הערות שוליים לדו"ח המתפ"ש

מתאם פעולות הממשלה בשטחים (המתפ"ש) פרסם החודש דו"ח באנגלית שמסכם את פעילותו במהלך שנת 2012. החלק בדו"ח שעוסק ברצועת עזה הוא מקיף, יסודי ומאיר עיניים, אבל הוא מספר רק חלק מהסיפור. לכן מובאות כאן הערות השוליים החסרות מטעם "גישה" שיעזרו לכם לקבל את התמונה המלאה:

[1] אמנם הדו"ח מתייחס לשנת 2012 בלבד, אולם כדאי לציין כי ב-21 במרץ הוחלט על צמצום שטח הדיג ברצועה חזרה ל-3 מיילים ימיים בלבד בעקבות ירי רקטות מהרצועה.

[2] אנו עדיין מונעים שיווק תוצרת מעזה למגזר הפרטי בגדה המערבית ובישראל, שאליהם שווקו לפני 2007 כ-85% מהסחורות שיצאו מעזה. החלטה זו, כפי שאמרנו בעבר, היא החלטה פוליטית שנעשית במסגרת "מדיניות הבידול". ברצוננו גם לתקן טעות שנפלה בטקסט – טקסטיל מרצועת עזה לא שווק במהלך 2012 לרשות הפלסטינית בגדה.

[3] אין להבין מהביטוי "עונת החקלאות" שהפעילות החקלאית ברצועת עזה מוגבלת לעונה אחת בשנה. הכוונה היא לעונה שבה מתקיים הייצוא החקלאי מעזה לאירופה, המסובסד ברובו על ידי ממשלת הולנד. במהלך שאר עונות השנה, הביקוש לתוצרת חקלאית מעזה קיים רק בישראל ובגדה, היכן שאנו אוסרים עליהם לשווק אותה בהנחיית הדרג המדיני.

[4] בניגוד לחלקים אחרים בדו"ח, בטבלה זו נשמטה ההשוואה לנתונים של שנת 2011. כמו כן, קיים חשש שטעינו בספירה לאור העובדה שמקורות פלסטינים מדווחים על מספרים גבוהים יותר. הטבלה למטה מציגה נתונים של הארגון לפיתוח חקלאי PARC לפיהם ב-2012 הוצאו מהרצועה בסך הכול 695.9 טונות של תוצרת חקלאית (לא כולל פרחים, שנספרים ביחידות), לעומת 546.5 טונות שיוצאו מעזה במהלך 2011.

אמנם ב-2012 חלה עליה קלה ביצוא הסחורות לעומת 2011, אך בשל הנחיית הדרג המדיני לאסור על שיווק מוצרים מעזה למגזר הפרטי בישראל ובגדה, מגזרי החקלאות והתעשייה ברצועה עדיין רחוקים מלהתקרב לפוטנציאל היצור וההעסקה שלהם. כך, למשל, בעוד ב-2012 יוצאו 334.5 טון תותים (ירידה של כשליש לעומת 2011), פוטנציאל יצוא התותים מהרצועה מוערך ב-2,300 טון בשנה. במהלך 2012 הוצאו מהרצועה 262 משאיות נושאות סחורה, לעומת 9,787 שהוצאו ממנה ב-2005.

[5] עם זאת, אנו עדיין מגבילים מעבר אנשים שאינם סוחרים, חולים ומלוויהם או עובדים של ארגונים בינלאומיים, גם אם אין כנגדם טענה ביטחונית. המדיניות הרשמית עדיין מתירה מעבר כמעט אך ורק "מטעמים הומניטאריים חריגים, בדגש על מקרים רפואיים דחופים". מעבר סטודנטים לגדה המערבית עודנו אסור באופן מוחלט, כפי שהיה מאז אוקטובר 2000. מעבר לגדה לצורך איחוד משפחות, כנסים מקצועיים והשתלמויות עודנו מוגבל מאוד. ראוי גם לציין כי המספר 61,634 אינו מתייחס למספר האנשים השונים שעברו בארז, אלא למספר הכניסות לישראל שנספרו, גם אם מדובר בכניסות חוזרות של אותו אדם. היתרי יציאה לצורכי מסחר מוענקים רק למספר מוגבל של סוחרים בכירים בלבד, כולם, למעט ארבע, גברים.

[6] תהליך תיאום פרויקט בינלאומי עדיין אורך בממוצע כ-10 חודשים. לאחרונה החלנו להתיר הכנסה מוגבלת של חצץ למגזר הפרטי ברצועה (עד 20 משאיות ביום) שלא דורשת אישור מיוחד, אולם אנו ממשיכים לדרוש מארגונים בינלאומיים הליך בירוקרטי ארוך שמעכב ומייקר פרויקטים שהם מממנים. כמו כן, כ-11 אחוזים מהפרויקטים הבינלאומיים של האו"ם, שמוערכים בכ-52 מיליון דולר, נדחו על ידינו.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, מדיניות הבידול, מעבר אנשים לעזה, מעבר אנשים מעזה, מעבר סחורות לעזה, פיתוח כלכלי, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *