נועם חומסקי: הבהרה וחידוד דברים

בשבוע שעבר העלינו פוסט שהתייחס למאמר שכתב נועם חומסקי בעקבות ביקור שערך בעזה. הפוסט זכה לתגובות חיוביות רבות. בין היתר הבלוגר האמריקאי אנדרו סאליבן העניק לנו מועמדות לפרס איגלסיאס, פרס שמוענק למי "שמותח ביקורת כלפי הצד שלו".

המועמדות הזו משמחת מאוד, אבל מקריאת תגובות חלק מהגולשים ומעיון מחדש בפוסט עולה שהפעם מן הראוי שנמתח מעט ביקורת גם על עצמנו. בהתאם, החלטנו לכתוב כמה הבהרות:

הכנסת סחורות לעזה
מהפוסט של חומסקי ניתן היה להבין כי ישראל ממשיכה להגביל את כניסתם של מוצרי מזון לרצועת עזה. חשוב לנו להדגיש: הבעיה העיקרית ברצועה אינה הגבלות על כניסת סחורות – ישראל מגבילה רק את כניסתם של חומרי בנייה וחומרים שהיא מחשיבה "דו-שימושיים" – אלא בהגבלות על הוצאת סחורות לשיווק בישראל ובגדה. הגבלות הייצוא הללו משתקות את המגזר החקלאי והתעשייתי ואחראיות למצב בו לרבים מתושבי הרצועה אין כסף לקנות את הסחורות שמוכנסות לרצועה.

בנייה ברצועת עזה
בפוסט הקודם כתבנו כי "רוב הציוד בעזה אינו מושבת". זה נכון, אם כי היה עלינו לציין שאכן ישנו קושי בתיקון ציוד כבד, בשל ההגבלות שישראל מטילה על כניסת חלקי חילוף והוצאת הציוד לתיקון מחוץ לעזה. כיום ההגבלות על כניסת חומרי בנייה דרך המעברים עם ישראל אינן מונעות בנייה על ידי הסקטור הפרטי, שמשתמש בחומרי בניין המוכנסים דרך המנהרות. עם זאת, כפי שציינו בפוסט, פרויקטים במימון ארגונים בינלאומיים, אשר נמנעים מלקנות דרך המנהרות, מתעכבים ומתייקרים כתוצאה מההגבלות של מערכת הביטחון הישראלית.

מעבר רפיח
בעוד שפרופ' חומסקי תיאר את הרחבת הפתיחה של מעבר רפיח כשינוי לא משמעותי, אנחנו ביקשנו להדגיש שאמנם התנועה דרך מעבר רפיח חזרה להיקף שהיה קיים ערב סגירתו ביוני 2006, אולם תנועה בין עזה לגדה, ממעבר כלשהו, עדיין מוגבלת למקרים הומניטריים חריגים. כשכתבנו שהבעיה עם תיאורו של חומסקי היא "במספרים" התכוונו לומר שהמילים בהן הוא השתמש ("שינוי קלוש") עלולות ליצור רושם שאינו תואם את המספרים שאנחנו מכירים. היינו צריכים לנסח זאת בצורה ברורה יותר.

טיפולים רפואיים
כתבנו שהרשות הפלסטינית מחליטה את מי לשלוח לטיפול רפואי בישראל או בגדה המערבית. כוונתנו היתה שהרשות הפלסטינית מחליטה את מי להפנות לטיפול רפואי בישראל ובגדה, מהלך שכרוך בהתחייבות כספית מטעם הרשות. חשוב להדגיש שישראל אינה מאפשרת כניסה לישראל או לגדה לחולים אחרים, שאינם מקבלים הפנייה כזו אך מוכנים לשלם באופן פרטי. על כן, לא הרשות הפלסטינית מונעת את כניסתם של חולים מעזה לישראל או לגדה, אלא ישראל.

סיכום
אנו מקווים שהבהרה זו מחדדת את הסיבה שבשלה התייחסנו למאמרו של חומסקי. אנו ממשיכים וקוראים לממשלת ישראל לבטל את ההגבלות על מעבר אזרחים וסחורות אזרחיות, שאינן נחוצות לצרכים ביטחוניים קונקרטיים ולפיכך אינן מקיימות את דרישות המשפט ההומניטרי הבינלאומי.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, כללי, מדיניות הבידול, מעבר אנשים מעזה, מעבר סחורות לעזה, פיתוח כלכלי, תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על נועם חומסקי: הבהרה וחידוד דברים

  1. פינגבאק: תגובתו של נועם חומסקי | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *