החיים הקשים של דובר מתאם פעולות הממשלה בשטחים

המשאיות אינן פורחות בעזה רק עם בוא החורף והסוחרים ברצועה לא מבצבצים מהקרקע עם הגשמים הראשונים

המשאיות אינן פורחות בעזה רק עם בוא החורף והסוחרים ברצועה לא מבצבצים מהקרקע עם הגשמים הראשונים

"עונת הייצוא מתחילה כל שנה בתחילת החורף ונגמרת לקראת תחילת האביב"

לפעמים הודעות דובר מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) חושפות, שלא במכוון, כמה קשה יכול להיות התפקיד הזה. המשפט שמצוטט לעיל אינו המצאה שלנו, והוא לא נלקח ממבוא למטאורולוגיה או ספרי כלכלה. הוא הופיע כך, כפי שהוא, בהודעת המתפ"ש בנוגע ל"יצוא של חטיפי תמרים מהרצועה", והוא מדגים היטב את הניסיון הסיזיפי, המתמיד, להעניק חיים וחיוניות למדיניות שעבר זמנה.

אין באמת חיה כמו "עונת הייצוא". המשאיות אינן פורחות בעזה רק עם בוא החורף והסוחרים ברצועה לא מבצבצים מהקרקע עם הגשמים הראשונים. היצוא מעזה מתחיל בחורף ונגמר באביב פשוט בגלל שעיקר הייצוא מהרצועה הוא יצוא חקלאי חורפי לאירופה, כחלק מפרויקט מטעם ממשלת הולנד. ישנו יצוא של מוצרים אחרים מהרצועה, אולם הוא זעום בשל האיסור על שיווק מוצרים מעזה בגדה ובישראל1.

לא המתפ"ש החליט להשאיר על כנו את האיסור על יצוא מהרצועה לגדה ולישראל, כי אם הממשלה2. למתפ"ש נותר רק לתאם בשטח את המדיניות הזו ולנסות לגרום לה להיראות טוב יותר. וכיצד עושים זאת? מתארים את המדיניות כאילו היתה כוח טבע, ומתגאים ש"ייצוא ושיווק חטיפי התמרים ביהודה ושומרון נעשה כל שנה" למרות שהוא החל רק השנה, ב-2012.

זו לא הפעם הראשונה שבמתפ"ש מנסים לתאר בצבעים עזים את הייצוא החיוור מהרצועה. זה אות חיובי לכך שמבינים שם את החשיבות של יצוא לכלכלה של עזה ואת הנזק שהגבלות מיותרות על יצוא מעזה גורמות לישראל. אולם ראוי היה שבמקום שדובר המתפ"ש ינסה להצדיק מדיניות שאינה ניתנת להצדקה, יסביר הגוף שאחראי על המדיניות – הממשלה – מדוע המגבלות הללו עדיין כאן. לא תפקידו של דובר המתפ"ש להסביר את המדיניות הזו, ונראה שגם ליצירתיות שלו יש גבול.

  1. שני החריגים הבולטים לאיסור הזה הם חטיפי התמרים והרהיטים שהועברו לגדה מוקדם יותר השנה. בשני המקרים לא מדובר ביצוא, אלא בפרויקטים הומניטריים. חטיפי תמרים ורהיטים מעזה עדיין אסורים לשיווק בגדה שלא במסגרת פרויקטים אלו []
  2. עובדה. דובר המתפ"ש, גיא ענבר, מודה בכך בעצמו כאן []
פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *