בנט צודק: אין מצור על עזה

חסרת שחר. נפתלי בנט. צילום: mdgovpics, Flickr. CC by 2.0

חסרת שחר. נפתלי בנט. צילום: mdgovpics, Flickr. CC by 2.0

ביום שבו תקף השר נפתלי בנט את הטענה שעלתה מנאומו בכנסת של נשיא הפרלמנט האירופי לפי ישראל מטילה מצור על רצועת עזה וכינה אותה "חסרת שחר", הודיעו בכירים בלשכת ראש הממשלה, בתגובה לאמירה של נשיא תורכיה במסיבת עיתונאים, כי הסרת הסגר על עזה "אינה באה בחשבון". האמת? אין סתירה בין שתי הטענות. כי לפחות בכל הנוגע לחוק הבינלאומי בנט צודק: אין מצור על עזה. יש משהו אחר לגמרי.

"מצור" הוא הקפה של אזור מסוים במטרה להביא לכניעתו. החוק הבינלאומי מתיר מצור על אזור מסוים, אך ורק מכיוון שלמצור יש מטרה צבאית מוגדרת, שעם השגתה המצור יסתיים. יתרה מכך, החוק הבינלאומי מחייב לאפשר מעבר סיוע הומניטרי לאזור הנצור ולהתיר לאוכלוסיה אזרחית לעזוב את האזור הנצור. מאחר שישראל אינה מנסה להכניע את הרצועה ואינה מאפשרת יציאה חופשית של אזרחים ממנה, המדיניות הישראלית ביחס לעזה אינה יכולה להיקרא "מצור".

אז איך לקרוא למדיניות הישראלית ביחס לרצועה? אנחנו משתמשים במונח שבו משתמש הצבא הישראלי: סגר. בין אם זאת הגדרה שנושאת חן בעיני המתבונן ובין אם לאו, אי אפשר להתווכח על העובדות: ישראל אוסרת כמעט כליל על שיווק סחורות מעזה בגדה ובישראל; היא מגבילה מאוד את יכולתם של תושבי הרצועה לצאת מהרצועה ולחזור אליה; היא עדיין מונעת מדייגים להרחיק מעבר לשישה מיילים ימיים מחוף עזה; היא לא מאפשרת נמלים ימיים או אוויריים והיא עדיין מגבילה מאוד את כניסתם של חומרי בנייה לרצועה. אפשר להתווכח על סמנטיקה ואפשר להתנצח על נחיצותם הביטחונית של צעדים אלה, אך לגמרי ברור שהמדיניות הזו, כפי שאמר אמש נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, פוגעת בכלכלת הרצועה וב-1.7 מיליון תושביה.

בצירוף מקרים, אתמול פורסמו גם נתוני האבטלה ברבעון האחרון של 2013 בעזה, שמראים כי ברצועה נוספו 29,400 מובטלים חדשים, רבים מהם פועלי בניין, שפוטרו עקב ההגבלות על כניסת חומרי בניין לעזה.

אז אין מצור על עזה, יש סגר, שגם הוכח כלא יעיל, גם מסב סבל וגם גורם לנזק. צריך שגם לא יהיה סגר על עזה.

פורסם בקטגוריה מדיניות הבידול, מעבר אנשים לעזה, מעבר אנשים מעזה, פיתוח כלכלי, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על בנט צודק: אין מצור על עזה

  1. פינגבאק: מסכימים עם משרד החוץ. רק 5 הערות קצרות | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *