לשבור את המיתוס של הסגר

 

80 אחוזים מהמזון שנמכר בעזה מגיע מהמנהרות? לא באמת. רויטרס

80 אחוזים מהמזון שנמכר בעזה מגיע מהמנהרות? לא באמת. רויטרס

בכתבה שפורסמה השבוע על ידי סוכנות רויטרס דווח על מאמצי חמאס למנוע מהמצרים לסגור את המנהרות בסיני. בכתבה מצוטטים, בין השאר, "בעלי המנהרות" שטוענים כי "80 אחוזים מהמזון שנמכר בעזה מגיע מהמנהרות". מאחר שהכתב לא סייג את הדברים, כדאי להזכיר – ולא בפעם הראשונה – את העובדות.

מרבית המזון שנכנס לרצועה מגיע דווקא דרך ישראל. כך, למשל, במהלך חודש יוני נכנסו דרך מעבר כרם שלום 1327 משאיות נושאות מזון, רק כ-25% ממספר זה נכנסו דרך המנהרות.

אז מה כן נכנס מהמנהרות? בעיקר חומרי בנייה ודלקים. ברצועה, כמובן, זקוקים גם לאלו וסגירת המנהרות צפויה לעצור את תנופת הבנייה שרואים בה לאחרונה. עם זאת, בין מחסור בחומרי בנייה למחסור באוכל יש מרחק רב, ובעוד שברור מדוע למי שמרוויח מהמנהרות יש אינטרס להתעלם ממנו, פחות ברור מדוע סוכנות ידיעות עושה זאת.

אולי הסיבה לכך היא שרבים בעולם חושבים עדיין על הסגר על עזה כפי שהוא נראה לפני קיץ 2010 – הגבלות על הכנסת מוצרים שונים לרצועה, ממוצרי מזון ועד לצעצועים. מאז, השאלה "יש סגר או אין סגר?" נבחנת רק אל מול מדיניות הכנסת הסחורות, תוך התעלמות מהגבלות בכיוון ההפוך. הבלבול הזה אינו מנת חלקם רק של צרכני תקשורת זרה. כך, למשל, יכלו קוראי "הארץ" לקרוא לאחרונה את צבי בראל דורש להסיר את הסגר על עזה, ובמקביל את אבי יששכרוף חוזר וטוען שמה שמתרחש בעזה הוא "לבטח לא מצור. גם לא סגר". הסיבה: כ-250 משאיות סחורה נכנסות לרצועה מדי יום.

אלא שמאז 2010 אין הגבלות על הכנסת מזון לרצועה דרך ישראל. עיקר ההגבלות כיום מצד ישראל הן על יצוא הסחורות מהרצועה ועל מעבר אנשים בין עזה לגדה. המיתוס לפיו ישראל עדיין מונעת הכנסת מזון לרצועת עזה צריך להישבר. אם לא למען הדיוק והאמת אז מכיוון שהוא מסיט את תשומת הלב מהבעיות האמיתיות שמהן סובלת הרצועה; בעזה אולי אין מחסור במזון, אך יש מחסור בפרנסה; ישראל אולי מאפשרת כיום לכוסברה להיכנס, אך מקשה על תושבי הרצועה לנהל קשרי משפחה נורמליים עם קרוביהם בגדה המערבית, וליהנות מההזדמנויות שהיא מציעה להשכלה גבוהה, תעסוקה ומסחר. אלו בעיות חשובות מספיק, בעיות שניתן וראוי לטפל בהן, אבל קשה מאוד לדון בהן ברצינות כל עוד עולה הצורך להפריך שוב ושוב את אותו המיתוס.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, מעבר אנשים לעזה, מעבר אנשים מעזה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על לשבור את המיתוס של הסגר

  1. פינגבאק: בקשה צנועה מנועם חומסקי | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *