לבקר את המבקר

צילום אילוסטרציה: widdowquinn, Flickr. CC BY-NC-SA 2.0

צילום אילוסטרציה: widdowquinn, Flickr. CC BY-NC-SA 2.0

שמנו השתרבב לאחרונה לפרסום של אתר "פרספקטיבה – לדיוק ולאחריות בתקשורת הישראלית". האתר מתח ביקורת על כתבתה של עמירה הס ב"הארץ" בנוגע ללקוחת "גישה", ישראלית שמתגוררת בעזה, שמשרד הפנים דורש ממנה לעבור בדיקת רקמות על מנת להוציא דרכון. בביקורת של "פרספקטיבה" נפלו כמה טעויות, שראינו לנכון לתקן.

ראשית, אל וחידי אינה היחידה שנדרשה לעבור בדיקת רקמות. ל"גישה" יש עתירה תלויה ועומדת בשמן של שלוש אחיות ישראליות המתגוררות בעזה, ולקוחות נוספים של "גישה" נדרשו לעבור בדיקה זו. ב"פרספקטיבה" כותבים כי "חזקה על אנשי הארגון שאם היה בידם עוד מקרה אחד שבו נדרשה בדיקת רקמות, היו מצרפים אותו לעתירה כדי להציג בכך תופעה מכוערת נוספת, פרי הבאושים של הכיבוש הישראלי". אולם רק לעתים נדירות מאפשר בית המשפט להגיש עתירה בשמם של מספר עותרים שונים, וגם זאת רק אם כמעט שאין הבדלים בנסיבות המקרים.

בנוסף לכך, כפי שגם נכתב ב"הארץ", משרד הפנים בוחן נוהל חדש לפיו ישראלים תושבי רצועת עזה יחויבו בבדיקת רקמות. אין מדובר במקרה יחיד, כפי שנטען ב"פרספקטיבה", כי אם בנוהל שמשרד הפנים בוחן כיום. לא "גישה" ולא "הארץ" טוענים זאת, כי אם משרד הפנים עצמו, בתשובתו לבית המשפט.

ונקודה אחרונה: מקריאת הביקורת של "פרספקטיבה" עולה החשד כי כותב המאמר מאמין שאל וחידי נדרשה לעבור בדיקת רקמות כדי להוכיח שבעבר היתה יהודיה. לא זה המקרה, כמובן. משרד הפנים דורש מאל וחידי לעבור את הבדיקה כדי לאמת שהיא אכן אותה אזרחית ישראלית שמתגוררת בעזה, ולא מישהי אחרת שגנבה את זהותה. במשרד הפנים מגבשים נוהל שיחייב כל ישראלי שמתגורר בעזה לעבור בדיקה זו, תהא דתו אשר תהא.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על לבקר את המבקר

  1. מאת שם‏:

    לא ברור אם אתם טוענים שמשרד הפנים רוצה לדרוש בדיקת רקמות מכל ישראלי שחי בעזה ומבקש כניסה לישראל, או רק מאלה להם אין מסמכים המאמתים את זהותם (שהיא הבעיה עם וחידי). אתם גם לא מציינים האם שאר העתירות הן בשמם של אנשים להם מסמכים המאמתים את היותם ישראלים או שגם להם אין מסמכי זיהוי? בנוסף אינכם מציינים מה הסיבה שנתן משרד הפנים ל"נוהל החדש".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *