישראל מחוייבת לספק חשמל לעזה, בעיקר כאשר הם רוצים עצמאות? אם כבר התנתקות, אז עד הסוף.

 15. מאת לירון‏:

  שימותו מה איכפת לי הדודים שלהם ממצרים לא איכפת להם.

 16. מאת תום‏:

  לא הבנתי. " חמאס ניצח בבחירות הכלליות למועצה המחוקקת הפלסטינית". נצחון בבחירות הכלליות זה לא כמו רוב מנדטים כאן?
  אבו מאזן הוא "ראש הממשלה" (כמו ביבי) והמפלגה היא חמאס (כמו, נניח, הליכוד). לא?

 17. מאת אלכס‏:

  הדבר היחיד שאני לא מבין בכל הכתבה הזאת הוא מדוע כל האמור מוצג כעובדות?
  עזה לא נחשבת כ"שטח כבוש" אלא כשטח בסגר צבאי.
  בתוך השטח יש אוטונומיה מוחלטת לממשלת חמאס, להבדיל מהרשות הפלסטינית אשר כפופה לממשלת ישראל.

  סגר צבאי הוא חוקי לפי הדין הבינלאומי בתנאי שהוא נועד להגשים מטרה צבאית – להבטיח את בטחון אזרחע ישראל.

  הרי שישראל פועלת בהתאם לדין הבינלאומי.
  מבחינה מוסרית, הצבא הישראלי עושה ככל יכולתו למנוע פגיעה בבלתי מעורבים – יש שאומרים יותר מכל צבא אחר.
  אין לממשלת ישראל כל חובה מוסרית כלפי תושבי העזה. הם פיתחו תלות בתשתיות ישראליות ולא מצריות רק בשל "טוב ליבה" של ישראל
  ניסיון להציג את החשמל שמסופק לרצועה כ"נמכר" הוא רחוק מהמציאות שכן הרצועה נמצאת בחוב מתמיד שמסיבות פוליטיות לעולם לא יגבה.

  הכתוב מעלה מוצג בצורה מגמתית. מדובר בדעות שמוצגות כעובדות.

 18. מאת שי‏:

  שכחתם לציין על החוב לחברת החשמל????????????????

 19. מאת אוקי‏:

  יש צירוף מילים שמכעיס אותי בהקשר העזתי- אזרחים חפים מפשע – חף מפשע לא מחלק סוכריות וצוהל כשיש פיגוע , חף מפשע לא מגדל את הילדים שלו להיות שהידים- חף מפשע מכלתחילה היה אמור לבחור בשלטון לא פשיסטי חשוך. בחר בו, נתן לו כוח ואחרכך השלטון הזה השתמש בכוח שקיבל גם כנגד עמו.
  ולכל יפי הנפש אני בטוחה שאתם יושבים בפאנאן שלכם באיזור המרכז וצפונה , מדברים מדברים על האזרחים המסכנים למודי הסבל מהאויב האזרחים ״חפי הפשע״ מעזה , ולא רואים ממטר אתאחיכם מהדרום . וזאת שכתבה שביבי ושאר מרעיו שמחים במלחמה הזאת כי כך מתעסקים בה ולא בשחיתות, הרי שיש באמירה הזו יותר מלשון הרע. יש בה בנוסף לרוע גם אטימות וטמטום

 20. מאת אוקי‏:

  ליבי עם המשפחות השכולות . יהי זכרונם של גיבורינו ברוך !

 21. מאת דני‏:

  החמאס טוען שישראל חונקת את אזרחי עזה בסגר שלה וזו הסיבה למלחמה.
  הייתי אומר שאם חונקים מישהוא והוא מצליח בזמן החניקה לקנות אלפי טילים
  ולבנות אלפי מנהרות – מה הוא מסוגל לעשות כאשר יפסיקו לחנוק אותו?
  הוא יכול לבנות חלליות ולהגיע אפילו לירח.
  כשרונות כאלה חבל לבזבז במלחמות שלא יוצא מהן כלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *