סיפור טוב לדרך

"פתאום שפה זרה, מקום זר". יובל רוט (מימין) עם משפחה פלסטינית

"פתאום שפה זרה, מקום זר". יובל רוט (מימין) עם משפחה פלסטינית

לרגל יום זכויות האדם, אנחנו מפנים מקום לעמותה של ישראלים, שמקדישים מזמנם למען החופש לנוע

ב-2005 פנה מוחמד כבהא, חבר בפורום המשפחות השכולות, לחבר אחר בפורום, יובל רוט, וביקש ממנו לעזור לו להסיע את אחיו לבית החולים רמב"ם שבחיפה. יובל ניאות בשמחה. "הייתי חייב את הפעילות הזאת קודם כל לעצמי, כבן-אדם. חונכתי על ערכים מסוימים ועשיתי את מה שאפשר במצב כאוטי". בעקבות פניות רבות נוספות, והצטרפות של מתנדבים ישראלים שהזדהו עם התחושות של רוט, צמחה ההסכמה החד-פעמית הזאת לעמותה בשם "בדרך להחלמה". כיום, שמונה שנים מאוחר יותר, מונה העמותה כ-500 מתנדבים, המסיעים מדי שבוע פלסטינים מהגדה המערבית ומרצועת עזה לבתי חולים בישראל ובחזרה.

מתנדבי "בדרך להחלמה" מסיעים מדי יום לפחות עשר משפחות פלסטיניות. משפחות שאינן יכולות לממן בעצמן את הנסיעות מהמעברים ושהעזרה של אנשי העמותה קריטית להן במסע הלא פשוט לבית החולים בישראל. החולים, רובם ילדים, מוזמנים לצורך בדיקות, אשפוזים וקבלת טיפולים שאין באפשרותם לקבל בתחומי הגדה והרצועה. א', עובדת היי-טק ישראלית, אחראית על הסעת החולים ממחסום ארז בצפון רצועת עזה, מסבירה שלעיתים יש צורך לחכות לאישור ביטחוני ממש עד הרגע האחרון, בשעות הערב שלפני הנסיעה. "זה מסע מטורף לגמרי," היא אומרת. "וכשכבר מגיעים לצד השני של מעבר ארז ישנה פתאום שפה זרה, מקום זר. אני לא יודעת איך הם עומדים בזה והם לבד הרבה פעמים, עם ילד או ילדה חולים מאוד, שזה כשלעצמו מצב נורא".

העמותה פועלת על בסיס התנדבותי והמסיעים מקבלים החזר הוצאות דלק במידת הצורך. לעיתים מתפתחים קשרים עמוקים בין הנוסעים למסיעים. "המתנדבים באים ממקומות שונים, רקעים שונים ודעות שונות," אומרת א', "וכולם רואים בזה פעילות אנושית פשוטה שתורמת להם לא פחות משהיא תורמת לחולים שהם מסיעים."

מטרות העמותה התרחבו עם השנים ובנוסף להסעת החולים ומשפחותיהם, היא עוזרת לעתים ברכישת ציוד עזר רפואי וארגון ימי כיף למשפחות החולים בבתי החולים ומחוץ להם. באופן עקרוני אסור לחולים ולמלווה היחיד שאיתם לצאת מגבולות בתי החולים בישראל. זו יכולה להיות מעמסה קשה מאוד אם השהות מתארכת לחודשים ארוכים. "בדרך להחלמה" מציעים לחולים ולמלוויהם פעילויות יצירתיות או משעשעות במטרה להקל על השהות.

"בדרך להחלמה" תמיד צריכים עוד מתנדבים ובימים אלו יותר מתמיד. עם סגירתו של מעבר רפיח בסוף יוני השנה מספר החולים היוצאים דרך מעבר ארז גדל ועמו הצורך בעזרה.

מי שמוכן לתרום מזמנו מוזמן ליצור קשר עם יובל רוט, 050-9480111

או ב- yuvalr54@gmail.com

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *