שבע דרכים להימנע מתשובה על בקשות חופש מידע

"שאלתכם אינה ברורה לנו". מתוך תשובת מתפ"ש לבקשת חופש מידע של גישה

"שאלתכם אינה ברורה לנו". מתוך תשובת מתפ"ש לבקשת חופש מידע של גישה

לפי חוק חופש המידע הרשות הציבורית היא נאמן של הציבור בהחזקת המידע. לכן, ישנן מעט מאוד הצדקות שמאפשרות לרשות שלא לפרסם מידע שהיא מחזיקה. ארגון "גישה" שולח מדי שנה עשרות בקשות חופש מידע לרשויות המדינה. למרבה הצער, לרוב, תשובות הממונים על חופש המידע בזרועותיו השונות של השלטון מעוררות התפעלות בעיקר ביצירתיות המופגנת בתחום אי-מסירת המידע. להלן מקצת מהדרכים שבהן מעכבת ומונעת המדינה פרסום מידע.

1. קודם כל, קחו את הזמן – חוק חופש המידע קובע כי על בקשת חופש מידע יש לענות תוך 30 ימים. במידת הצורך ניתן להאריך תקופה זו ב-30 ימים נוספים, ובמקרים בהם המידע המבוקש מורכב במיוחד, או שהיקפו רחב, ניתן לבקש הארכה של 60 ימים נוספים. בסך הכל, הזמן המירבי למתן מענה בבקשת חופש מידע הוא 120 ימים. למרות שרוב בקשות חופש המידע אינן דורשות פרק זמן ארוך כל כך למענה, במחצית הראשונה של שנת 2013, בארבע מתוך חמש בקשות חופש מידע שהגיש ארגון "גישה" למתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש) נוצלו מלוא ההארכות שמאפשר החוק.

2. אימרו שלא הבנתם את הבקשה – עברו 120 הימים שניתנו לכם ועדיין לא הכנתם תשובה? אין בעיה! בתום הזמן שהוקצב כתבו ואמרו שלא הבנתם את הבקשה. כך התמודד הממונה על יישום חוק חופש המידע במתפ"ש עם בקשת חופש מידע שהוגשה לטיפולו. לאחר 120 ימים של המתנה, הוא סיפק תשובה הגורסת כי סעיף מסוים בבקשה לא היה ברור ודרש מאתנו לנסחו מחדש.

3. התחילו למנות את הזמן מהמועד הנוח לכם – במידה ועברו 120 הימים ואתם עדיין לא בטוחים כיצד לענות על בקשת חופש מידע, אתם יכולים להודיע שספירת הימים החלה במועד מאוחר יותר מהגשת הבקשה. כך עשה הממונה על יישום חוק חופש המידע במתפ"ש כאשר לאחר חלוף המועד למתן מענה, הודיע כי המועד שבו התייעץ עם היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים, 198 ימים לאחר משלוח הבקשה המקורית, ייחשב מבחינתו "כמועד ההתחלתי לטיפול בפנייתכם".

4. הפנו את הבקשה אל רשות אחרת כאשר ביקשנו מהמתפ"ש נוהל אליו הפנו הרשויות, "נוהל הטיפול בישראלים תושבי רצועת עזה", נאמר לנו שהמידע נמצא באחריות משרד התיאום והקישור (מת"ק) עזה. במת"ק עזה, לעומת זאת, טענו שהמידע נמצא אצל רשות האוכלוסין. כאשר שלחנו מכתב משותף למתפ"ש ולרשות האוכלוסין, במתפ"ש טענו כי הנושא נמצא באחריות רשות האוכלוסין, וברשות האוכלוסין לעומת זאת, טענו שאין להם שום נוהל כזה. לאחר 11 חודשים של התכתבויות עם הרשויות, המידע המבוקש עדיין לא התקבל.

5. העמידו תנאי של תשלום אגרה – אמנם חוק חופש המידע קובע כי "לא תיקבע אגרה בעד בקשת מידע אשר יש להעמידו לרשות הציבור", אך הוראה זו לא מונעת מהרשויות לדרוש לעתים תשלום עבור מידע שהיו צריכות לספק גם כך. למרות שטרחנו להבהיר בגוף בקשת חופש מידע שנשלחה לרשות שדות התעופה כי בקשה זו פטורה מתשלום אגרה, משום שהיא מבקשת נוהל שמחובתה של הרשות לפרסם מיזמתה, בתשובת הרשות ביקשו אגרה לשם התחלת טיפול בבקשה.

6. טענו שהבקשה דורשת הקצאה בלתי סבירה של משאבים – החוק מאפשר לרשות שלא להיענות לבקשת חופש מידע אם הטיפול בה דורש הקצאה בלתי סבירה של משאבים. הפתח הזה מוביל לעיתים את תשובות הרשויות למחזות האבסורד. כך לדוגמה, לגבי בקשת חופש מידע בעניין נוהל השתקעות, שמסדיר העתקת מגורים מעזה לגדה המערבית, הממונה על יישום חוק חופש המידע במתפ"ש טען כי המידע אשר נתבקש אינו קיים, וגם שפילוח המידע (אשר כאמור, אינו קיים) דורש הקצאה בלתי סבירה של משאבים.

7. לסיום, הצהירו שהמידע אינו ברשותכם – אם כלו כל הקיצים, אתם פשוט יכולים לטעון שהמידע אינו נמצא ברשותכם ואפילו שהוא כלל לא קיים. כאשר ביקשנו רשימות של סוגי מזון שכניסתם לרצועת עזה מותרת, טענה המדינה שאין רשימות כאלו. בעקבות הליך משפטי במסגרתו התבקש גורם צבאי בכיר לתמוך תשובה זו בתצהיר חתום, מסרה המדינה את הרשימות הלא קיימות.

חובות מדינת ישראל כלפי רצועת עזה ותושביה והמדיניות באשר למעברים של עזה הן נושא שנוי במחלוקת ציבורית ופוליטית. מכאן חשיבות השקיפות שמבטיח חוק חופש המידע, על מנת לקיים דיון ציבורי מושכל.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על שבע דרכים להימנע מתשובה על בקשות חופש מידע

  1. מאת עדיה‏:

    רשומה מעולה!
    אפשר לבקש רשומת המשך, בבקשה, ובה תתארו את ההתמודדות שלכם עם מחסומים כאלו?
    בתור ארגון מוצלח ורב נסיון, אני בטוחה שיש לכם דרכי התמודדות מבוססות. או לפחות אסטרטגיות מבוססות ידע ונסיון. אולי ארגוני זכויות אדם אחרים, פעילים, וגם סתם אזרחים עם קשיים מול הרשויות יוכלו ללמוד המון מתיאור של ההתמודדות שלכם עם הקשיים. אני, לכל הפחות, אשמח לקרא על זה, זה מרתק וחשוב, מאוד, בעיני.

  2. פינגבאק: בישראל שבוע חופש המידע. ובמשרד הביטחון? | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *