אז מה באמת קרה למשבר ההומניטרי בעזה?

 תמונת הקניון שפורסמה בבלוג של צה"ל

תמונת הקניון שפורסמה בבלוג של צה"ל

בלוג רשמי של צה"ל העלה לאחרונה פוסט בשם "מה קרה למשבר ההומניטרי בעזה?", שבו נטען שבעזה, כמו בכל מקום אחר בעולם, הקיץ הוא תקופה של "שמש, חופים וקניות". בפוסט אפשר למצוא תמונות ממרכז קניות ברצועה, מלון פאר ואנשים משחקים בחוף. אבל התמונה שהפכה את הפוסט הזה למפורסם היא תמונה של קניון ענקי, שמסתבר כי צולמה בכלל בקואלה למפור.

הבלוג מיהר להסיר את התמונה ודובר צה"ל התנצל על הטעות וטען שהיא נעשתה בתום לב. ככל הנראה הטעות אכן נעשתה בתום לב, אבל הטעות, למען האמת, פחות מעניינת מהפוסט עצמו.

למה? שתי סיבות:

א. כן, יש בעזה בתי מלון מפוארים, מסעדות יוקרתיות, שווקים נאים וחוף ים. הכל נכון, ואם דובר צה"ל צריך אנחנו יכולים גם לתת לו כמה תמונות שאנחנו אספנו. חייהם של מעט המיליונרים בעזה אכן מעוררי קנאה, אבל הם מייצגים את תושבי עזה בדיוק כפי שחייה של משפחת תשובה מייצגת את העשירון התחתון בישראל. אז במקום תמונות, הנה קצת נתונים: 70 אחוזים מתושבי הרצועה מקבלים סיוע הומניטרי ושיעור האבטלה ברצועה, נכון לרבעון השני של 2013, עומד על 27.9 אחוזים. אחת הסיבות העיקריות לכך היא מדיניות ישראל: ישראל אוסרת עדיין על שיווק תוצרת מעזה בגדה ובישראל. כתוצאה מכך, כמעט שאין יצוא מעזה. בחודש האחרון יצאו מעזה ארבע משאיות נושאות סחורה; 1.7 מיליון איש מייצאים בחודש פחות מכפי שקיבוץ ממוצע מייצא ביום.

ב. אבל חייבים להודות שדובר צה"ל מתמודד עם בעיה אמתית. רבים עדיין מאמינים שישראל אוסרת על כניסת סחורות לרצועה ושבעזה שורר משבר הומניטרי. זו אכן היתה המדיניות הישראלית ביחס לרצועה בין 2007 ל-2010, ולמרות שמאז דברים השתנו וישראל כבר מתירה כניסת סחורות לרצועה (למעט חומרי בנייה וסחורות שהיא מגדירה "דו-שימושיות"), המיתוס נותר על כנו. טמון בכך לקח עבור מי שמאמינים שתיאור מוגזם של המצוקה בעזה משרת את תושבי הרצועה: כל מה שצריך כדי להפריך מיתוס זה עובדות, והניסיון לטעון שישראל אוסרת על כניסת סחורות לרצועה מסיט את תשומת הלב מהבעיות שתושבי הרצועה באמת סובלים מהן. אבל טמון בכך לקח גם עבור הצבא עצמו: אם יותר משלוש שנים לאחר שכניסת סחורות הותרה צה"ל עדיין מתמודד עם ביקורת חריפה על מדיניותו, אולי כדאי, במקום להעלות תמונות שמצביעות על מעט העשירים בעזה, פשוט לשנות את המדיניות כדי לאפשר פיתוח כלכלי אמתי. במקרה, אפילו הכנו הצעה אופרטיבית.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *