לא נתנו להם לרוץ בעזה, עזרו להם לרוץ בבית לחם

עו"ד שרי בשי, מנכ"ל גישה

אילוסטרציה: israeltourism, Flickr. CC BY 2.0

אילוסטרציה: israeltourism, Flickr. CC BY 2.0

ערב יום הזיכרון, רבים מאתנו מקדישים את עיקר מחשבותיהם לבני משפחה ולמכרים שאבדו. הייתי מעדיפה לדחות את הפנייה הזאת ליום אחר, אבל לצערי זהו היום האחרון שבו ניתן עדיין להשפיע. כל מה שצריך זה לשלוח פקס.

25 ספורטאים פלסטינים, תושבי רצועת עזה, מבקשים לצאת להשתתף במרתון, שייערך בבית לחם ביום ראשון הקרוב, 21 באפריל. אני מבקשת מכם לפנות לרשויות הביטחון ולבקש מהם שינפיקו לרצים היתרי כניסה לישראל, לצורך המעבר לבית לחם, כמובן שבכפוף לבדיקות ביטחוניות.

השתתף באולימפיאדת בייג'ין. נאדר מצרי

השתתף באולימפיאדת בייג'ין. נאדר מצרי

הרצים האלה התאמנו במשך חודשים כדי להתחרות במרתון שאמור היה להיערך ברצועת עזה בשבוע שעבר, בחסות סוכנות האו"ם לפליטים (אונר"א), מרוץ שבוטל לפני חודש בשל סירובן של הרשויות בעזה לאפשר לרצות להשתתף בו.

עתה, לרצים (ולרצה אחת) נפתחה הזדמנות להשתתף במרתון, שייערך לראשונה בבית לחם, ליישם את חודשי האימון הארוכים ולקבל הכרה בכישוריהם.

ביום חמישי האחרון, נציגים מטעם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הגוף שאחראי על מדיניות המעברים מעזה ואליה, סירבו לבקשת הוועדה האולימפית הפלסטינית להתיר לרצים לעבור לגדה. זאת, למרות שחלק מהם כבר קיבלו בעבר היתרי כניסה לישראל לאחר שעברו בהצלחה בדיקה ביטחונית.

אף שמעבר פלסטינים בין עזה לגדה המערבית מוגבל, מדי חודש עוברים אלפי פלסטינים דרך מעבר ארז, בכפוף לקריטריונים שנקבעו; קריטריונים שמאפשרים מעבר לגדה המערבית כדי להשתתף באירועים הנערכים בחסות הרשות הפלסטינית, כגון מרתון בית לחם. היענות לבקשתם – כמובן, בכפוף לבדיקה ביטחונית – תואמת את מדיניות ישראל, שמכירה במוצהר בחשיבות מרקם חיים אזרחי תקין בשטחים הפלסטינים.

באירועי המרתון בבית לחם ישתתפו רצים מהגדה המערבית ומן העולם כולו. בקבוצה שמבקשת להשתתף במרתון נמצא גם נאדר מצרי, רץ פלסטיני שהשתתף באולימפיאדת בייג'ין ב-2008 (בריצה ל-5,000 מטרים), וכן הרצה סנאא אבו-בחית, שמצטיינת בריצה ל-5,000 מטרים אולם אינה יכולה לרוץ בתחרויות ברצועת עזה.

ברצוני להוסיף הערה אישית. בנוסף להיותי מייסדת ומנכ"ל ארגון גישה, אני רצה לטווחים ארוכים מאוד (לפני שנה סיימתי מרוץ של 216 ק"מ בצפון ישראל). לפני חודש, יחד עם 2,000 רצים ישראליים אחרים, התאכזבתי לנוכח ההחלטה לבטל את המקצה הארוך במרתון תל-אביב. האכזבה התחלפה אז בהתלהבות, לאחר שהוחלט על קיומו של מרתון חלופי, שאפשר לנו לממש את חודשי האימון הארוכים. במרתון החלופי, הישראמן, ניצחתי בין הנשים וקבעתי שיא אישי.

לרצים מרצועת עזה יש עתה את אותה הזדמנות. יש להם סיכוי להשתתף במרתון חדש, לאחר שבוטל המרתון שאליו התאמנו.

אז נכון, כאמור, עיתוי הפנייה לרשויות ערב יום הזיכרון ולקראת יום העצמאות אינו שגרתי. אבל אין לנו זמן: תנאי להנפקת ההיתרים עד סוף השבוע הוא הצורך לערוך קודם בדיקה ביטחונית של האתלטים. אני גם מאמינה שאין סתירה בין הצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל לבין ההזדמנות לאפשר לרצים האלה לרוץ.

עזרו להם להגיע למרוץ. פנו היום לאלוף איתן דנגוט, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ובקשו ממנו לאפשר לרצים להגיע לבית לחם, בכפוף לבדיקות ביטחוניות פרטניות. למטה הצעה לנוסח פנייה וכן פרטי הקשר של מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

אני מודה לכם מראש ומקווה לראותכם במסלולי הריצה היפים והמתרבים של ישראל.

שלחו לאלוף איתן דנגוט, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, פקס למספר הזה: 03-6976306.

מכאן ניתן לשלוח פקס בחינם וניתן גם להתקשר למספר 03-6977957 כדי לוודא שהפקס הגיע ליעדו. אתם מוזמנים לשלוח את המכתב שמצורף כאן, אבל מומלץ לנסח מכתב משלכם. נשמח אם תוכלו לשלוח גם לנו ל-info@gisha.org עותק של המכתב ששלחתם.

עו"ד שרי בשי, מנכ"ל ארגון גישה

לצפייה בפנייה מטעם ארגון גישה לצבא, לחצו כאן.
לצפייה בפנייה לצבא מטעם הוועדה האולימפית הפלסטינית, לחצו כאן.
לצפייה בפנייה לצבא מטעם העמותה הדנית שמארגנת את המרתון, לחצו כאן.

מכתב פנייה למתפ"ש

לכבוד: האלוף איתן דנגוט
מתאם פעולות הממשלה בשטחים 03-6976306

דחוף!!!

הנדון: מתן רשות לרצים מעזה לעבור לבית לחם לצורך השתתפות במרתון

אני פונה אליך בבקשה שתתיר לרצים פלסטינים מרצועת עזה לעבור לבית לחם על מנת להשתתף במרתון שייערך שם ביום א', ה- 21.4.2013, בכפוף לבדיקות ביטחוניות פרטניות.

נודע לי שהוועדה האולימפית הפלסטינית ביקשה מרשויות הצבא להנפיק היתרי כניסה לישראל, לצורך המעבר לגדה המערבית, עבור 25 ספורטאים מובילים ואנשי צוות מרצועת עזה, אולם ביום 11.4.2013 סורבה הבקשה.

רצים אלו התאמנו חודשים רבים כדי להשתתף במרתון שאמור היה להיערך ברצועת עזה ביום 10.4.2013, אולם בוטל לאחר שחמאס אסר על רצות להשתתף באירוע. הנפקת היתרים עבור רצים אלה (לרבות הרצה) תאפשר להם לממש את שאיפותיהם להתחרות באירוע ספורט פלסטיני, בו יישמו את חודשי האימון הארוכים ויזכו בהכרה בכישוריהם כרצים מובילים בענף הספורט הפלסטיני.

גם כשהמעבר בין עזה לגדה המערבית מוגבל, מדי חודש עוברים אלפי פלסטינים דרך מעבר ארז, בכפוף לקריטריונים שנקבעו. קריטריונים אלה מאפשרים מעבר לגדה המערבית כדי להשתתף באירועים הנערכים בחסות הרשות הפלסטינית, כגון מרתון בית לחם. היענות לבקשתם – כמובן, בכפוף לבדיקות ביטחוניות – תעלה בקנה אחד עם מדיניות ישראל, שמכירה בחשיבות של מרקם חיים אזרחי תקין בשטחים הפלסטינים.

בתודה מראש,

שם
מייל או פקס (למתן תשובה)

פורסם בקטגוריה מעבר אנשים מעזה, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

24 תגובות על לא נתנו להם לרוץ בעזה, עזרו להם לרוץ בבית לחם

 1. מאת עמר קרפ‏:

  אני מצטרף בזאת לבקשתה של עו"ד שרי בשי לאפשר לרצים מרצועת עזה להשתתף במרתון שייערך בבית-לחם ב-21/4.
  אני משוכנע שביכולת הצבא והגורמים הבטחוניים לבדוק ולאשר שאין סיכון בטחוני במעבר רצים אילו מרצועת עזה לשטחי הרשות הפלשתינית לצורך השתתפות במרוץ.

 2. מאת שולי‏:

  היכן ניתן לקבל פרטים על המרתון בבית לחם?
  איך אפשר לכתוב מכתב, לאפשר לרצים להשתתף במרתון המתקיים בבית לחם, כאשר לא ראיתי בשום מקום פרסום אודות המרתון …

 3. מאת ליאת‏:

  1. יש אפשרות לשלוח מייל? אין לי פקס זמין כרגע.
  2. אולי שאלה תמימה, אבל אשאל: אי אפשר לפעול ולנסות לאפשר לספורטאים פלסטינאים להשתתף במירוצים בארץ?
  בהצלחה

  • מאת גישה‏:

   הי שולי,
   דרך הקישור שנתנו לעיל ניתן לשלוח פקס דרך המחשב, בלי צורך במכשיר פקס.
   לגבי שאלתך השניה, כרגע מאוד קשה לסייע לפלסטינים מעזה לרוץ בגדה, כפי שניתן לראות. במקרה שנקבל פניות מפלסטינים שמעוניינים לרוץ בישראל, נשתדל כמובן לעזור גם להם.

 4. מאת פיני רוה‏:

  אני מאמין שהספורט יכול ליצור גשר בין עמים ותרבויות. הפקס נשלח ברגעים אלו

 5. מאת אמיר כהן‏:

  שלחתי, ומקווה שמשהו יפתח את הלב בין מקבלי ההחלטות.
  אמיר

 6. מאת רמי אבנימלך‏:

  שלחתי + שיתפתי + מאחל הצלחה רבה לרצים.

  זו תהיה מבחינתי סגירת מעגל לרוץ במרתון בית לחם מתישהו בעתיד.
  הלוואי!

 7. פינגבאק: זיוף חסוד | החברים של ג'ורג'

 8. מאת שרי בשי‏:

  אני מסכימה לגמרי- תודה, רמי!

 9. מאת רונן‏:

  שאלה:
  האם ישראלים יכולים להשתתף במרתון הזה ?
  אם יש גם מקצה של חצי מרתון אני למשל אשמח להשתתף.
  אני עוד לא הכושר למרתון מלא…

  • מאת שרי בשי‏:

   הי רונן,

   בגדול, הצבא אוסר על כניסתם של ישראלים לאזור A, לרבות העיר בית לחם. כאן האתר של המרוץ: righttomovement.com

   שרי

 10. פינגבאק: IDF prevents Gaza runners from taking part in West Bank marathon 17Apr13 | Australians for Palestine

 11. פינגבאק: IDF prevents Gaza runners from taking part in West Bank marathon | khamakarpress.com

 12. פינגבאק: IDF prevents Gaza runners from taking part in West Bank marathon | altahrir, news of Islam, Muslims, Arab Spring and special Palestine

 13. מאת ליאור יבנה‏:

  שלחתי. בהצלחה!

 14. מאת רומן ספיבק‏:

  לדעתי ולדעת רצים רבים החולקים איתי את מתנת הריצה, הספורט מוריד את המסכות והתבניות המדיניות הלאומיות והפוליטיות. כל מה שנשאר זאת הריצה עצמה והיא מאחדת ומחזקת קשרים בין דתות ותרבויות שונות בהיותה הגורם הראשוני והמאחד של כל אחד שרוצה ויכול לרוץ. זאת זכות שאין למנוע מאף אחד אשר חפץ בה וככול שנקדים לאפשר זאת, כך נשפיע על החינוך של הדור הבא. במהלכים אלה טמונה ההזדמנות לשינוי. מי יתן…

 15. מאת Anat Herrmann‏:

  ציטוט מהפקס ששלחתי: "צר לי לחשוב על המאמץ הרב אשר השקיעו הספורטאים בהכנות לארוע, מאמץ אשר עלול לרדת לטימיון בשל נסיבות אשר אינן קשורות אליהם ישירות. אני מאמינה כי מחווה אשר תאפשר להם להשתתף בארוע תתרום לא רק להם ולחברה בה הם חיים אלא גם לנו כישראלים, שכן הספורט מטיבו לא רק מרומם את הרוח אלא ביכולתו לאחד ולגשר".
  ישר כוח צוות גישה ובהצלחה לרצים. אני מקווה שגם אני אזכה יום אחד לרוץ את מרתון בית לחם.

  • מאת שרי בשי‏:

   רק עכשיו ראיתי את התגובות שלכם, רומן, ליאור וענת. תודה רבה, רבה! היינו קרובים מאוד, ואני מאמינה שבשנה הבאה – נצליח.

 16. פינגבאק: הדבר המדהים הזה שנקרא "ריצה" | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

 17. פינגבאק: That amazing thing called “running” | Gaza Gateway | Facts and Analysis about the Crossings

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *