גישה, הורסים מסיבות מאז 2005

אז מה אחוז האבטלה ברצועה? לכו תדעו. נעימה אבו שווארב. עזה. Oxfam GB

אז מה אחוז האבטלה ברצועה? לכו תדעו. נעימה אבו שווארב. עזה. Oxfam GB

הודעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) הן תמיד מופת של כתיבה אופטימית, וההודעה האחרונה אינה יוצאת דופן. האבטלה יורדת, הייצוא עולה ורכבת הכלכלה דוהרת קדימה. האופטימיות הזו מדבקת, במיוחד אם אינכם מכירים את הנתונים מקרוב. למרבה הצער, את הנתונים אנחנו דווקא כן מכירים. הנה מבט קצת יותר בוחן בהודעת המתפ"ש.

מה אחוז האבטלה ברצועה? תלוי את מי שואלים

"בנושא התעסוקה ברצועה ניתן לראות עלייה של כ – 5.45% בשכר היומי רק ברבעון א', וירידה של 0.5% אחוז בשיעור האבטלה לעומת אותו רבעון אשתקד, כמו כן נמשכת מגמת השנה האחרונה של עלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה אשר עומד כעת על 39.9% לעומת 39.4% ברבעון שלפניו ( עלייה של 0.5% בשלושה חודשים בלבד)."

 

קשה למתוח ביקורת על הנתונים הללו, משום שבמתפ"ש לא מציינים מהיכן הם נלקחו. אנו יודעים רק שהנתונים הללו עומדים בסתירה לנתוני הלשכה המרכזית הפלסטינית לסטטיסטיקה (PCBS), שבהם אנו משתמשים, לפיהם האבטלה ברצועה עומדת כיום על 31.5%, עליה – לא ירידה – של 0.7% ביחס לאותו רבעון אשתקד.

אז מה הבעיה? ובכן, במתפ"ש אולי לא מציינים את מקור הנתונים שלהם (כמו גם מה שיעור האבטלה הנוכחי ברצועה, לשיטתם), אולם הם כותבים ששיעור ההשתתפות בכוח העבודה עומד כעת על 39.9% לעומת 39.4% ברבעון שלפניו. באופן מוזר, אלו בדיוק המספרים שעליהם מצביעים גם ב-PCBS.

אז יכול להיות שבמתפ"ש בחרו להשתמש בנתונים של PCBS בנוגע לשיעור ההשתתפות בכוח העבודה ברצועה ובנתונים אחרים בנוגע לשיעור האבטלה. יכול להיות. יכול להיות גם שמקור הנתונים העלום של המתפ"ש מדד בדיוק באותו אופן את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ברצועה ובדרך שונה לגמרי את שיעור האבטלה. אין לדעת.

עם זאת, כדאי לציין שלפחות בעבר גם המתפ"ש הסתמך על נתוני PCBS (כאן, לדוגמא), ובראיון שנתן אבי שלו, ראש ענף כלכלה במת"ק עזה, הוא טען שהאבטלה ברצועה עומדת על "בסביבות ה-28-29 אחוזים". הראיון ההוא ניתן ב-24 ביוני, לא לפני זמן רב. אז מה אחוז האבטלה ברצועה? לכו תדעו.

"ממשלת חמאס הפסיקה"

"החל משנת 2011 הפסיקה ממשלת חמא"ס באמצעות הרשות הפלסטינית לרכוש דלקים מישראל".

כן, נכון. ב-2011 אכן הפסיק חמאס לרכוש סולר תעשייתי מישראל (ולא "דלקים"). כדאי להזכיר שכאשר ישראל היתה המקור הבלעדי לדלקים עבור הרצועה הם לא בדיוק זרמו פנימה ללא הפרעה.

והחשוב מכל: יצוא

"לאחר סיום עונת הייצוא החקלאי מעזה, בנוסף להמשך ייצוא הפרחים מהרצועה, ניתן לראות עלייה של 86% בכמויות הייצוא החקלאי – השנה יוצאו 708 טון של תוצרת חקלאית, לעומת 380 טון תוצרת בשנה שעברה.

בנוסף לייצוא מוצרי ריהוט וטקסטיל שכללו ייצוא 4,000 סוודרים לבריטניה ו-45 משטחי ריהוט בשתי הזדמנויות שונות לתערוכת ריהוט בירדן, אושרה בקשה נוספת של ארגון WFP לשיווק של 720 טון חטיפי תמרים מהרצועה לאיו"ש בנוסף ל-140 טון חטיפי תמרים שכבר שווקו בתחילת השנה."

מספרים יכולים לספר סיפור שונה בתכלית ועדיין להישאר נכונים. למשל, 4,000 סוודרים נשמעים הרבה יותר טוב ממשאית אחת, וכך גם 45 משטחי ריהוט. גם עליה של 86% בייצוא נשמעת מרשים למדי עד שמשווים את 708 הטונות שיוצאו השנה לפי המתפ"ש ל-15,845 טונות של פירות וירקות שהוצאו מעזה בשנת 2006, לפי נתוני משרד החקלאות של ישראל. במילים אחרות, מישהו במשרד הביטחון, כנראה, עדיין לא מעוניין לאפשר לחקלאי עזה לייצא יותר מ-5% מכושר היצוא שהיה להם ב-2006.

עם זאת, כן מגיע סחטיין למתפ"ש על כך שהוא מאשר את בקשת תכנית המזון העולמית (WFP) להעברת של 720 טון חטיפי תמרים מהרצועה לגדה, בנוסף ל-140 טון חטיפי תמרים שכבר הועברו השנה לגדה. אנו לא יודעים דווקא חטיפי תמרים קיבלו את הזכות להיכנס לגדה המערבית ולא ירקות, פירות, רהיטים וטקסטיל, אבל לאחר איסור של חמש שנים על שיווק תוצרת הרצועה בגדה אנו שמחים גם בזה. כמו ששאלנו בפעם הקודמת שאושר משלוח כזה: " אם ניתן לאשר שיווק לגדה פעם אחת, אז מדוע לא לעשות זאת על בסיס קבוע?"

מילה אחרונה

מלבד ההודעה על האישור לשיווק חטיפי תמרים מעזה בגדה, הדבר המשמח באמת בהודעת המתפ"ש היא הטון. במתפ"ש בעליל מנסים להתגאות בשיקום הכלכלה ברצועת עזה ובהגדלת הייצוא מהרצועה. אם הטון הזה מצביע על כיוון המדיניות לעתיד, אולי בכל זאת כדאי לפתח אופטימיות זהירה. אנו מקווים רק שבהמשך יוכל המתפ"ש להתגאות בשיקום כלכלי אמיתי ובייצוא שאינו מסתכם בכמה משאיות בודדות. מי ייתן.

עדכון: 17.7.2012

מסתבר שגם אחרי שפוסט נבחן בארבע עיניים עדיין יכולות ליפול בו טעויות. בניגוד למה שטענו, נתוני שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ברצועה שמצטט המתפ"ש שונים מאלו של PCBS בעשירית האחוז: במתפ"ש טענו כי שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ברצועה ברבעון הקודם הוא 39.4%. על פי נתוני PCBS, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ברצועה באותו רבעון היה 39.5%. אנו מתנצלים על הטעות ונשתדל שטעויות כאלה לא יחזרו על עצמן.

עם זאת, שמנו לב לדבר נוסף: בהודעת המתפ"ש נאמר כי חלה ירידה של 0.5% בשיעור האבטלה ברצועה מאז הרבעון הקודם. באופן חשוד, זה גם ההפרש בין שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ברצועה בשני הרבעונים האחרונים, לפי הנתונים שהמתפ"ש מצטט. האם בלבלו שם בין שיעור ההשתתפות בכוח העבודה לבין שיעור האבטלה?

אנחנו, כמובן, לא יכולים לדעת אם זה המקרה, אולם אין ספק שבמתפ"ש רואים בעלייה בשיעור ההשתפות בכוח העבודה הישג שיש להתגאות בו. אי לכך, החלטנו להקדיש כמה מלים להסביר את ההבדל בין השניים.

בניגוד לאיך שהביטוי נשמע, "כוח העבודה" כולל בתוכו גם מובטלים. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה, אם כן, מתאר את אחוז העובדים הפוטנציאליים באוכלוסייה ולא את אחוז העובדים. אי לכך, לעתים עלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה יכולה להוביל לעלייה באבטלה, אם באותו פרק זמן לא נוצרו משרות חדשות. ברצועת עזה, למשל, לצד העלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה חלה עליה של 1.2% במספר המובטלים. סתם נקודה למחשבה.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, מעבר סולר תעשייתי לרצועת עזה, פיתוח כלכלי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *