המנהרה לעין השלושה: חמש תהיות קצרות

פחות מחודש? מנהרה בעזה. צילום: אימאן מוחמד

פחות מחודש? מנהרה בעזה. צילום: אימאן מוחמד

כמעט כל העיתונים הבוקר מספרים את אותו הסיפור: המנהרה מרצועת עזה לשטח ישראל נבנתה באמצעות בטון ישראלי. מפקד פיקוד דרום, אלוף סמי תורג'מן, ניסח את המסר היטב: "חמאס ממשיך להתעצם ולבנות כוחו והוא ניצל באופן ציני את כוונותינו הטובות מהשבועות האחרונים להכניס חומרי בנייה לרצועה לטובת הסקטור הפרטי, לטובת האוכלוסייה". מאחר שהסיפור הזה זכה לכותרות ראשיות, חשבנו שזה זמן טוב להעלות כמה תהיות:

1.
בצה"ל העריכו כי בניית המנהרה הזו ארכה בין שנה וחצי לשנתיים והסתיימה לפני חודשיים. כלומר, בניית המנהרה הסתיימה חודש לפני שישראל התירה הכנסת מלט למגזר הפרטי ברצועה. מדוע, אם כן, אלוף פיקוד דרום טוען שחמאס ניצל "את כוונותינו הטובות מהשבועות האחרונים להכניס חומרי בנייה לרצועה לטובת הסקטור הפרטי"? האם הוא חושב שההערכות בצה"ל לא נכונות? שחמאס בנה מנהרה באורך 1.7 קילומטרים ובעומק 18-22 מטרים בפחות מחודש?

2.
ואולי זו פשוט טעות, ובעצם אלוף פיקוד הדרום רצה לומר שהמנהרה נבנתה באמצעות חומרי בנייה שישראל מכרה לארגונים בינלאומיים? אם זו אכן הטענה, כדאי שהיא תאמר במפורש. יש לה השלכות. ישראל מתירה מכירת חומרי בניין לארגוני סיוע בינלאומיים לאחר תהליך אישורים ארוך ומייגע, ודורשת, בין השאר, הוכחות לביצוע הפרויקטים ולשמירה על חומרי הבניין. כלומר, משמעות הטענה הזו היא שהצבא פספס מלט ששימש להכנת 800 טון בטון, שהועברו איכשהו מארגוני הסיוע לחמאס. איך, למרות כל התהליך הביטחוני הנדרש, מאות טונות של מלט נעלמים מהרדאר? האם בכוונת הצבא לפתוח בחקירה בנושא?

3.
ובעצם, למה שחמאס ירכוש מלט יקר מארגונים בינלאומיים או יסתכן בגניבתו אם הוא יכול היה לרכוש את אותו מלט בזול דרך המנהרות? השאלה הזו מתחדדת לאור העובדה שבמנהרה התגלו שקי מלט ממצרים. על מה, אם כן, מבוססת ההערכה שהמנהרה נבנתה באמצעות מלט מישראל?

4.
אולי רוב חומרי הבנייה נכנסו בעבר דרך המנהרות, יאמרו המבקרים, אבל כיום רוב המנהרות סגורות. זה נכון. עם זאת, כדאי לזכור שחומרי בנייה עדיין נכנסים לרצועה הן דרך המנהרות והן דרך רפיח. מיולי עד ספטמבר נכנסו דרך מעבר רפיח 334 משאיות חומרי בניין בממוצע בחודש, כ-13,861 טונות של חומרי בניין. על פי דיווחים, אגב, ישראל לא לוחצת על מצרים להפסיק את מעבר חומרי הבניין. להיפך.

5.
לטענת הצבא, נדרשו בין שנה וחצי לשנתיים כדי לבנות את המנהרה הזו, בתקופה שבה ישראל הגבילה את כמויות המלט שנמכרו לארגונים בינלאומיים. ההגבלות נומקו ככורח ביטחוני, בטענה שחומרי הבניין עשויים לשמש לצרכי לחימה. בגלל ההגבלות הללו ארגונים בינלאומיים בנו פחות בתי ספר, פחות בתי חולים, פחות בארות, פחות בתים. והנה מסתבר שלמרות ההגבלות, בכל זאת נבנתה מנהרה גדולה בין עזה לישראל.

אז אם ההגבלות על הכנסת חומרי בנייה לא צלחו כצעד ביטחוני וכבר קבעו מומחים שסגר כלכלי לא מוכיח את עצמו, אולי הגיע הזמן לשקול מדיניות חדשה?

פורסם בקטגוריה מעבר סחורות לרצועת עזה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות על המנהרה לעין השלושה: חמש תהיות קצרות

 1. מאת מיכל‏:

  איזה וכחנות אנטי ישראלית, כרגיל, יש בכתבה הזו. לא כל כך משנה בדיוק מאיזה תאריך הבטון שממנו נבנו המנהרות. מה שברור הוא ששלטון החמאס שם קצוץ על צרכי האוכלוסיה ה"מסכנה" ואת רוב המשאבים שמועברים לרצועה הוא משקיע בבניית אמצעי לחימה, כולל מנהרות לשם פיגועים, רכישת/הברחת נשק וכמובן לשם התעשרות ורווחת החיים של ה"מנהיגים" הדגולים שלו.
  המצב של כל אלה שנקראים "פליטים פלשתינאים", דור רביעי וחמישי, נובע מהקצוץ ששמו עליו גם לפני 1967 ירדן, מצרים, לבנון וסוריה, שלא איפשרו ל"אחים שלהם" לצאת מהמזבלות שנקראות "מחנות פליטים", על אף המיליארדים שהעולם תרם לטובתם ועדיין תורם, וגם לא איפשרו להם להתאזרח ולהתפרנס בכבוד.
  מספר הפליטים היהודים שברחו/גורשו מארצות ערב ב-1948 היה דומה מאד למספר הערבים שברחו/גורשו מישראל. הפליטים היהודים שוקמו אחרי כמה שנים שנאלצו לחיות במעברות.
  מיליוני פליטים אחרי מלחמת עולם 2 שוקמו תוך כמה שנים בהרבה פחות כסף (תכנית מארשל).
  רק הפלשתינאים "לא מצליחים" להשתקם. ולא משנה אם ימשיכו לשפוך עליהם עוד מיליארדים. המנהיגים הדיקטטורים המושחתים שמנהלים אותם לא יאפשרו להם להשתקם. הם משמשים את הדיקטטורים המגלומנים והאכזרים האלה כנשק נגד "הישות הציונית".
  אחרי שפינינו את עזה קיוינו שתקום שם הנהגה שפויה, שתהפוך את עזה לאיזור מפותח, עם תיירות וכלכלה מפותחת. עד שנבחר החמאס לשלטון לא היה שם סגר. מרגע שעלה החמאס, עם האמנה שלו, שדומה מאד ל"מיין קאמפף" ההיטלראי, כל התקוות התבדו ותושבי עזה אוכלים עכשיו את התוצאות.
  אני לא רואה באופק אפשרות שבעזה או בגדה תקום הנהגה שיש לה מושג מה פירוש דמוקרטיה. שרוצה שלום אתנו, ובמקום הזיות על זכות השיבה והצפת ישראל במיליוני "פליטים" דור רביעי וחמישי ישכילו ללמוד מאתנו איך להקים מדינה מפותחת.
  אי לכך כל הארגונים ההומניטריים, שמציגים בצורה פאתטית את מצב הערבים ב"שטחים", ובהקשר זה מסיתים את כל העולם נגד ישראל, כאחראית הבלעדית למצב זה, ארגונים אלה מנותקים מהאמת ומסוכנים מאד למדינה שלי.

 2. מאת אורנה דרום‏:

  וזה ממש משנה מאיפה המלט? העיקר שבניתם מנהרה בתקווה להרוג ואז לצהול ברחובות עזה המוצפים בביוב.

 3. פינגבאק: בניין הרוס | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

 4. מאת בתיה‏:

  העבירו מלט וחומרי בניה גם ממצרים. ובאמת מה שמיכל אומרת נכון לגמרי. בדיקת כל הנתונים לא רלוונטית בכלל . בגדול – ישראל נרדמה בעמידה. בגדול – יושב מולנו ארגון טרור שמנסה לחסל את מדינת ישראל. קיום המנהרות, על הציוד שבתוכן, מאשר את העובדה הזו. אין להם מטוסים וטנקים אז הם מנסים בדרך זו להיכנס לארץ להרדים אנשים ולחטוף אותם. קיבוצים שלמים יכלו להיחטף לכיוון עזה. עד עכשיו נרדמנו. זה הזמן להתעורר, ללא כתבות מלאות לעג, ציניות וארס. את זה נפנה לאויבים שלנו. עכשיו נתאחד סביב הניסיון להציל את הארץ שלנו מפני אויבנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *