תגובתו של נועם חומסקי

תמיד הערכתי מאד את העבודה של "גישה", ועל כן קראתי את התגובה שלה ל"רשמים מעזה" שלי בעניין רב – ובאכזבה הולמת.

התגובה מתייחסת בדיוק להצהרה אחת שלי: "ציוד כבד בעזה איננו מושבת, כפי שמתאר חומסקי." ההצהרה שלי מדויקת למדי. החוקרים של "גישה" יוכלו ללמוד מהר מאד שציוד כבד אכן "מושבת," בניגוד לטענתה, פשוט על ידי ביקור במבני התחזוקה המלאים בציוד כבד שמושבת, משום שאי אפשר להשיג חלקי חילוף לתיקונים.

"גישה" מגיבה באמצעות האמירה שהבניה נמשכת. בעליל, ההבחנה הזו איננה מפריכה את ההצהרה המדויקת ש"ציוד כבוד מושבת", משום שהוא מושבת בשל מחסור בחלקי חילוף ועל כן איננו זמין לפינוי הריסות מהפצצות ישראליות, לטיפול בקילומטרים על גבי קילומטרים של שכונות עוני איומות, ומשימות דחופות אחרות.

הטקסט מתייחס להצהרות שלא השמעתי, עובדה שמוסתרת על ידי העדר ציטוטים.

אף שהם חסרי רלוונטיות למה שכתבתי, נסיונות ההפרכה עדיין מעוררים עניין. "גישה" כותבת כך: "ישראל לא מגבילה הכנסה של תרופות לרצועה. מקרים של מחסור בתרופות בעזה התרחשו כתוצאה מחילוקי דעות בין הרשות הפלסטינית (רש"פ) בגדה לשלטון החמאס ברצועה." אמירה זו היא, אני מניח, התייחסות להערה שלי ש"מנהל בית החולים בחאן יונס, שהוא גם אחראי הניתוחים, מתאר בכעס ובלהט שיש מחסור אפילו בתרופות, מה שמותיר את הרופאים חסרי אונים ואת החולים ביסוריהם," כתוצאה מכשלונה של מצרים לפתוח את מעבר רפיח לעזה.

כפי שניתן לראות, ההערה של "גישה" היא, שוב, חסרת רלוונטיות למילים המדויקות של מנהל בית החולים שציטטתי, ולאחריותה של מצרים. ההערה שלה, עם זאת, מספקת ביקורת חשובה של המדיניות הישראלית שלא העלתי. כפי שמבחינה "גישה", ישראל בוחרת שלא לשלוח תרופות וציוד רפואי ישירות למצרים, אלא לעבור דרך הרש"פ ברמאללה – צד אחד של התכנית האמריקאית-ישראלית-רש"פית לחתור תחת החמאס, תוך פגיעה גם בתושבי עזה.

ניתן גם לשאול מדוע "גישה" חשה שהיא חייבת לנקות את ישראל ממה שהוא ביקורת על מצרים, שאפילו לא מזכירה את ישראל.

שאר הטקסט מתייחס בעקיפין להצהרות מפי מקורות אמינים שציטטתי במדויק. אם "גישה" מאמינה שההערות והניתוחים הללו שגויים, היא יכולה ליצור קשר עם המקורות; אבל תוך שימוש בטיעונים, לא התחמקויות. בכל מקרה, אין לכך דבר עם הדיוק של המאמר שלי שואתו הם מבקרים.

אני בהחלט מסכים עם האמירה האחרונה: אל לנו "להתפשר על הדיוק בעובדות." זו תמיד עצה טובה.

נועם חומסקי

 

תשובת שרי בשי, מנכ"ל גישה, לתגובתו של חומסקי

20 בנובמבר, 2012
פרופסור חומסקי היקר,

קראתי בעניין את תגובתך שפורסמה ב-17 בנובמבר ב-Israeli Occupation Archive. בהערת העורך נאמר שהיא נשלחה אלינו ב-12 בנובמבר. לא קיבלנו אותה. קראתי אותה לראשונה היום, וכמובן שנפרסם אותה בהקדם ב-Gaza Gateway, הן באנגלית והן בעברית.

בתגובתך, אתה מציין הערות מהפוסט שלנו מהשמיני בנובמבר, "בקשה צנועה מנועם חומסקי," שראוי היה לנסח בבהירות רבה יותר. אני מצטערת על כך. ניסינו להבהיר אותן בפוסט ההמשך שפרסמנו ב-14 בנובמבר.

אני מעריכה את מחויבותך לתושבי עזה, מחויבות המשותפת לנו, ואני מקווה לזמנים טובים יותר באזורנו.

בברכה,
שרי בשי,
מנכ"ל

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *