שום דבר לא פשוט

אנחת רווחה. הילדים יצאו מעזה (צילום: גישה)

אנחת רווחה. הילדים יצאו מעזה (צילום: גישה)

ביום רביעי שעבר נשמעה אנחת רווחה קולקטיבית במשרדי "גישה", כאשר סוף סוף קיבלנו את שיחת הטלפון שמודיעה שכל 47 הילדים שטיפלנו בעניינם קיבלו אישור יציאה מרצועת עזה יחד עם חמישה מלווים מבוגרים, והם יזכו להשתתף בקייטנת מוזיקה בגדה המערבית. מי שלא מכיר את מה שהתרחש מאחורי הקלעים של הסיפור הזה כנראה לא יתרשם במיוחד. בסך הכל כמה ילדים שקיבלו אישור יציאה מעזה. אבל בעזה היתרי יציאה לא באים בקלות. אפילו אם אתה ילד שרוצה רק לנגן.

לפני כמעט חודש פנינו למערכת הביטחון בשמם של 47 ילדים ו-11 מורים למוזיקה מרצועת עזה, וביקשנו לאפשר להם לצאת לקייטנת מוזיקה בגדה המערבית. ידענו שהבקשה לא עומדת בקריטריונים ליציאת אנשים מעזה, אבל העזנו לקוות. הילדים הם בגילאי 8-16, ונגד מלוויהם אין אף טענה ביטחונית. יותר מזה, בשנה שעברה אישר מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) ל-30 ילדים לצאת לאותה קייטנה בדיוק. אז קיווינו.

רק ביום ראשון בערב – יום בלבד לפני שהילדים אמורים היו לצאת – קיבלנו תשובה. הבקשה אושרה, אבל רק ל-30 ילדים ושלושה מלווים. כלומר, המדריכים יאלצו לעמוד מול הילדים, שהתכוננו לקייטנה הזו כל השנה, להסתכל להם בעיניים ולהחליט מי מהם יוכל לצאת.

המספר 30, אגב, הוא פיקטיבי לגמרי. הילדים היו אמורים לצאת בשתי קבוצות, 36 ילדים בקבוצה אחת ו-11 ילדים בקבוצה השניה, ובמתפ"ש הודיעו שהם יאפשרו רק ל-15 ילדים מתוך כל קבוצה לצאת. במלים אחרות, לא 30 ילדים קיבלו אישור, אלא רק 26.

החלטנו לא לוותר. פנינו שוב למתפ"ש כדי שישקול בשנית את החלטתו ופנינו גם לעיתונאי כדי שיפרסם את הסיפור. חצי שעה אחרי פנייתנו לתקשורת, ואולי בגללה, התקשר אלינו נציג המתפ"ש והודיע שהם חזרו בהם: אף אחד מהתלמידים לא יוכל לצאת השנה לקייטנת המוזיקה. פתאום הבקשה "לא עומדת בקריטריונים".

עבודה קשה וממושכת קרסה בגלל החלטה שרירותית. כדי לסבר את האוזן, רק הגשת בקשת המעבר למת"ק עזה דרשה שבוע וחצי של עבודה: להשיג חתימה ואישור של כל אחד מהורי הילדים, הזמנה לקייטנה מאוניברסיטת ביר-זית, מכתב מהגוף שמימן את הקייטנה ואישור של המנהל. גרוע מזה, איך מודיעים לילדים שכבר ציפו לצאת לקייטנה שהם לא יכולים לצאת? מה להגיד להם?

בסוף, רק לאחר פנייה דחופה לפרקליטות המדינה, לאחר שבמתפ"ש קיבלו עוד שיחה מהעיתונאי שדיברנו איתו, ולאחר שח"כ זהבה גלאון שלחה מכתב בנושא לעו"ד רות בר, עוזרת שר הביטחון, הודיעו לנו ששוב התהפכה ההחלטה, וכל 47 הילדים יוכלו לצאת לקייטנה, יחד עם חמישה מבוגרים מלווים.

סוף טוב, אבל לא הכל טוב. ביטול של אישור יציאה שכבר ניתן הוא אמנם דבר יוצא דופן, אבל הוא בסך הכל הקצנה של המציאות שעימה מתמודדים תושבי עזה בכל יום – מציאות שבה כדי ללכת לקייטנה, ילדים זקוקים להיתרים צבאיים, ואישורים שכבר ניתנו עלולים להתבטל בהינף קולמוס, ובהתאם לגחמה שרירותית. אנחנו מקווים להגיע ליום שבו לא יהיה צורך בארגון זכויות אדם כדי ש-47 ילדים יוכלו לצאת לקייטנת מוזיקה. אנחנו חושבים שזו לא דרישה מוגזמת.

פורסם בקטגוריה מעבר אנשים מעזה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *