איך לולב אחד העז

הלולבים, הם עקפו את הסגר. צילום: אימאן מוחמד

הלולבים, הם עקפו את הסגר. צילום: אימאן מוחמד

משטרים נפלו ומשטרים קמו, ממשלות התחלפו והמזרח התיכון השתנה ללא הכר. אבל דבר אחד, חשבנו, לא ישתנה כל כך מהר: האיסור על שיווק תוצרת מעזה בגדה או בישראל. שש שנים האיסור הזה בתוקף. הוא נשאר גם אחרי שישראל החליטה להסיר את מירב ההגבלות על יבוא לרצועה, גם אחרי ששטח הדיג ברצועה הוגדל וגם אחרי שהותר יבוא חצץ למגזר הפרטי בעזה. כמעט אפשר היה להאמין שהוא נצחי, שתמיד היה שם ותמיד יהיה. והנה, פתאום גילינו שגם האיסור הזה יכול להיעלם, כשעולה הצורך. אז מה הצליח לפרוץ את הסגר? איזה תוצרת מעזה היתה חשובה מספיק, מספיק הכרחית, כדי לסדוק איסור שנמשך שנים? ובכן: לולבים.

תותים אסור, תבלינים אסור, עגבניות אסור, אסורים גם רהיטים, למרות שכל המוצרים הללו עברו דרך ישראל בדרכם להמכר בחו"ל. אבל הלולבים, הם עקפו את הסגר. שתי משאיות לולבים יצאו בסוף אוגוסט מהרצועה לישראל, והיינו צריכים להגיש בקשת חופש מידע למתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) כדי לגלות שגם ב-2012 שווקו לולבים מהרצועה בישראל.

אז תחילה מגיעה לכם התנצלות. במשך שש שנים אנו מבקרים את ההחלטה שלא לאפשר שיווק מרצועת עזה בגדה ובישראל, והנה אנו מגלים פתאום שלולבים מעזה נמכרו בישראל כבר ב-2012. אז איך לא ידענו מזה? לא ברור. אנו עוקבים מקרוב אחר דו"חות המתפ"ש ודו"חות של ארגונים בינלאומיים בנוגע לפעילות המעברים לעזה, וככל הידוע לנו הנתונים הללו לא התפרסמו שם. הפעם, לעומת זאת, הנתונים התפרסמו הן בדו"ח של UNSCO והן בדו"ח השבועי של המתפ"ש.

אבל כדאי לומר על הסיפור הזה עוד כמה מלים. קודם כל, זה אפשרי. תוצרת מעזה הועמסה על משאיות ונמכרה בישראל. סוחר פלסטיני מכר סחורה לסוחר ישראלי, כדרכם של סוחרים בכל העולם, והשמיים לא נפלו. זה, כמובן, לא מאוד מפתיע, ובכל זאת ראוי לציון.

נקודה נוספת: למה דווקא לולבים? ובכן, גם זה לא מאוד מפתיע. גם ב-2009 וב-2011 ישראל אישרה שיווק לולבים מעזה בישראל, ומסיבות שונות השיווק לא יצא אל הפועל. ב-2011, למשל, הסיפור נפל בגלל שחמאס טען שהדקלים בעזה סובלים ממחלה כלשהי. ולמה ישראל אישרה כבר אז לולבים? כי ככה כלכלה עובדת. סוכות הגיע, הביקוש ללולבים היה בשיאו, ומצרים הודיעה שהיא לא תוכל לייצא לולבים לישראל. חג בלי לולבים הרי לא יתכן, ובמשרד החקלאות מיהרו לאשר יצוא מעזה. פשוט.

פשוט, פשוט, אבל לא קורה כאשר מדובר במוצרים אחרים מעזה. מחיריהם של ירקות בישראל גבוהים משמעותית ממחיריהם בעזה, ולמרות שבמשרד החקלאות הודיעו שאין להם התנגדות לשיווק מוצרים מסוימים מהרצועה בישראל ובגדה, המדיניות נותרת זהה. אז למה לולבים? אולי כי כאשר מדובר במחיריהם של לולבים, יש קבוצת לחץ חזקה מספיק. אולי לא. קשה לדעת. אפשר רק לקוות שלולבים הם רק הסנונית הראשונה, ושהמראה הנדיר הזה – סוחר מעזה מוכר לסוחר ישראלי – כבר לא יראה מפתיע כל כך.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על איך לולב אחד העז

  1. מאת אהוד‏:

    השאלה היא את מי אפשר לאתרג עם חריג הלולבים, ואולי לפתוח פתח ליצוא נוסף?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *