רק לא לחזור שוב אחורה

מפת עזה

מפת עזה

בחודשים האחרונים המחלקה המשפטית של 'גישה' מטפלת בשמונה נשים תושבות עזה שביקשו לבקר את קרובי משפחותיהן החולים בגדה. השגת אישור מעבר היא פרוצדורה ארוכה. חלקן מחכות כבר חודשים לאישור יציאה, חלקן לא ראו את יקיריהן מזה עשור. והנה, הן קיבלו אישור יציאה והיו אמורות לצאת מהרצועה כבר אתמול. אבל הן לא יצאו אתמול והן לא יצאו גם היום. ישראל החליטה להגביל את תנועת האנשים במעבר ארז בתגובה לירי רקטת הגראד על אשקלון ביום שלישי, וביקורי משפחות זה פשוט לא חשוב מספיק.

ביום שלישי עוד התפרסמו פה ושם ידיעות על ההחלטה להגביל את התנועה במעברים. היום ואתמול כבר לא התפרסם דבר, למרות שהמעברים נותרו סגורים. אולי כי עבור ישראלים רבים זה נראה צעד מידתי, איתות לשלטון חמאס ותו לא. אבל כדאי להסביר למה מדובר בצעד מדאיג.

דרך מעבר ארז עוברים מדי יום מאות אנשים. כ-150 מהם אינם רשאים לעבור כיום, לאחר הירי לאשקלון. לאחר שלושה ימים, מדובר ב-450 איש. חלקם סוחרים, חלקם קיוו להשתתף בכנס מקצועי בגדה וחלקם פשוט קיוו לפגוש את בני משפחותיהם. עבור רובם, השגת אישור מעבר לקחה חודשים של טפסים וטלפונים, ועתה הם יאלצו להמתין שוב.

אבל להגבלת התנועה במעבר ארז וכרם שלום יש גם משמעות נוספת, עקרונית. ככל הידוע לנו, מאז 2008 ישראל לא סגרה במוצהר את המעברים בתגובה לירי שלא כוון לעברם. כך, למשל, במהלך מבצע "עמוד ענן" התגאה משרד החוץ בכך שישראל ממשיכה לאפשר מעבר סחורות ואנשים לרצועה וממנה, למרות הירי; מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) הצהיר אף הוא, במספר הזדמנויות, כי ישראל מחויבת "ליצור הבדלה בין האוכלוסייה לגורמי הטרור". בארבע השנים האחרונות שמענו עוד ועוד גורמים בממשלה מצהירים על סופו של "הסגר האזרחי" על הרצועה, ועל הפגיעה של הסגר באינטרסים הישראליים.

אז נכון. עדיין מוטלות הגבלות תנועה גורפות שאינן נחוצות לביטחון ושממשלת ישראל צריכה להסיר. אולם מי שעקב בזהירות ראה כיצד עוד ועוד הגבלות כאלה הוסרו במהלך השנתיים וחצי האחרונות. זה עורר תקווה שגם שהדרג המדיני מחליף לאט לאט את הדיסקט, ובמקום לאפשר רק את מינימום התנועה ההכרחי המדיניות נעה, באיטיות, לקראת מקסימום התנועה האפשרי. ההחלטה לסגור את מעבר כרם שלום ולהגביל שוב את מעבר האנשים לעזה וממנה היא חזרה מדאיגה מאוד לאחור.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, מעבר אנשים לעזה, מעבר אנשים מעזה, מעבר סחורות לעזה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *