גישה ותנועה בעזה: סיכום 2013

שוק בעזה. צילום: אימאן מוחמד

שוק בעזה. צילום: אימאן מוחמד

הסגר הישראלי על הרצועה ציין את שנתו השישית. בהתאם עם השינויים בגבול המצרי, יותר סחורות נכנסו לעזה דרך מעבר כרם שלום ונרשמו יותר יציאות במעבר ארז, שמחבר בין עזה לישראל ולגדה המערבית. אף על פי כן, הגבלות גורפות וחסרות הבחנה על תנועת אנשים ומעבר סחורות בין עזה והגדה המערבית וישראל נותרו כמעט ללא שינוי ב-2013. הקריטריונים לתנועת אנשים נותרו נוקשים, ונראה שהם נאכפו בחומרה יתרה. הגבלה חמורה על הכנסת חומרי בניין נכנסה לתוקף לקראת סוף השנה וישראל המשיכה לאכוף איסור על יציאת סחורה מעזה לשווקים המסורתיים שלה, בישראל ובגדה המערבית, למרות התקנת סורק חדש ועוצמתי, שנתרם על ידי ממשלת הולנד, והוצב במעבר הסחורות כרם שלום.

עיקרי הדברים

  • ההגבלות על יציאת סחורות נמשכות: באוגוסט, לקראת סוכות, התירה ישראל לשתי משאיות לולבים לצאת מעזה לישראל. זו היתה הפעם השנייה מאז 2007 שישראל מאפשרת חריגה מהאיסור הגורף על שיווק סחורות מעזה בישראל. שר הביטחון, משה יעלון, התעקש על המשך יישומו של האיסור, למרות התקנת סורק עוצמתי במעבר כרם שלום, תרומה לרשות הפלסטינית של ממשלת הולנד.
  • החרפת האיסור על הכנסת חומרי בניין: ב-13 באוקטובר, בעקבות ההכרזה על חשיפת מנהרה שנחפרה בין עזה לישראל, עצרה ישראל כניסת חומרי בנייה לרצועה. ב-8 בדצמבר, הכריזה ישראל כי תתיר כניסת חומרי בנייה עבור חלק מהפרויקטים של האו"ם שאותם כבר אישרה, אבל לא עבור המגזר הפרטי.
  • פעולות תגמול בעקבות ירי רקטות: בנובמבר 2012, לאחר מבצע עמוד ענן, הכריזה ישראל על הרחבה של אזור הדיג המותר, שצומצם שוב במרץ 2013, והורחב שוב במאי. כמו כן, לאורך השנה, בתגובה לירי רקטות, הורה שר הבטחון על סגירת מעבר כרם שלום שש פעמים.
  • הגבלות על מעבר אנשים: ב-2013, ישראל המשיכה להגביל את תנועתם של אנשים בין עזה, ישראל והגדה המערבית ל"מקרים הומניטריים חריגים, בדגש על מקרים רפואיים דחופים." בו בזמן, בעוד היציאה דרך מעבר רפיח ירדה במחצית השנייה של השנה, נרשמה עלייה במספר היציאות דרך מעבר ארז, בכל הקטגוריות.

לקריאת דף המידע המלא לחצו כאן

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *