מדיניות הבידול: שלושה פרשנים, שלוש עמדות

גרם לפרשנים רבים לחשוב מחדש על עמדתה של ישראל ביחס לרצועה. מורסי (רויטרס)

גרם לפרשנים רבים לחשוב מחדש על עמדתה של ישראל ביחס לרצועה. מורסי (רויטרס)

אנו נמצאים בדילמה. מצד אחד, לעתים קרובות מדי ציטוט פרשנים נתפס כתמיכה בעמדתם, וכארגון זכויות אדם אנו לא מאמצים או דוחים פרשנות אסטרטגית-מדינית כזו או אחרת; תהא אשר תהא עמדתה המדינית של ישראל ביחס לעזה, אנו נמשיך לטעון שעליה לצמצם את הפגיעה בחופש התנועה למינימום האפשרי. מצד שני, בחירתו של מוחמד מורסי לתפקיד נשיא מצרים גרמה לפרשנים רבים לחשוב מחדש על עמדתה של ישראל ביחס לרצועה, ונראה לנו שגל העניין המחודש ברצועה ראוי להתייחסות. חופש תנועה הוא תמיד גם נגזרת של יחסים מדיניים וסכנות ביטחוניות, ולשינויים ביחסים בין מצרים, עזה וישראל יכולה להיות השפעה גם על יכולתם של פלסטינים בעזה לנוע בחופשיות.

אז החלטנו, כבעבר, לספק במה לדיון המדיני-ביטחוני הנוכחי בישראל אודות הרצועה. שלוש הפרשנויות שאליהן נפנה כאן שונות זו מזו, אבל הדבר המעניין והרלבנטי עבורנו הוא ששלושתן עומדות על הצורך לאפשר תנועה בין עזה לגדה, גם אם בדרכים או בדרגות שונות.

פרשנות 1: לערוך דיאלוג עם חמאס

תא"ל במיל' שלמה ברום, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, כתב לאחרונה מאמר (PDF) לפיו השינויים בשלטון במצרים "פותחים פתח גם לדיאלוג עם חמאס". ברום טוען כי חמאס החליף את פטרוניו הישנים במצרים, קטאר ואולי גם ערב-הסעודית, שתומכים בתהליך מדיני עם ישראל. מה שמעניין אותנו במאמר הוא טענתו של ברום שהדיאלוג הזה" אינו חייב להיות ישיר מן ההתחלה, והוא יכול להתקיים דרך מעשים שמשגרים אותות חיוביים לחמאס, כמו שינויים במדיניות המעברים לרצועת עזה".

פרשנות 2: להשלים את ההתנתקות

לעומתו, אלוף במיל' גיורא איילנד פרסם טור ב-Ynet שקורא להכיר ברצועת עזה כמדינת אויב עצמאית שממשלתה אחראית על הירי משטחה. לטענת איילנד, לישראל אין מחויבות לסחור עם הרצועה ולמכור לה חשמל (בניגוד לעמדת בג"ץ, אגב) וכי יש להתנות מעבר אנשים מעזה לגדה בתקופות של שקט ביטחוני. בעוד שאנו מאמינים כי המעבר בין עזה לגדה חיוני מכדי שישמש כקלף מיקוח, מעניין לציין שאיילנד מכיר בחשיבות הקשר בין שני האזורים.

פרשנות 3: להפסיק את הבידול

שאול משעל, פרופ' למדעי המדינה שעסק רבות בפוליטיקה פלסטינית, התייחס לאחרונה בראיון לגל"צ לקולות בישראל שקוראים לנצל את התקרבות חמאס למצרים כדי להפריד סופית בין עזה לגדה. "לא יהיה מצב שבו תהיה התנתקות בנוסח שאנחנו מבינים, חתוך חבל הטבור בין שני האזורים הגאוגרפים הללו או שני היריבים האידיאולוגים הללו," אמר משעל. "אני לא רואה שום מצב שבו בימינו הדבר הזה יקרה. אלה שתי ריאות באותו גוף".

כדאי לציין כי לאחרונה יצא דו"ח של International Crisis Group, ארגון בינלאומי למחקר ומניעה של סכסוכים, שתומך בעמדתו של משעל. הדו"ח (PDF) עוסק בשינויים שעומדים בפני ארגון חמאס, וטוען כי איחוד בין עזה לגדה הוא הכרחי להשגת הסדר של שתי מדינות. ובמילות הדו"ח: "חלוקה טריטוריאלית, לצד המשך הבידוד הכלכלי של עזה, מכילים את הזרעים להמשך הקונפליקט עם ישראל".

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מדיניות הבידול: שלושה פרשנים, שלוש עמדות

  1. פינגבאק: אופוזיציה בועטת, בכיוון הלא נכון | העוקץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *