"לצערי האוכלוסיה תשלם"

שר הביטחון יעלון. צילום: (Secretary of Defense, Flickr (CC BY 2.0

שר הביטחון יעלון. צילום: (Secretary of Defense, Flickr (CC BY 2.0

בעקבות ההתחממות הצבאית בתפר שבין רצועת עזה לישראל, התייחס שר הביטחון, משה יעלון, להארכת החלטתו מ-13 באוקטובר לעצור כליל מכירת חומרי בניין לארגוני סיוע בינלאומיים ולמגזר הפרטי ברצועה: "כשהבנו שבטון שעובר לשם, או מלט, או אמצעי בנייה, משמשים בסוף כאמצעי התקפי נגדנו – גם עצרתי בהחלטה את העברת המלט וכל אמצעי הבנייה האחרים". "זה המחיר שלצערי האוכלוסייה תשלם על העניין הזה, אבל גם זה מענה לעניין," אמר יעלון.

הדברים מתמיהים ומצערים. מתמיהים, שכן כלל לא ברור שאמנם מלט ישראלי שימש לבניית המנהרה. עד כה הצבא לא התייחס לתהיות שעלו בנושא. לא ברור גם מדוע האיסור על העברת חומרי בניין תקף גם לארגוני סיוע בינלאומיים, שעוברים תהליך ארוך ומתיש עד שהם משיגים אישור לרכישת חומרי בניין ושעליהם לספק הוכחות מצולמות לאבטחת החומרים.

מצערים, מכיוון שמדברי שר הביטחון עולה כי הוא מודע לחלוטין לכך שאיסור כניסת חומרי בניין לרצועה, שמוצג כפעולת מנע ביטחונית, פוגע בכלל אוכלוסיית עזה. מהי משמעות ההחלטה? על-פי הערכת איחוד הקבלנים בעזה, שממילא נמצאים בקשיים מאז פעילות הצבא המצרי נגד המנהרות, בין 60 ל-80 אחוז מחברות הבניין השייכות לאיחוד עובדות באופן חלקי או שאינן עובדות כלל. כ-70 אלף איש בעזה תלויים בענף הבנייה לפרנסתם, מהענפים הבודדים שהצליחו לשגשג במצב של סגר.

לאור הפגיעה הוודאית באזרחים ברצועה, מן הראוי לתהות האם התועלת שתתכן בהגבלות מצדיקה את המחיר, והאם נבחנו חלופות, שאינן כוללות הענשת אוכלוסיה, שכל חטאה הוא מקום מגוריה.

פורסם בקטגוריה מעבר סחורות לעזה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות על "לצערי האוכלוסיה תשלם"

 1. מאת מיכל‏:

  משום מה נדמה לערבים ולתומכיהם המתלהמים שישראל צריכה לסכן חייהם של אלפי חיילים כדי להיכנס לעזה, לחפש בנרות ומתחת לאדמה את המחבלים, ובהזדמנות זו למות בסיטונות. וזאת כדי שלא ייפצע ילד פלשתיני אחד. אותו ילד, אגב, מתחנך בקייטנות חמאס להיות שאהיד כשיהיה גדול ולהרוג יהודים. אז עדיף שלא יגדל.
  באותו זמן ישראל חוטפת טילים במכוון על אוכלוסיה אזרחית, כולל ילדים, קשישים ונשים.
  וכבר מזמן לא איכפת לי אם הם בחרו בחמאס להנהיג אותם מתוך תמיכה באמנה ההיטלראית שלו, או מתוך פחד מוות. התוצאה היא אותה תוצאה.
  וכמו שכל הגרמנים שילמו מחיר על הבחירה הדמוקרטית שלהם בהיטלר, כך גם הפלשתינאים ישלמו את המחיר. אין ברירה.
  ואגב, אף אחד בעולם לא טורח לשבח אותנו על אלפי פלשתינאים שזוכים לטיפולים רפואיים בישראל במקרים מסובכים. לדעתי זה טמטום שלנו, אבל לפחות שמישהו יטרח לתת צל"ש על זה. שום מדינה שפויה לא היתה טורחת בשביל אויב במצב לוחמה.

 2. מאת אליהו‏:

  מיכל, צודקת בכל מילה!!

 3. פינגבאק: בניין הרוס | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *